غار شگفت انگیز یزدان - استان یزد - هایپرکلابز

مهسا کریم پور 9 سال پیش
غار شگفت انگیز یزدان - استان یزد - هایپرکلابز هایپرکلابز :

برای بیشتر مسافران سفر به یزد به معنی سفر به کویر است. اما شاید کمتر کسی بداند که در همین شهر کویری غار جالبی وجود دارد که مردم به آن شگفت یزدان می گویند و غارنوردان حرفه ای وقتی دنبال یک غار بکر و زیبا هستند سری به شگفت یزدان می زنند!

غار شگفت یزدان را باید در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی به نام شگفت ببینید. یعنی در 70 کیلومتری اردکان که در بخشی از مسیر آن امکان تردد با اتومبیل وجود ندارد و باید با پای پیاده راهی غار شوید تا بعد از دو ساعت دهانه غار را ببینید. البته این تازه شروع ماجراست چون مجبورید از روی صخره های سنگی صعب العبوری بگذرید که شیب نسبتا تندی دارند و تنها راه دستیابی به دریچه تنگ غار هستند..
در قرن نهم هجری یعنی در اوایل ورود مسلمانان به ایران، این غار مسیر دشواری داشت و به همین دلیل زرتشتیانی که تمایل به حفظ آیین های دینی خود داشتند، برای حفاظت از آتش مقدسشان آن را به این غار منتقل کرده و مدت 30سال در آنجا از این آتش نگهداری می‌کردند.

غار شگفت یزدان اگرچه بیشتر به عنوان یک مکان تاریخی شناخته می شود که هنوز زرتشتیان یزد برای برخی آیین ها به آن جا مراجعه می کنند، اما بیش از همه اینها یک غار زیبا و دیدنی است که از 3 حوضچه تشکیل شده و آب‌هایی که از سقف می‌چکد در آنها جمع شده است. برای ورود به این غار ممکن است دردسر زیادی را تحمل کنید اما چند قدم که از ورودی جلوتر بروید با محوطه وسیعی رو به رو می شوید که گنجایش هزاران نفر را دارد.

همین طور که در غار پیش می روید احتمالا با چندین حوض کوچک و بزرگ و آثاری از ساختمان رو به رو می شوید که نشان دهنده کارکرد سکونتی و عبادتی این غار در گذشته بوده است. خاکسترهای موجود در غار هم از آتش افروزی های زرتشتیان در این غار حکایت می کند.
گذارتان که به غار شگفت یزدان افتاد حتما از چاه شهریار هم در همان نزدیکی بازدید کنید که تنها چاه آب موجود در محدوده شماست و از سال ها پیش آب مردم منطقه را تامین می کرده است

منبع :http://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangar...
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
محمدتقي رمضان زاده محمدتقي رمضان زاده با سلام و تشكر - ممنون از مطالب خوبتان
9 سال پیش
محمد شيتو... محمد شيتو... ايول
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب