پشت پرده زندگی کارلوس کی روش 1- هایپرکلابز

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش 1- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مجله زندگی ایده آل - محمد حسین‌زاده، مصطفی رفعت: معمولا چند راه برای شناخت آدم‌های معروف و محبوب وجود دارد اما هیچ‌كدام از آنها به اندازه صحبت با افرادی كه بیش از همه به زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان نزدیك هستند، نمی‌تواند ابعاد تازه‌ای از این آدم‌ها را به نمایش بگذارد. اگر باور كنیم كه دوست را باید در سفر شناخت، قطعا هیچ دوستی برای یك خارجی در كشوری بیگانه به اندازه مترجم شخصی‌اش قابل اعتماد نیست.

كارلوس كی‌روش، سرمربی نامدار تیم‌ملی فوتبال كشورمان یكی از افرادی است كه زیاد اهل بروز وجوه شخصیتی و اخلاقی خود در قالب مصاحبه‌هایش نیست. ما هم برای شناختن بهتر او سراغ آرین قاسمی رفته‌ایم؛ كسی‌كه بیشترین مداومت حضور را در كنار كارلوس كی‌روش از ابتدای فعالیت وی در ایران تا به حال داشته و به نوعی امین‌ترین فرد از نظر وی است حتما می‌تواند به نكاتی اشاره كند كه كمتر كسی از آنها باخبر است. قاسمی معتقد است این همكاری فرصت بسیار مناسبی برایش بوده كه بتواند كنار چنین فرد حرفه‌ای كار كند.

او می‌گوید: «شاید در نگاه اول اینطور برداشت شود كه من با صحبت‌هایم قصد حمایت بی‌چون و چرا از آقای كی‌روش را دارم اما واقعیت امر این است كه اولا ایشان به حمایت بنده نیاز ندارند، ثانیا تردیدی در محبوبیت كی‌روش نیست اما من برای این محبوبیت دلایلی دارم و برای واكاوی دلایل محبوبیت كی‌روش نزد مردم قصد دارم به نكاتی اشاره كنم.

البته این روزها می‌بینم كه بعضی‌ها مدعی‌اند كه بخشی از مردم به خاطر جوزدگی، كی‌روش را دوست دارند اما من اعتقاد دارم كسی كه به این درجه از محبوبیت می‌رسد حتما نزد خداوند آبرو دارد و طبیعی است كه خدا هم به خاطر همین در نزد مردم چهره این فرد را محبوب می‌كند.» آرین قاسمی در این گفت‌وگو پرده از خصوصیات شخصیتی و اخلاقی كی‌روش برداشته است و جا دارد از دوست خوب‌مان كسری‌شمس نیز تشكر ویژه‌ای داشتیم كه در شكل‌گیری این مصاحبه كمك شایانی داشت.

جرقه‌ای در ذهن یك نوجوان 12 ساله

برای توضیح چگونگی ورودم به عرصه فوتبال باید به سال 1997 و بازی تاریخی ایران و استرالیا بازگردم كه برای تماشای بازی به استادیوم رفته بودم. درواقع آن زمان 12 سال داشتم و تصمیم والدینم این بود كه برای زندگی راهی استرالیا شویم و من همانجا ادامه تحصیل بدهم. روز مسابقه را هرگز فراموش نمی‌كنم؛ لحظه‌ای كه خداداد عزیزی گل برتری ایران را زد و راهی جام‌جهانی شدیم تبدیل به لحظه‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن آن نوجوان 12 ساله عشق فوتبال شد. جرقه اینكه فوتبال برای من از آن حالت سرگرمی و علاقه قبلی به روندی جدی‌تر بدل شود همان موقع زده شد.

درس‌هایی برای زندگی و فوتبال

درسم را تا مقطع فوق‌لیسانس ادامه دادم اما فوتبال همیشه جزئی از زندگی من بود. دوره‌های داوری و مربیگری را در استرالیا دیدم و بعد از پایان تحصیلاتم به ایران آمدم. زمانی كه رسیدم چند ماهی از حضور آقای كی‌روش در ایران می‌گذشت. برای تطبیق یك‌سری مدارك مربیگری و داوری به فدراسیون می‌رفتم و می‌آمدم كه در همان زمان آشنایی من با ایشان شكل گرفت. دیدم فرصت بسیار خوبی است تا از تجربه‌های ایشان استفاده كنم.

جلسه اولی كه ایشان را دیدم خواسته‌ها و دیدگاه‌های خود را با من در میان گذاشت و كار من با ایشان از همان زمان استارت خورد. مطمئن هستم هیچ اتفاقی در زندگی بی‌جهت نمی‌افتد و این كار هم برای من از همان دست اتفاق‌هاست. این همكاری در این چند سال برای من تجربه خاصی بود و این فرصت را به من داد تا چه در ورزش و چه خارج از آن با مسائلی آشنا شوم كه در زندگی به دردم می‌خورند.

همدلی بدون شناسایی مقصر

یكی از ویژگی‌های ایشان این است كه خواسته خود را بسیار شفاف و روشن بیان می‌كند و راحت آنچه می‌‌خواهد را به بازیكنان می‌گوید. در تمام مدتی كه با ایشان بودم هم دیدم همه بازیكنان و كادر فنی خواسته‌های وی را به‌درستی رعایت می‌كنند. قدرت مدیریتی خوبی دارد و شك و شبهه‌ای در نوع مدیریت كامل ایشان وجود ندارد. همه بازیكنان و كادر فنی هم به خوبی وظایف خود را می‌شناسند اما نكته دیگر وجود یك حس همدلی و اتحاد بین اعضای تیم است كه آن هم به شكل مدیریت ایشان بازمی‌گردد.

برای مثال در این چند سال تحت هیچ شرایطی بابت هیچ اتفاقی بازیكنی را مقصر ندانسته و همیشه این را گفته كه در همه اتفاق‌ها چه خوب و چه گاهی بد همه ما با هم و یك تیم هستیم. اگرچه هر یك از ما مسئولیت‌هایی داریم كه باید انجام دهیم اما در انتها نتیجه‌ای كه به دست آمده متعلق به كل تیم است نه یك فرد خاص. به همین علت همیشه آن ارتباط عاطفی بین او و اعضای تیم برقرار بوده. این حتی بین ایشان و تمام كادر فنی و سایر مسئولان تیم هم به چشم می‌‌خورد.

حمایت حتی هنگام باخت

آقای كی‌روش هیچ‌وقت پشت هیچ‌ كسی را خالی نكرده. برای مثال در همین بازی‌های اخیر جام ملت‌ها با همه ناداوری‌ها شرایط بازی به گونه‌ای پیش رفت كه به پنالتی كشیده شد. احسان حاج‌صفی بازیكن خوب تیم‌مان برای زدن اولین ضربه پنالتی رفت اما نتوانست گل بزند.

وحید امیری هم آخرین پنالتی تیم‌مان را گل نكرد و سرانجام باختیم. در جلسه تیم كه فردای روز مسابقه برگزار شد آقای كی‌روش حین صحبت با بچه‌های تیم از این دو نفر خواست جلو بنشینند و جمله‌ای را گفت كه همیشه در ذهن من ماندگار شد. او به آنها گفت شما پنالتی را از دست ندادید بلكه تمام سعی‌تان را كردید تا تیم به موفقیت برسد و پیروز شود. شما نگاه كنید در چنان شرایط تلخ و اندوه‌باری هم نه‌تنها كسی را مقصر اعلام نكرد بلكه عملكرد همه به‌خصوص آن دو نفر را تحسین كرد.

ماجرای مشت چندهزار دلاری

خوشحالی عجیب آقای كی‌روش در بازی با كره برمی‌گردد به حدود 8، 9روز قبل از آن بازی. سرمربی تیم ملی كره صحبت زشتی را در مورد تیم فوتبال و كشور ایران انجام داده بود، حتی علنا گفته بود دوست ندارم تیم ایران صعود كند و ترجیحم این است كه ازبك‌ها بالا بیایند. وقتی آقای كی‌روش این را شنید خیلی ناراحت شد و درخواست یك مصاحبه عمومی را كرد. در آنجا گفت سرمربی تیم كره دو راه بیشتر ندارد یا باید از ملت بزرگ ایران رسما عذرخواهی كند یا استعفا بدهد چون خارج از عرف صحبت كرده و این اتفاق غیر قابل قبولی در فوتبال حرفه‌ای است.

حتی از یك اصطلاح حقوقی برای متهم كردن او استفاده كرد كه معادل فارسی‌اش «خارجی ستیزی» است. این ماجرا گذشت تا روز بازی رسید. تیم ایران بازی خوبی ارائه كرد و صعود كردیم. آن زمان مطرح شد شادی خاص ایشان در آن پیروزی خیلی شخصی و شاید به زعم شما نوعی كل‌كل بین دو مربی بوده اما واقعیت این بود كه به عقیده من او از این موضوع خوشحال شد كه تیم كره پاسخ بی‌احترامی به تیم و كشور ایران را گرفت و درواقع به خاطر تعصبش به ایران شاد شد. البته آن مشت گره كرده برای ایشان هزاران دلار جریمه داشت که بهایش را پرداختند.

استقبال 88 درصدی مردم

بزرگ‌ترین دلیل اینكه ایشان هنوز در ایران است عشق به فوتبال و رابطه‌ای است كه با هواداران این ورزش در ایران دارد. وقتی 88درصد مردم نظرشان این است كه وی عملكرد خوبی داشته دیگر لازم نیست من بخواهم از ایشان دفاع یا تعریف كنم. نگاه عموم مرم این بوده كه كی‌روش به خاطر دلسوزی‌اش و انرژی‌ای كه برای تیم گذاشته و توجهی كه دارد نتیجه خوبی هم گرفته است. برای همین وقتی بعد از بازی‌های جام ملت‌ها برگشتیم چند هزار نفر برای استقبال از تیم و به‌خصوص او به فرودگاه آمدند.

مثبت حتی بعد از گل مسی

وقتی در جام‌جهانی مقابل آرژانتین مسی آن گل را زد همه ناراحت شدند. خب البته گلی بود كه یك فوق‌ستاره از تیم فینالیست جام‌جهانی زده بوده. آقای كی‌روش اگرچه ناراحت شد چون ذاتا هم از باخت بدش می‌آید اما طبق تفكر همیشه خودش رفتار كرد و گفت باید سریع برای بازی بعدی آماده شویم. اینكه مراقب فرصت‌های بعدی باشیم. نگاه‌ و انرژی‌مان برای آینده باشد و سعی كنیم ضعف‌ها را بهبود و عملكردهای خوب را ارتقا دهیم.

بهترین مدال تمام عمر

ایشان بعد از بازگشت از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و استقبال مردم از تیم ملی عنوان كرد: «با تمام افتخاراتی كه در طول 34 سال مربیگری به دست آوردم، عشقی كه مردم ایران نسبت به من نشان دادند و حمایتی كه از سوی تمام هواداران ایرانی دیدم، بهترین مدال و كاپی است كه در طول این دوران به دست آوردم.» این مسئله واقعا نقش مهمی در ادامه حضور ایشان در ایران داشته است. رابطه‌ای خوب و دوطرفه‌ همراه با عشق و علاقه بین ایشان و مردم وجود دارد.

امكان نداشت هواداری در خیابان، جلوی در منزل‌شان یا هر جای دیگری از ایشان تقاضای عكس و امضا بكند و ایشان استقبال نكنند. همیشه برای تمام هواداران وقت می‌گذارند. همیشه می‌گویند فوتبال در خون ایرانیان وجود دارد و در فوتبال آسیا از این نظر بیشترین پتانسیل را دارد.

زندگی‌ شخصی تا زندگی حرفه‌ای

مطمئنا اخلاق، منش و روند زندگی افراد در زندگی شخصی‌شان، در زندگی حرفه‌ای آنها نیز منعكس می‌شود. تا آنجایی كه من با ایشان آشنا هستم و دیدم، در زندگی فردی بسیار منضبط و وقت‌شناس هستند. بارها شده بود كه در فدراسیون یا آكادمی فوتبال ساعت 8 صبح جلسه داشتیم و من یك ربع زودتر می‌رسیدم، می‌دیدم ایشان زودتر از من آنجا هستند و به من می‌گفتند چرا اینقدر دیر آمدی؟!

شیك‌پوش و علاقه‌مند به شنا

نظم خاصی در زندگی ایشان وجود دارد كه این نظم حتی به غذا و ورزش روزانه‌شان نیز مربوط می‌شود. هر روز ورزش می‌كنند. شنا و دویدن از ورزش‌هایی هستند كه به‌طور مرتب انجام می‌دهند، حتی در اردوها و تورنمنت‌ها. از لحاظ ظاهری نیز فردی بسیار مرتب هستند و به پاكیزگی و ظاهر خود نیز بسیار اهمیت می‌دهند.

فرشته مهربان امور خیریه

آقای كی‌روش فرد بسیار مهربان و دلسوزی هستند، این مسئله برای تمام افرادی كه با آنها در ارتباط است صدق می‌كند. ایشان در امور خیریه بسیار فعال هستند و من هم خیلی وارد این مسائل نمی‌شوم شاید خوشایندشان نباشد. قبل از بازی كره ایشان خواستند كه بعد از اتمام تمرین، هماهنگ كنیم تا اتوبوسی بیاید و همراه بازیكنان به خیریه‌ بهشت امام‌رضا (ع) برویم. فضای بسیار خاصی بود و به جرات می‌توانم بگویم یكی از به‌یادماندنی‌ترین روزهای زندگی‌ام را تجربه كردم.

تمام بازیكنان همراه كادرفنی و برخی اعضای فدراسیون حضور داشتند. همانجا ایشان از بچه‌ها خواستند نیت كنیم كه اگر خدا خواست و به جام‌جهانی صعود كردیم قسمت اعظم پاداش صعود به جام‌جهانی را به كودكان خیریه اختصاص دهیم تا پایه‌گذاری شود برای ساخت یك ساختمان كاملا مجهز مخصوص كودكان آن مجموعه. هرزمان هم كه فرصتی به دست می‌آورند شخصا به ساخت این ساختمان نظارت می‌کردند.

مورد دیگر عید سال گذشته بود و ایشان بااینكه هنوز حقوق خودشان را دریافت نكرده بودند با این حال به تمام افرادی كه به هر نحوی در تیم‌ملی نقشی داشتند، عیدی دادند كه بالغ بر 200 میلیون تومان شد. حتی به آن باغبان زحمتكش كه در كمپ‌های تیم‌ملی كار زمین چمن را انجام می‌داد عیدی دادند تا افرادی كه در فدراسیون كارهای مربوط به تیم‌ملی را انجام می‌دادند؛ بدون اینكه بخواهند این موضوع را رسانه‌ای كنند. جدا از اینكه این مهربانی ایشان را نشان می‌داد، درك ایشان از جایگاه فرهنگ عیدی برای من بسیار جالب توجه بود. اینها مواردی از كارهای ایشان بود.

منبع : http://www.bartarinha.ir/fa/news/183033/%D9%BE%D8...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب