بیوگرافی الیزابت تیلور-(Elizabeth Taylor)- هایپرکلابز

farisha v 10 سال پیش
بیوگرافی الیزابت تیلور-(Elizabeth Taylor)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

تیلور در ۲۷ فوریه ۱۹۳۲ در لندن از والدینی آمریکایی متولد شد ، او از کودکی با دنیای بازیگری آشنا بود چرا که مادرش بازیگر تئاتر بود ، اولین حضور سینمایی تیلور زمانی اتفاق افتاد که او ۹ ساله بود هر چند زمانی گفته می‌ شد که تیلور در ۶ سالگی یکی از گزینه‌ های بازی در نقش بنی بلو باتلر در فیلم بر باد رفته بوده است.
او با بازی در نقش اصلی فیلم National Velvet (کلارنس براون ، ‌۱۹۴۴)‌ در کنار میکی رونی به شهرت دست یافت و پس از آن در طیف متنوعی از فیلم‌ های خوب بازی کرد ، اوج کارنامه هنری تیلور در دهه‌ های ۵۰ و ۶۰ رقم خورد ، اوجی که با بازی در آثاری چون زنان کوچک (مروین لروی ، ‌۱۹۴۹) و پدر عروس (وینسنت مینه‌ لی ، ۱۹۵۰) آغاز شد و با تعداد زیادی از شاهکارهای آن دوران ادامه یافت.
فیلم‌ هایی از قبیل مکانی در آفتاب (جرج استیونس ، ۱۹۵۱) ، غول (استیونس ، ۱۹۵۶) ، گربه روی شیروانی داغ (ریچارد بروکس ، ۱۹۵۸) ، ناگهان ،‌ تابستان گذشته (جوزف ال.منکیه‌ ویتس ، ۱۹۵۹) ، باترفیلد ۸ (دانیل مان ، ۱۹۶۰) ، کلئوپاترا (جوزف ال.منکیه‌ ویتس ، ۱۹۶۳) ، چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ ترسد ؟! (مایک نیکولز ، ‌۱۹۶۶) و انعکاس در چشمان طلایی (جان هیوستن ، ۱۹۶۷)
تیلور همچنین در فیلم‌ های مطرحی از جوزف لوزی ، مایکل کورتیز ، جک کانوی ، استنلی دانن ، ویلیام دیترله ، فرانکو زفیرلی و جرج کیوکر را داشت ، از دهه هشتاد تیلور بیشتر به بازی در مجموعه‌ های تلویزیونی روی آورد ، تیلور بین سال‌ های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۷ ، پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن شد و دو بار این جایزه را به خاطر فیلم‌ های باترفیلد ۸ و چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ ترسد ؟! دریافت کرد ، او همچنین در سال ۱۹۹۳ جایزه بشر دوستانه جین هرشولت را از آکادمی اسکار دریافت کرد.
گنجینه جوایز الیزابت تیلور همچنین جوایزی از جمله یک جایزه بفتا ، خرس نقره‌ ای بهترین بازیگر از جشنواره برلین ، جایزه گلدن گلوب و جایزه انجمن ملی نقد آمریکا را شامل می‌ شود ، تیلور همچنین در سال ۱۹۹۵ یک بار نامزد تمشک طلایی بدترین بازیگر زن مکمل سال شده است.
برخلاف زندگی هنری درخشانش ، تیلور زندگی شخصی پرتلاطمی داشت و چندین ازدواج ناموفق را از سر گذراند ، مشهورترین همسر تیلور ، «ریچارد برتن» بازیگر مشهور بود که دو دوره با تیلور زندگی کرد ، این دو در دوران زندگی مشترکشان چندین بار در فیلم‌ های مختلف با یکدیگر همبازی شدند.
• تیلور اولین بازیگر زنی بود که برای بازی در یک فیلم ، یک میلیون دلار دستمزد گرفت (کلئوپاترا ، ۱۹۶۳)
• نشریه امپایر او را به عنوان هفتاد و دومین ستاره بزرگ تاریخ سینما برگزید.
• در سال ۱۹۹۷ پس از سردردهای مداوم پزشکان متوجه وجود یک تومور مغزی در او شدند ، این تومور خوش‌ خیم طی یک جراحی موفقیت‌ آمیز از سر او برداشته شد.
• تا زمان مرگ مونتگومری کلیفت از دوستان نزدیک او بود ، می‌ گویند پس از تصادف شدید کلیفت ، حضور به موقع تیلور باعث نجات او از مرگ شد.
• توسط نشریه امپایر در سال ۱۹۹۵ شانزدهمین ستاره جذاب تاریخ سینما انتخاب شد.
• در سال‌ های آخر ، از دوستان نزدیک مایکل جکسون ،‌ ستاره مشهور موسیقی بود.
• هفته‌ نامه ENTERTAINMENT ، یک بار تیلور را به عنوان یازدهمین ستاره بزرگ تمام ادوار انتخاب کرد.
• پس از مرگ راک هادسن ،‌ بازیگر مشهور و همبازی تیلور در فیلم غول بر اثر بیماری ایدز ، تیلور بنیاد خیریه‌ ای را برای مبارزه با این بیماری به راه انداخت.
به نقل از هالیوود ریپورتر ، مرگ تیلور در لس‌ آنجلس رخ داد ، تیلور در سال‌ های اخیر چندین بار به علت نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شده بود.
هر چهار فرزند تیلور هنگام مرگ بر بالین او حضور داشتند ، فرزند او ، مایکل در مصاحبه‌ ای پس از مرگ تیلور درباره او چنین گفت: «مادر من زن فوق‌ العاده‌ای بود که در کمال احساسات ، شوخ‌ طبعی و عشق زندگی کرد» او در ادامه گفت: «هر چند فقدان او برای ما که او را از ته قلب دوست داشتیم ،‌ اتفاق ویرانگری است اما کمک‌ های مداوم او به دنیای پیرامون ما ،‌ همواره برایمان الهام‌ بخش خواهد بود»

منبع :http://bugraphy.blogsky.com/1390/07/03/post-267/

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب