پشت پرده زندگی کارلوس کی روش 2- هایپرکلابز

پشت پرده زندگی کارلوس کی روش 2- هایپرکلابز هایپرکلابز :

همه مردان كارلوس كی‌روش

آقای كی‌روش چند سالی كه در ایران مشغول به كار بودند، كادر بسیار مجرب و فوق‌العاده‌ای را جمع‌آوری كردند؛ آنتونیو سیموئز كه یكی از بزرگترین اسطوره‌های تاریخ فوتبال پرتغال هستند، قهرمان اروپا، باشگاه بنفیكا و. . . كه نزدیك به سه سال در تیم‌ملی دستیار ایشان بودند.

آقای دنیل گاسپار، یكی از بهترین مربیان گلرهای دنیا كه مربی گلرهای تیم‌ملی را عهده‌دار هستند. آقای اوسیانو كروز، كاپیتان سابق تیم‌ملی پرتغال كه دستیار ایشان هستند. كادر ایرانی ایشان آقای ماركار آقاجانیان، مربی دلسوز و متعهد كه در تمام رده‌های تیم‌ملی فعالیت داشته‌اند. آقای خانبان، بهترین آنالیزور ایران و. . . در كل همیشه سعی می‌كنند افرادی را انتخاب كنند كه بهترین باشند.


آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی

علاقه زیادی به فرهنگ و آداب و رسوم ما و در عین حال احترام زیادی به تاریخ و تمدن ایران دارند، حتی در سفرهای خارجی كه داریم و در شبكه‌های كشورش پرتغال همیشه به این موضوع اشاره دارد كه كشور ایران كشوری با تمدنی بسیار غنی، با فرهنگی عمیق و مردمی بسیار خوب و مهربان است.

از طرفی علاقه زیادی به سفر به اماكن تاریخی ایران دارد و خیلی از شهرهای ایران مثل شیراز، اصفهان و... را از نزدیك دیده است و علاقه زیادی به این كار دارد، حتی مدتی پیش از پسرش خواست كه برای دیدن اماكن تاریخی ایران به كشورمان سفر كند و به یزد، شیراز و تخت‌جمشید سفر كردند. خاطره جالبی هم از ایشان تعریف كنم، ما برای بازدید به كاخ‌گلستان رفته بودیم كه آقای كی‌روش درباره آینه‌كاری سالن‌های كاخ‌مرمر صحبت می‌كردند و راجع‌به مكانیسم دقیق بادگیرهای آن زمان و نوع كاركردشان اطلاعات كاملی داشتند. اصولا آقای كی‌روش آدمی است كه راجع‌ به هرچیزی كه علاقه دارد، مطالعه و تحقیق می‌كند.

سفیر فرهنگی ایران

نكته جالبی كه درباره علاقه آقای كی‌روش به ایران وجود دارد این است كه ایشان هرجا و در هر مصاحبه‌ای كه حتی در خارج از كشور هم انجام می‌دهند، از فرهنگ و تاریخ ایران صحبت می‌كنند و با انرژی خاصی از غنای فرهنگی ما می‌گویند و به نوعی ایشان یك سفیر فرهنگی برای كشورمان در جهان بوده‌اند.

تفریح و اوقات فراغت با فوتبال

كی‌روش خیلی مطالعه می‌كند ولی همواره زندگی او فوتبال، فوتبال و فوتبال است. بازی‌های داخلی را نگاه می‌كند، مواقعی كه در اردو نیستیم فوتبال‌های اروپایی را تماشا می‌كند و درواقع قسمت اعظم زندگی ایشان فوتبال است.

ارتباط با نسل طلایی پرتغال

آقای كی‌روش هنوز هم با آن نسل طلایی فوتبال پرتغال مانند فیگو و روی كاستا در ارتباط هستند. حتی زمانی‌كه ما در اردوی پرتغال بودیم روی كاستا، سر تمرین تیم‌ملی ایران آمد و خیلی صمیمانه برخورد داشت و حتی بازی ایران و بنفیكا را از نزدیك دید. درواقع كی‌روش هنوز هم با خیلی از شاگردانش در آن نسل فوتبال و در دیگر تیم‌ها در ارتباط است.

آقای پرفسور فوتبال جهان

كارلوس كی‌روش از مقبولیت خاصی در جهان فوتبال و جوامع فوتبالی برخوردار است. قبل از جام‌جهانی یك ورك‌شاپ بود كه در آنجا سرمربی تمام 32تیم حضور داشتند و چهره‌های بزرگی مانند دل‌بوسكه، كاپلو، كلینزمن، اسكولاری، ونگال و یوآخیم‌لو حضور داشتند و در یك ضیافت ناهار بود كه اسكولاری و دل‌بوسكه سراغ آقای كی‌روش آمدند و ایشان را در آغوش كشیدند و همگی ایشان را با لقب «پرفسور» صدا می‌زدند و برایم بسیار جالب بود كه ایشان در جوامع فوتبالی اینقدر محبوب هستند و همه دنیا احترام خاصی برای ایشان قائل هستند.

حتی ایشان برنامه‌های مدونی را به دیگر كشورهای جهان داده‌اند، مثلا ایشان برنامه توسعه فوتبال در كشور آمریكا را سال‌ها پیش به مسئولان فوتبال این كشور ارائه كرده‌اند كه حالا ثمرات مثبت آن نمود پیدا كرده است. خیلی از مربی‌ها و افرادی كه در فوتبال دنیا مطرح هستند و من از نزدیك آنها را دیده‌ام و توانستم با آنها صحبت كنم مثل یورگن كلینزمن، ونگال، مارك بوسنیچ و. . . همه معتقد بودند كه مطمئنا حضور فرد بزرگی مثل كی‌روش به فوتبال ایران كمك می‌كند و باعث اعتبار فوتبال ایران در سطح بین‌المللی می‌شود.

ارتباط با اعضای خانواده

خب واقعا افرادی مثل آقای كی‌روش زندگی خانوادگی سختی دارند، به دلیل اینكه باید در كشورهای مختلف برای كار و پرداختن به فوتبال كه به نوعی عشق آنها محسوب می‌شود حضور داشته باشند، آن‌هم به صورت بلندمدت، این موضوع باعث می‌شود كه از خانواده‌شان دور باشند و سختی زیادی را تحمل كنند ولی با این حال خانواده ایشان كاملا شغل آقای كی‌روش و سختی‌های این كار را درك كرده‌اند. با این حال ایشان رابطه بسیار نزدیك و صمیمانه‌ای با خانواده‌شان دارند.

حتی زمانی‌كه ما در اردوی پرتغال بودیم، پدر آقای كی‌روش كه از فوتبالیست‌ها و مربیان قدیمی پرتغال هستند، سر تمرین تیم‌ملی آمدند و ارتباط خیلی خوبی با آقای كی‌روش داشتند. همسر و پسر آقای كی‌روش هم به ایران سفر كرده‌اند و خاطرات خوبی از حضور در كنار آقای كی‌روش در ایران داشته اند.

حساسیت و ریزبینی پرفسور

كی‌روش آنقدر روی مسائل مختلف تیم‌ملی حساسیت دارد و ریزبین است كه مثلا به غیر استاندارد بودن زمین چمن كمپ تیم‌ملی هم دقت می‌كند و این نكات را گوشزد می‌كند. ایشان حتی از زمانی‌كه به ایران آمد، یك پلان مهم را با خود وارد ایران كرد كه پیش از این در منچستر و رئال هم انجام داده بود و آن ‌هم ساخت یك لابراتوار حرفه‌ای و تخصصی فوتبال بود كه هنوزهم ساختمان آن در كمپ تیم‌های ملی نیمه‌كاره مانده است كه این مجموعه شامل استخر تخصصی، تجهیزات ورزشی تخصصی برای فوتبالیست‌ها و... كه همه دست اندركاران و كادرفنی و بازیكنان تمام رده‌های تیم‌ملی بتوانند در این مكان دورهم باشند و كار كنند. البته این را می‌دانست كه عمر مربیگری خودش در ایران نخواهد رسید و از اهداف بلندمدت او بود ولی هنوزهم اصرار و پافشاری می‌كند كه این مجموعه ساخته شود و این اتفاق بزرگی است و میراثی خواهد بود از كارلوس كی‌روش تا به آینده فوتبال ایران كمك كرده باشد.


احترام برای دیگر ورزشكاران ایران

نكته بسیار مهمی كه درباره كارلوس كی‌روش وجود دارد این است كه ایشان احترام خاصی برای دیگر ورزشكاران افتخارآفرین ایران قائل هستند. در ایام المپیك 2012 لندن در یك كنفرانس مطبوعاتی ایشان قبل از شروع سوالات، از جای خود بلند شدند و از همه خواستند تا به افتخار مدال‌آوران ایران در المپیك لندن، دست بزنند و آنها را تشویق كنند. حتی زمانی‌كه در برزیل بودیم و هنوز بازی‌های جام‌جهانی شروع نشده بود، تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی با تیم برزیل بازی داشت و آقای كی‌روش برای تماشای آن بازی همه اعضای تیم را جمع كرد و خودشان هم با انرژی خاصی بازی را دنبال می‌كردند و از نتایج خوب تیم‌ملی والیبال واقعا خوشحال بودند.

از لابه‌لای صحبت‌های آرین قاسمی

- تعلق خاطر كی‌روش نسبت به ایران و رابطه عاطفی كه با مردم ما برقرار كرده‌اند، باعث محبوبیت بیش از پیش ایشان در بین ایرانی‌ها شده است.

- آقای كی‌روش می‌گوید: «زمانی‌كه خورشید می‌درخشد و همه‌چیز آرام است، همه می‌توانند كنار تو باشند ولی زمانی كه توفان می‌شود شما متوجه می‌شوید كه چه كسانی كنار شما و دوست شما هستند.»

- آقای كی‌روش به شش زبان مسلط هستند و صحبت می‌كنند ولی كلمات فارسی زیادی یاد نگرفته‌اند و شاید هم دلیلش حضور همیشگی من كنار ایشان باشد.

- ایشان در چارچوب حرفه‌ای همیشه با بازیكنان تیم رابطه خیلی صمیمی و خوبی دارند و همیشه سعی می‌كنند به بازیكنان كمك كنند. اكثر بازیكنان در صحبت‌های شان می‌گویند كه رابطه كی‌روش با آنها یك رابطه پدرگونه است.

- آقای كی‌روش همیشه روی كارش اشراف كامل دارد و نكاتی را كه پیش از هربازی به بازیكنان گوشزد می‌كند، بازیكنان دقیقا در زمین بازی لمس می‌كنند چرا كه ایشان بسیار بادقت روی كارشان تمركز دارند و جزییات را به خوبی به بازیكنان منتقل می‌كنند.

- ایشان می‌گویند: «اگر سخت تلاش كنید، دیر با زود به مقصد می‌رسید چرا كه همین تلاش و پشتكار است كه شما را به سمت هدف‌تان هدایت می‌كند.»

- آقای كی‌روش درباره مربیگری می‌گویند: «من یك مربی هستم، شعبده‌باز نیستم! برای پیشرفت كلی فوتبال احتیاج به امكاناتی است كه باید وجود داشته باشد. همان‌طور كه برای درست كردن اُملت شما نیاز به تخم‌مرغ دارید!»

- آقای كی‌روش بعد از بازگشت از اردوی پرتغال وسایل ورزشی زیادی از جمله لباس‌های ورزشی و تجهیزات ورزشی را كه در پرتغال داشتند با خود به ایران آوردند و به آكادمی فوتبال اهدا كردند تا در تیم‌های ملی استفاده شود.

- پیش از جام‌جهانی از آقای كی‌روش سوال شد كه با چه هدف و انگیزه‌ای به جام‌جهانی می‌روید؟ ایشان در پاسخ گفتند: «من نمی‌خواهم در جام‌جهانی اردك زشت بازی‌ها باشیم. ما به جام‌جهانی می‌رویم تا با یك روحیه جنگجویانه از نام و اعتبار فوتبال ایران دفاع كنیم.»

- باوجود اینكه آقای كی‌روش خیلی روی نظم و انضباط و دیسیپلین حساس و سختگیر هستند ولی قلبی رئوف و مهربان دارند.

- آقای كی‌روش همیشه سعی می‌كند تجربیات خود را به بازیكنان و مربیان جوا‌ن‌تر منتقل می‌كنند. ایشان می‌گویند كه هر بازیكنی ممكن است اشتباه كند ولی باید خیلی سریع روحیه خود را بازیابی كند و وظیفه‌اش را به بهترین شكل انجام دهد.

- در بازی‌های جام ملت‌های آسیا در استرالیا كه خبرگزاری‌های بزرگ از سراسر جهان حضور داشتند، آقای كی‌روش اعلام كرد: «تحریم‌هایی كه علیه كشور ایران انجام شده است، بسیار ناجوانمردانه است و این تحریم‌ها روی ورزش و فوتبال ایران و جوانان این كشور تاثیر منفی گذاشته است.»

منبع :http://www.bartarinha.ir/fa/news/183033/%D9%BE%D8%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب