نسبت های فامیلی در سینما- هایپرکلابز

نسبت های فامیلی در سینما- هایپرکلابز هایپرکلابز :

در چهار فیلمی که این روز هادر حال اکران هستند ، نسبت فامیلی جالبی میان عوامل به چشم می خورد. تبار شناسی «آذر، شهدخت ، پرویز و دیگران»، «فرشته ها با هم می آیند» ، «كلاشینكف» و «شهر موش ها» در این گزارش آمده.
سینما هم مثل حرفه های دیگر. این جا هم نسبت فامیلی پل ارتباطی مناسبی برای حضور در این شغل است. به خوب و بدش كاری نداریم چون كه خروجی كار هر كسی مشخص است و اصلا محور گزارش ما نیست. بهانه گزارش پیش رو پررنگ بودن نسبت های فامیلی در اكران این روزها است . صرفا هم معدود به بازیگران نمی شود و حوزه های مختلف سینما را در بر می گیرد.


حامد محمدی/ فرزند منوچهر محمدی

اولین تجربه سینمایی حامد محمدی با نقشی كوتاه در فیلم «آن سوی مه» رقم خورد ؛ البته آن قدر كوچك بوده كه طبعا دركی از آن موقعیت نداشته . او سال 79 با ساخت تیزر و مستند رسما فعالیت هنری اش را آغاز كرد. مستند 20 قسمتی «چالش های توسعه در مالزی» و مستند داستانی «خشت و آیینه» از جمله كارهای او در این دوره است. نام حامد با فیلمنامه «طلا و مس» و بعد از آن «حوض نقاشی» سر زبان ها افتاد. كارگردانی «فرشته ها با هم می آیند» حسابی او را معروف كرده. او این روزها «فرشته ها با هم می آیند» را بر اكران دارد و قصد دارد در همین حوزه یعنی فیلمنامه نویسی و كارگردانی بماند.


كاوه شاه محمدلو/خواهر زاده مرضیه برومند و فرزند بهرام شاه محمدلو و راضیه برومند

از آنجایی كه تمام اعضای خانواده و فامیلش به نحوی با سینما و تلویزیون پیوند داشتند کاوه خیلی زود به این عرصه ورود پیدا كرد. سال 69 زمانی كه مرضیه برومند مشغول ساخت سریال «آرایشگاه زیبا» بود برای نقش پسر فاطمه معتمدآریا روی او دست گذاشت. چند سال بعد موقع ساخت سریال «هتل» یك بار دیگر كاوه را برای بازی در یكی از اپیزودها دعوت كرد.

حضور كاوه به عنوان بازیگر، ازهمین دو تا سریالی كه موقع كودكی و نوجوانی بازی كرد فراتر نرفت. او از سال 80 به عرصه فیلمبرداری وارد شد و به عنوان اولین كار در فیلم «مربای شیرین» مرضیه برومند تصویربرداری پشت صحنه را انجام داد. سال 83 به دعوت امیرحسین صدیق، فیلمبردار فیلم سینمایی «دربه‌درها» شد و سال 85 اولین فعالیتش را به عنوان مدیر تصویربرداری در سریال «كتابخانه هدهد» تجربه كرد و بعد از آن در تله فیلم «راز مهتاب» سعید ابراهیمی فر و سریال «آب پریا» به كارگردانی مرضیه برومند، دوباره مدیر تصویربرداری شد. او این روزها به عنوان مدیر فیلمبرداری «شهرموشها2»، یكی از مهمترین فعالیتهایش را به نمایش گذاشته. آنطور كه شنیده میشود برای گرفتن هر پلان از «شهرموشها2» چیزی حدود 4-5 ساعت وقت صرف كرده و احتمالا بعد از این فیلم، اتفاقهای بسیار خوب دیگری در انتظارش خواهد بود.
آیدین افخمی /پسر بهروز افخمی

بهروز افخمی سال 88 موقع ساخت «سن پطرزبورگ» تصمیم گرفت به جای سپردن كار به دست هر تدوینگر دیگری، آن را به پسرش آیدین بسپرد و از او بخواهد تا تحت نظارت خودش كار تدوین را شروع كند. البته مدتی بعد از تدوین اولیه، بهروز افخمی با تهیه كننده كار به مشكل خورد و حمید اعتباریان هم از مستانه مهاجر خواست تا تدوین نهایی فیلم را انجام دهد؛ اتفاقی كه آن زمان با حواشی زیادی روبه‌رو شد.

بعد از «سن پطرزبورگ»، بهروز افخمی برای ساخت فیلم«فراموشخانه» (Black noise) راهی كانادا شد و بعد از اتمام تصویربرداری، تدوین فیلم را در كنار پسرش انجام داد؛ فیلمی كه در سی‌امین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد اما هیچ وقت اكران عمومی نشد. آیدین بعد از فعالیت در این دو فیلم، با سری سوم «عملیات 125» همراه با پدرش به تلویزیون آمد و به عنوان دستیار اول كارگردان، فعالیت در این حوزه را هم تجربه كرد.

فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» كه این روزها در اكران تابستان سینماهاست، آخرین فعالیت آیدین است. او در این فیلم به عنوان دستیار اول كارگردان و تدوینگر ظاهر شد و توانست یكی از مهمترین فعالیتهای حرفه‌ای‌اش را در عرصه سینما انجام دهد. البته كل فعالیتهای آیدین تا الان به دستیاری و تدوین آثار پدرش برمیگردد و هنوز در فیلم سایر كارگردانها فعالیتی در این زمینه‌ها انجام نداده است.
ساعد سهیلی/ پسر سعید سهیلی

سعید سهیلی سال 80 موقعی كه ساعد 14 ساله بود او را با خودش سر صحنه «شب برهنه» برد و اجازه داد نقش كوتاهی را در آن فیلم بازی كند. بعد از «شب برهنه» تا سال 87 دیگر جلوی دوربین نرفت تا اینكه سعید سهیلی موقع ساخت «چارچنگولی» یك بار دیگر نقش كوتاهی برایش در نظر گرفت. بعد از این فیلم كم كم كارگردانهای دیگر هم به فكر افتادند كه می‌تواند برای نقش پسر جوان رویش حساب باز كنند. ساعد تا سال 90 و بازی در «گشت ارشاد» در چند تله فیلم مختلف بازی كرد اما تازه زمان «گشت ارشاد» توانست به عنوان بازیگر مطرح، خودی نشان دهد.

آمدن نامش در فهرست نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مكمل مرد در جشنواره سی‌ام، بزرگترین موفقیتی بود كه نصیب این بازیگر شد. بلافاصله بعد از این فیلم، هادی محقق او را برای بازی در نقش اول فیلم‌ «او خوب سنگ میزند» انتخاب كرد و بعد از آن، به یكی از بازیگران پركار سینما بدل شد. حضور همزمان در سه فیلم «همه چیز برای فروش»، «متروپل» و «كلاشینكف» باعث شد تا اسم ساعد سهیلی به عنوان یكی از پر كارترین بازیگران سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر ثبت شود. او بعد از بازی همزمان در این چند فیلم، همچنان فعال است. این روزها فیلم «كلاشینكف» با بازی او روی پرده سینماست و از طرف دیگر مشغول بازی در فیلم «رخ دیوانه» ابوالحسن داوودی هم هست.


مهشید آهنگرانی/دختر منیژه حكمت

شاید خیلی‌ها ندانند پگاه آهنگرانی، خواهری یك سال و نیم بزرگتر از خودش دارد كه او هم در فیلمهای «گربه آوازه خوان» و «دختری با كفشهای كتانی» به همراه پگاه بازی كرده. مهشید آهنگرانی، دختر بزرگ منیژه حكمت، در فیلمهای دهه شصت و هفتاد مادرش حضور داشت و از آن به بعد، دیگر خبری از او نشد. آنطور كه مهشید گفته بعد از بازی در این فیلمها از ایران خارج شده و تازه دو سال است كه دوباره به كشور برگشته.او تا دو سال پیش در خارج از كشور در رشته اقتصاد تحصیل میكرده و حالا هم بعد از بازگشت، در زمینه مدیریت تبلیغات با فیلمهای مختلف همكاری دارد. او این اواخر در فیلمهای «دلم می‌خواد» بهمن فرمان آرا، «مادر قلب اتمی» علی احمدزاده و «خانه دختر» پرویز شهبازی به عنوان مدیر تبلیغات حضور پیدا كرده.

در فیلم «شهرموشها2» كه این روزها در اكران سینماهاست به عنوان مجری طرح حضور پیدا كرده و خودش میگوید كه قصد دارد در آینده هم به فعالیتش در عرصه مدیریت تبلیغات ادامه دهد. با حضور در سه فیلم جدید سینمای ایران قطعا در جشنواره سی‌وسوم، یكی از پركارترینها به حساب می‌آید.میثم موئینی/پسر محمدرضا موئینی

درباره اینكه میثم قبل از دو فیلم «هیچ كجا هیچكس» و «جیب بر خیابان جنوبی» فعالیت هنری دیگری داشته یا نه اطلاع خاصی در دست نیست. بنابراین از آنجایی كه در جشنواره سی‌ویكم برای اولین بار اسم او كنار اسم پدرش محمدرضا موئینی به عنوان تدوینگر آمد، می‌شود این دو فیلم را نقطه ورود جدی او به سینما قلمداد كرد.

مهمترین اتفاقی كه میشود در كارنامه كوتاه كاری میثم به آن اشاره كرد، این است كه بلافاصله بعد از ورود به این عرصه، كاندیدای دریافت سیمرغ شد. البته آن زمان همه معتقد بودند كه تدوین موفق «جیب بر خیابان جنوبی» كار محمدرضا موئینی بوده اما از آنجایی كه اسم میثم كنار اسم پدر قرار داشت، نام او هم خیلی زود در فهرست كاندیداها ثبت شد. همین مسئله باعث شد تا خیلی زود میان اهالی سینما شناخته شود و بعد از این دو فیلم، به طور مستقل به این عرصه ورود كند.

فیلم «فرشته‌ها باهم می‌آیند» را میشود عرصه امتحان پس دادن پسر پدران موفق دانست. حامد محمدی، پسر منوچهر محمدی، اولین فیلم سینمایی‌اش را كارگردانی كرد و از میثم موئینی هم دعوت كرد تا در این تجربه، كنارش بایستد و او هم اولین تدوین مستقلش را انجام دهد. قطعا بعد از این فیلم، موئینی فعالیت تدوینش را به طور جدی پی خواهد گرفت.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=284096

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب