چگونگی چ شدن چمران- هایپرکلابز

چگونگی چ شدن چمران- هایپرکلابز هایپرکلابز :

شبکه نمایش خانگی در هفته‌های اخیر دوباره و به‌واسطه حضور فیلم‌های خوب سینمای ایران رونق گرفته و با استقبال مخاطبان مواجه شده است؛ فیلم‌هایی که نام چند تن از بهترین کارگردانان کشور را یدک می‌کشد.

سرشناس ترین این فیلمسازان ابراهیم حاتمی کیاست که با ساخت فیلم «چ» بازگشت باشکوهی به سینمای دفاع مقدس داشت و یکی از بهترین آثار را در این زمینه با گروهی حرفه ای و کاربلد پدید آورد.

حاتمی کیا با اعتماد به ترکیبی از جوان ها و حرفه ای های استخوان خردکرده، فیلمی خلق کرده است که دست کم به لحاظ فنی و ساختاری اثری قابل اعتنا در سینمای ماست و می توان روش ساخت و مراحل پیش از تولید و پس از تولید آن را آموزش داد و در دیگر محصولات سینمایی نیز به کار گرفت. این پیگیری و جدیت حاتمی کیا و گروهش حتی در نسخه باکیفیت شبکه نمایش خانگی این اثر سینمایی لحاظ شده و آنها تلاش کرده اند در این زمینه هم دریچه جدیدی به روی سینماگران و مخاطبان باز کنند.

چ(ابراهیم حاتمی کیا)

بازیگران: فریبرز عرب نیا، بابک حمیدیان، سعید راد، مریلا زارعی، امیررضا دلاوری، اسماعیل سلطانیان، خسرو شهراز و مهدی سلطانی سروستانی.

خلاصه داستان: اواخر مرداد ۵۸، دکتر مصطفی چمران(فریبرز عرب نیا) از طرف دولت موقت ماموریت پیدا می کند به پاوه برود و درگیری داخلی به وجودآمده در آنجا را خاتمه دهد. سه رأس درگیری موردنظر را مردم پاوه، کردهای جدایی طلب و رزمندگان پاسدار تشکیل می دهند. چمران با تکیه بر نگاه عرفانی و بینش صلح جویانه اش، هم باید در برابر جسارت و میل به عدالت طلبی اصغر وصالی(بابک حمیدیان) به عنوان فرمانده پاسداران مستقر در پاوه ملقب به دستمال سرخ ها مقاومت کند و هم دکتر عنایتی(مهدی سلطانی سروستانی) به عنوان رئیس کردهای شورشی را قانع کند که دست از درگیری بردارد.

اصغر وصالی که جوانی پرشور است و روحیه ای انقلابی دارد صلح طلبی و میل چمران به جلوگیری از برخوردها و ملایمت او را به انفعال تعبیر می کند و مدام با او کشمکش دارد. تیمسار فلاحی(سعید راد) فرمانده نیروی زمینی ارتش هم در این میان نماینده نگرش دیگری به جنگ است و سعی می کند اوضاع را طبق تشخیص خود مدیریت کند.

چمران همه تلاشش را به کار می گیرد گروه های فکری و عقیدتی مختلف را به وحدت و رفتار عاقلانه تشویق کند، اما برخلاف پیش بینی های او نه دکتر عنایتی که رفیق قدیمی او نیز هست، پیشنهاد صلح را می پذیرد و نه وصالی و همسنگرانش حاضر می شوند دست از مقاومت بردارند. به این ترتیب چمران که دردی عارفانه را در دل تحمل می کند، دو روز سخت و طاقت فرسا را پشت سر می گذارد، در حالی که نیروهای معارض در حال تسخیر شهر هستند.

موفقیت فیلم چ حاصل اتفاقی یکشبه و ناگهانی نیست، بلکه مثل بسیاری از فیلم های موفق سینما نتیجه تلاش گسترده و شبانه روزی گروهی حرفه ای و تواناست که هرکدام جزو بهترین های تخصص خود هستند. مزیت نسخه ارائه شده این فیلم در شبکه نمایش خانگی آشنایی با مراحل ساخت این اثر دشوار و پرهزینه و حرفه ای است. اثری که جزو معدود فیلم هایی است که بنیاد سینمایی فارابی می تواند علاوه بر مضمون و محتوا به ساختار گرم و جذاب آن هم فخر بفروشد و با سری بالا درباره آن صحبت کند.

نخستین موردی که در این نسخه جلب توجه می کند، طراحی و اجرای حرفه ای آن است. کارهای گرافیکی جذاب که شخصیت های اصلی فیلم را با روش کمیک استریپ و کمیک موشن (داستان های مصور) در زمینه ای سفید نشان می دهد و بهره بردن از پنج زیرنویس فارسی، انگلیسی، اسپانیایی، عربی و ترکی بیانگر اهمیت قائل شدن برای طیف وسیعی از مخاطبان است. هرچند به دلیل این که داستان فیلم در پاوه کردستان رخ می دهد و رشادت های بسیاری از کردهای غیور کشورمان را در آن مقطع حساس تاریخی به تصویر می کشد، انتظار می رفت فیلم زیرنویس کردی هم داشته باشد که متاسفانه در این نسخه این مساله لحاظ نشده که می تواند در نسخه های بعدی این نقیصه برطرف شود.

شاید بهترین بخش فیلم چ قسمت های ویژه آن باشد که شامل فهرستی به نام های پشت صحنه، عکس ها و آنونس ها، سیستم پخش صدا، موسیقی متن، صحنه های حذف شده و درباره تولیدکنندگان است و باز در این میان بخش سقوط با قسمت های جلوه های بصری، کارگردانی، فیلمنامه، تولید، بازیگری، موسیقی، صدا و دکور جزو بهترین آیتم های این نسخه ارائه شده است. نکته جالب در این قسمت آن است که همه آیتم ها با نمایش خط و صدای واقعی شهید چمران به پایان می رسد.

شاخص ترین شخص همه این بخش ها خود ابراهیم حاتمی کیاست که در کنار دیگر عوامل اصلی و تعیین کننده فیلم درباره نحوه طراحی و ساخت بخش های مختلف، یکی از بهترین و ماندگارترین آثار سینمای ایران صحبت می کند. «سقوط» همان طور که از نامش پیداست اشاره به سکانس تماشایی و درعین حال تلخ و تاثیرگذار سقوط هلیکوپتر دارد، اتفاقی که در عالم واقعیت هم رخ داده بود، بنابراین اجرای آن هم سختی ها و حساسیت های خودش را داشت و گروه باید جدا از وفاداری تاریخی، جذابیت های آن را هم برای تماشاگر درنظر می گرفت.

حاتمی کیا در بخشی از صحبت هایش می گوید پیش از فیلمبرداری این صحنه ها به همه گروه گفته بودم قرار است یک سکانس تاریخی سینمای ایران را بسازیم. در واقع نیت، اعتقاد، باور و تصمیمی که باعث شد تردید و ترس اولیه برای ساخت فیلمی با موضوع شهید دکتر مصطفی چمران بتدریج کنار برود، به کل اعضای گروه او هم تعمیم و تسری پیدا کرد و یکی از برترین فصل های سینمای این مملکت را رقم زد.

مهدی زواری، ناظر فنی و مشاور کارگردان، سیدهادی اسلامی، سرپرست جلوه های بصری، عباس بُلوندی، طراح صحنه و لباس و بهرام عظیم پور، مشاور هنری پروژه در این بخش درباره این سکانس مهم و تعیین کننده حرف می زنند و از دقت و وسواس به کار گرفته از آن می گویند.

حاتمی کیا در قسمت کارگردانی و آنجا که توضیحاتی درباره چگونگی ساخت فیلم می دهد، می گوید برای روایت بخشی از زندگی شهید چمران غائله پاوه را مناسب تر دیده و ترجیح داده روی آن برای ساخت یک فیلم سینمایی متمرکز شود. او اعتقاد دارد باوجود دیده شدن فیلم چ در سینماهای سراسر کشور هنوز آن اتفاقی که باید برای این اثر نیفتاده و فقط با پخش از شبکه نمایش خانگی و بعدتر در تلویزیون و رسانه ملی است که فیلم چ به حقش خواهد رسید.

در قسمت فیلمنامه هم با تصویر جالبی مواجه می شویم و حاتمی کیا را می بینیم که سکانس های مختلف فیلمنامه ای را که نوشته در قالب کاغذهایی سبز و زرد و سفید به دیوار پشت سرش چسبانده و خودش آرام آرام و متفکرانه مشغول تایپ کردن سکانس های دیگری در لپ تاپ است. در این قسمت عنوان می شود تحقیقات مفصل درباره زندگی شهید چمران از سال 83 و توسط گروهی آغاز شد که مطالعاتی گسترده و میدانی و مکتوب و حتی سفر به لبنان را هم دربر می گرفت. چهار سال بعد و در سال 87 بود که قرارداد فیلمنامه منعقد و کار نگارش آغاز شد. حاتمی کیا یکی از دلایل انتخاب ماجرای پاوه را برای این فیلم، سینمایی بودن آن می دانست. او می گوید این غائله مسیری با آغاز و پایان و با جزئیات است که بخوبی قابلیت تبدیل شدن به اثری سینمایی را داشت. یکی از مهم ترین و موثق ترین منابع حاتمی کیا برای پرداختن به شهید چمران مشاوره گرفتن و صحبت کردن با مهندس مهدی چمران، برادر او بود که در این نسخه تصاویری از این جلسات هم نشان داده می شود.

در قسمت تولید هم سیدعلی قائم مقامی، مدیر تولید فیلم و مهدی کریمی، مجری طرح اثر از مراحل مختلف ساخت چ حرف می زنند. پیدا کردن لوکیشن های فیلم و انتخاب بازیگران از مهم ترین بخش های پیش تولید و تولید این پروژه بزرگ سینمایی بود. همچنین زواری، ناظر پروژه از شش ماه صدابرداری، یک سال ویژوال فیلم (جلوه های ویژه اثر) و اصلاح 45 روزه رنگ و نور در این بخش سخن می گوید.

تنابنده، سرابی، حقیقی و عطاران، رقبای عرب نیا

اما شاید یکی از جذاب ترین این قسمت ها مربوط به انتخاب و تست گریم های بازیگران مختلفی باشد که برای بازی در نقش های اصلی چ برای همکاری با حاتمی کیا دعوت به کار شدند.

شاید خیلی از مردم نمی دانستند علاوه بر فریبرز عرب نیا، نقش چمران به بازیگران چهره و ناشناخته زیادی پیشنهاد شده بود. دیدن تست گریم های محسن تنابنده، علی سرابی و مانی حقیقی برای بازی در نقش شهیدچمران از لحظه های جذاب و غافلگیرکننده فیلم است و مخاطب را به فکر فرو می برد که اگر مثلا تنابنده قرار بود نقش این شهید بزرگوار را بازی کند، نتیجه نهایی فیلم چگونه می شد.

جالب است بدانید حتی در مقطعی و در زمان پیش تولید فیلم نام رضا عطاران هم برای بازی در نقش شهید چمران شنیده می شد. این بازیگر که بیشتر با بازی در نقش های کمدی شناخته می شود، زمانی در همین باره به بانی فیلم گفته بود: قبل از شروع کار، نقش شهید چمران در این فیلم به من پیشنهاد شده بود، اما مشغول بازی در پروژه دیگری بودم. چند ماه بعد که جلوی دوربین سریال «قلب یخی» بودم باز هم سراغ من آمدند. ظاهرا وسط فیلمبرداری مشکلی میان بازیگر(اصلی فیلم) و کارگردان به وجود آمده بود، اما از آنجا که من دوست نداشتم وسط فیلمبرداری به یک پروژه ملحق شوم، نپذیرفتم.البته اگر خودم هم در چنین شرایطی وسط فیلمبرداری بودم، دلم نمی خواست بازیگر دیگری جایم را بگیرد. من با نحوه دعوت شدنم به این کار مشکل داشتم. با این همه درنهایت قرعه بازی در نقش شهید چمران به عرب نیا افتاد که با گریم و آن عینک مخصوص قاب درشت شباهت زیادی به قهرمان فیلم حاتمی کیا پیدا کرد و رقبای سرشناسی چون تنابنده، سرابی، حقیقی و البته عطاران را کنار زد.

حتما همگی از اختلاف نظر عرب نیا و حاتمی کیا در اواخر فیلمبرداری این اثر خبر دارند که در نهایت باعث حضور نیافتن عرب نیا در روز تصویربرداری سکانس آخر اثر شد و کارگردان ناچار شد صحنه های مربوط به او را در لانگ شات (نمای دور) و با استفاده از یک بدل فیلمبرداری کند. ظاهرا این مشکل و اختلاف همچنان ادامه دارد که حتی در نسخه شبکه نمایش خانگی هم جای خالی بازیگر نقش اصلی فیلم بشدت احساس می شود و ما تنها تصاویری از تست گریم عرب نیا و لحظاتی از حضور او در تمرین و دورخوانی فیلمنامه را می بینیم. حتی کریمی، مجری طرح فیلم از بردن نام عرب نیا خودداری و فقط به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم از او یاد می کند.

آذرنگ و شهید اصغر وصالی

دیدن بازیگرانی چون حمیدرضا آذرنگ و وحید رهبانی هم که برای ایفای نقش شهید اصغر وصالی دعوت به همکاری شده بودند، جالب توجه است؛ نقشی که در نهایت به بابک حمیدیان رسید که نه قد و قامتش شبیه آن شهید است و نه جثه و حتی چهره اش.

مریلا زارعی، بابک حمیدیان، سعید راد، امیررضا دلاوری و مهدی سلطانی سروستانی به عنوان بازیگران نقش های اصلی فیلم هم لابه لای نظر عظیم پور ـ مشاور هنری اثر ـ از فیلم، نقش هایشان و همکاری با حاتمی کیا می گویند.

فردین خلعتبری، سیدعلیرضا علویان و عباس بلوندی که به ترتیب کار موسیقی، طراحی و ترکیب صدا و طراحی صحنه و لباس فیلم را انجام داده اند از تجربه همکاری با کارگردان چ و مراحل کار خود صحبت می کنند.

همه این بخش ها نشان دهنده دقت و وسواس و برنامه ریزی درست و کاملی است که در نهایت باعث ساخته شدن اثری دست کم استاندارد به لحاظ فنی در سینمای ایران می شود؛ روند و روشی که می تواند به عنوان الگو در ساخت دیگر فیلم های سینمایی لحاظ شود و با توجه و حمایت کافی دولتی و جلب مشارکت بخش خصوصی شاهد حرکت از سمت سینمای به اصطلاح بزن دررو به سوی سینمای شریف، متعهد، دغدغه مند و البته جذاب و با معیارهای جلب توجه مخاطبانی گسترده باشیم.

منبع :http://www.tebyan-ardebil.ir/description.aspx?id=7...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب