دانیل وو و فیلم‌های «درون سرزمین‌های بد»- هایپرکلابز

دانیل وو و فیلم‌های «درون سرزمین‌های بد»- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مجموعه تلویزیونی «درون سرزمین‌های بد» نشانه و سند تازه جا افتادن هر چه بیشتر دانیل وو این هنرمند چینی- آمریکایی مقیم هنگ کنگ در چرخه‌های کاری هالیوود و شبکه‌های تلویزیونی آمریکا و اروپا است. وو که پیشینه بازیگری، کارگردانی و تهیه‌کنندگی را هم دارد، در سریال آینده نگر و علمی- تخیلی و رزمی- حماسی «Into The Badlans» اضافه بر ایفای رل اصلی یکی از مدیران اصلی اجرایی و تهیه‌کنندگان این سری فیلم‌های پر تحرک نیز هست و در نتیجه بهتر از هر کسی می‌تواند پیرامون این سریال صحبت و شرایط آن را بیان کند و از ویژگی‌های «درون سرزمین‌های بد» بگوید. داستان‌ها و اتفاقات این فیلم قرن‌ها بعد از زمان کنونی شکل می‌گیرد و در چنان زمان نامشخص و موهومی با یک جامعه شبه فدرال روبرو هستیم که در آن مسئله تملک‌ها کمرنگ شده و این جامعه را باید محصول مستقیم انفجارها و جنگ‌های بزرگی دانست که سالهای قبلی در کره خاکی روی داده است. در پی آن نبردها، دنیا به چند بخش بزرگ تقسیم شده و هر کدام به دست یک «بارون» افتاده‌اند و هر یک از آنها داعیه حکومت بر کل کشور را دارند و در این راه لشکری از جنگاوران وفادار به خود را فراهم آورده‌اند که به آنها کلیپرزها می‌گویند. بیرحم‌ترین و قاطع ترین و مرگبارترین فرد در میان این کلیپرزها، کاراکتر سانی (با بازی دانیل وو) است که سالها است در خدمت بارون کویین (مارتون کاساکاس) قرار دارد و برای او محیط‌ها را هموار و آماده می‌کند و به حذف رقبا می‌پردازد. مشکل اصلی و یکی از اتفاقات بزرگ زمانی حادث می‌شود که سانی اقدام به نجات یک پسر جوان به نام ام کی (آرامیس نایت) از چنگ گروههای رقیب می‌کند و مجبور به مشارکت در اودیسه‌هایی می‌شود که آن سوی آن و فرجام کار واقعاً نامطمئن و مبهم است ولی این را می‌توان فهمید که سرنوشت این رویداد و پی آمدهایش بین خوشبختی تا بحران به فراخور وصف و حال آدم‌های درگیر در ماجرا، در نوسان است. با این اوصاف باید دید دانیل وو درباره این هنگامه تازه چه چیزهایی برای گفتن دارد.

*به عنوان یک آسیایی- آمریکایی چه احساسی از مشارکت در این پروژه دارید و آن هم به عنوان فردی که علاوه بر بازی از مدیران ارشد اجرایی این مجموعه هم هست.
– شاید در مقاطع و زمان‌هایی به آن فکر نمی‌کردم اما طبعاً دستاورد بزرگی است. این پروسه کاری برای من بسیار عادی بود و گاهی فکر می‌کردم که تنها دارم یک پروژه جدید کانال AMC را به سامان می‌رسانم اما وقتی ماجراها بیشتر پیش رفت و به روزهای شروع فیلمبرداری رسیدم، متوجه اهمیت وظایفم به عنوان یک بازیگر هم شدم. بدتر و سخت‌تر و مهمتر از هر چیزی این بود که ایفای رل اصلی را نیز به من سپرده بودند و آن هم در شرایطی که شاید انتخاب فردی جوان‌تر و چالاک‌تر از من برای این رل پر تحرک می‌توانست گزینه معقول‌تری باشد. پس از آن کوشیدم هر روز میزان آمادگی جسمانی‌ام را بالاتر ببرم و به سطحی عالی‌تر از توانایی فیزیکی برسم.
*آیا انتخاب کاراکتر سانی با آن روحیه شاد و مثبت این شخصیت و مشخص بودن وی به عنوان آرتیست ماجرا، بیشتر از جانب خودتان با احتساب نفوذتان در پروژه به عنوان یکی از مجریان اصلی طرح نبود؟
– شاید من کمتر از همکارانم و سایر تهیه‌کنندگان در تدوین این موضوع و در انجام این انتخاب نقش و سهم داشتم و نیازها و شروط فراوانی را بر آن قایل بودند که نفوذ فقط یک فرد را برای تصاحب این رل غیرممکن و آن را ناکافی می‌ساخت. مشکل از آنجا ناشی می‌شد که ما در آن مقطع زمانی کسی را نیافتیم که هم متخصص کارهای رزمی باشد و هم از قوه بازیگری بالایی و یا حداقل در سطح قابل قبول برخوردار باشد. این چنین بود که تهیه‌کنندگان مجموعه مرا برای این رل انتخاب کردند زیرا به اعتقاد آنها هر دو ضرورت فوق را داشتم.
*سانی با آن روحیات و وصفی که آمد در لحظات شروع اتفاقات و در آغاز سریال در کدام جایگاه ایستاده و در موقع آغاز اتفاقات چه دیدگاهی دارد؟
– قصه به ما تاکید می‌کند که او یک قاتل بیرحم و دارای انواع کارایی‌ها در این زمینه است و البته از سلاح هوش و سرعت انتقال هم بهره می‌گیرد. او به شدت معتقد به کویین و وفادار به حکومت وی است و تفاوت‌ها فقط زمانی شروع و موضع گیری‌های سانی هنگامی تعدیل می‌شود که همسرش باردار می‌شود و او باید از این پس به خانواده خودش هم فکر بکند و تنها در قید و بند کویین و ملازم صرف دربار نباشد و اگر همیشه به چشم بازوی راست بیرحم و قاتل کویین شناخته شده، حالا برای آینده خودش نیز برنامه‌ریزی کند. در چنین نقطه توقفی سانی راجع به آنچه قبلاً بود فکر می‌کند و می‌کوشد قسمتی از ویژگی‌ها و توانایی‌های سابقش را باز یابد و فقط یک فرمانبردار صرف نباشد.
*به عنوان یک بازیگر کدامیک از سکانس‌های این مجموعه برای شما سخت‌تر بود؟ آنهایی که باید در جنگ‌های فیزیکی صرف شرکت و کشتار می‌کردید یا مواردی که مسایل احساسی در میان بود و باید گرایش‌های انسانی را جلوه‌گر می‌شدید؟
– هر دو مورد سخت هستند و پیام رسانی در هر دو مورد با دشواری‌هایی همراه است. دشواری اصلی صحنه‌های فیزیکی کوبندگی آنها و نیروی عظیم جسمانی‌ای بود که از فرد دیگر می‌طلبید و این چیزی حدود ۶ ماه از وقت ما را در این سریال گرفت. در یک مقطع زمانی اکثر صحنه‌های جنگ را گرفتیم تا کارمان سبک شود و سپس، سراغ سکانس‌های دیگر رفتیم.
*لابد برای شمایی که این قدر به لحاظ بدنی ساخته و پرداخته‌اید، همبازی شدن با افرادی صاحب توانایی‌های کمتر کار دشواری بوده است.
– بسیار سخت بود بخصوص که شرط اول انتخاب تمامی بازیگران ابتدا قوه بازیگری آنها بود و نه توانایی‌هایشان در رزم آوری. در نهایت قرار شد آنهایی را که اصلاً آماده نیستند، به مدت سه هفته در دوران (پیش تولید) به آمادگی جسمانی لازم برسانیم و از آنهایی هم که مایه‌ها و مقدمات کار را داشتند بخواهیم با رژیم‌ها و تمرینات شخصی خود را به سطح لازم برسانند. به عنوان مثال آرامیس نایت بسیار توانا و به لحاظ مهارت‌های ورزشی در سطحی بالا است ولی امیلی بیچام به رغم برخی مهارت‌های جسمانی برای جنگ‌های فیزیکی مواردی را کم داشت و روی او باید کار بیشتری انجام می‌شد که البته همین طور هم شد.
*آیا کاراکتری الگووار برایتان وجود داشت تا با استناد و تقلید از وی شخصیت سانی را بهتر بازی کنید؟
– من در درجه اول از سناریوی موجود و از آنچه درباره سانی شرح و توضیح داده شده، تاسی کردم اما در همان سناریو می‌توان حس کرد که این شخصیت‌ها از مولفه‌های خاص و از ویژگی‌های برخی آدم‌های ویژه نشات گرفته‌اند. اینکه خالقان این مجموعه مانند ال گاف و مایلز میلار با بنیادهای آثار رزمی و اکشن و حماسی بسیار آشنا هستند کمک شایانی به سریع‌تر نتیجه دادن تلاش‌های ما کرد و باید در همین ارتباط از استیو فونگ هم نام ببرم. من نیز سالها دوستدار و تعقیب کننده کارهای فانتزی و رزمی و اکشن‌های تاریخی این رده بوده‌ام و می‌دانستم به چه چیزهایی در این ره احتیاج است. اینگونه داستان‌های اپیک وار معمولاً خط و خطوط مشخص و آشنایی را تعقیب می‌کنند و اگر در چند مورد آنها را دیده و فیلم‌هایشان را تماشا کرده باشید، با کل پروسه آشنایید و احتیاج به الگوبرداری از افراد خاص و یا یک نوع نگرش و متد ویژه نیست.
*چه چیزهایی از خودتان و وجود و بافت فکری‌تان را در سالن مستتر می‌بینید و در کدام وجوه مشترک‌اید؟
– شاید من در مرحله‌ای از زندگی‌ام قرار داشته باشم که سانی در پی رسیدن به آن است و همین مسئله در پذیرش کاراکتر سانی و ایفای این رل توسط من نقش مهمی داشت. من ۴۱ ساله و اخیراً پدر شده‌ام و در یکی- دو سال گذشته شماری از قوم و خویشان خود را به سبب کهولت سن آنها از دست دادم و همه اینها مرا پر تجربه‌تر کرده است. این موارد و ضایعات و اکتساب‌ها انسان‌ها را پر بارتر می‌کند و اگر این یک نوع پختگی باشد، سانی در حال حرکت به سمت آن است. این چیزی است که مرا به این کاراکتر پیوند داد و باعث شد سانی را از برخی جهات تبدیل به شخصی مثل خودم بکنم.
*این مجموعه قابل انتقال به سینما است و در نتیجه باید از شما پرسید تا چه میزان به ژانر (حماسی و رزمی) به عنوان یک گونه موفق آثار نمایشی اعتقاد دارید؟
– این ژانر، امتحانش را از هر جهت پس داده و بیش از یک سرگرمی صرف و وسیله آموزش زندگی و حرکت و پویایی است و برای غربی‌ها نیز جالب نشان می‌دهد و نباید فقط آن را اجرای فنون رزمی دانست. این یک آیین برای زندگی بهتر است و حسن مجموعه جدید ما و نظایر آن آموزش دادن این آیین و مرام به همگان است.

منبع :

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از محمد حسين رضايي

رقیبان فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)» در جوایز گلدن گلوب
نامزدهای خرس طلای برلین به صف شدند
در این مقاله ۷ آکواریوم برتر دنیا را به شما معرفی می کنیم
هشتاد و هشتمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار
کمتر از ۴۵ روز به برگزاری سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر
پرنده‌‌باز اینیاریتو یک کمدی درام سیاه
میزان فروش سینماهای چین در ۱۱‌ ماه سال‌جاری میلادی
لیوک نماینده فستیوال بین المللی فیلم برلین در تهران!
بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم پالم اسپرینگز
فیلم «سایه روشن» از ۲۲ آذر ماه در سینماهای گروه «هنر و تجربه»
حذف تصاویر مربوط به جان بویگا بازیگر سیاهپوست از پوستر فیلم «جنگ ستارگان» جنجال آفرید
مسعود ردایی گفت: پایان تصویربرداری «عالیجناب» طی روزهای آینده
یکصد و چهلمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران
فیلم کوتاه «روز قضاوت» به کارگردانی کریم امینی
فیلم جدید علیرضا داودنژاد با نام «فراری»
برادران کوئن در سال ۲۰۱۱ با فیلم به یادماندنی شجاعت واقعی
معرفی آثار برتر سال ۲۰۱۵ از سوی انجمن ملی بازبینی فیلم آمریکا
گفتگو با بازیگر معمای شاه
«حکایت عاشقی» دو جایزه از جشنواره فیلمخانه آسیا دریافت کرد
فیلم سینمایی «هلن» در راه فجر