منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز

سعید ... 8 سال پیش
منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز هایپرکلابز :

منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان N3328 تا N3312 عرض شمالي و E4925 تا E4858 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 106607 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: گون, درمنه, چوبك , آويشن و كلاه مير حسن .

پستانداران: كل و بز , قوچ و ميش , خرس قهوه اي ,‌پلنگ ,‌ گربه جنگلي ,گرگ,‌شغال و روباه.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز


این منطقه با وسعت ۹۸۴۰۷ هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع شده. اکثر مردم این منطقه به دامداری و کشاورزی مشغولند. منطقه حفاظت شده اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخورداراست. ۶۰۰گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده اند.که از ۶۰۰گونه گیاهی شناسایی شده درمنطقه ۶۸ گونه آن انحصاری منطقه است.تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، وجود دریاچه گهر و دیگر چشم اندازهای طبیعی، زمینه فعالیت های علمی، پژوهشی و گردشگری را در منطقه حفاظت شده اشترانکوه فراهم نموده اند. دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه، درارتفاع ۲۴۰۰ متری در این منطقه قرار دارد. عمق دریاچه گهر حدود ۲۸ متر و مساحت سطح آبی آن ۱۰۰ هکتار است. وجود دریاچه گهر و رودخانه ها و آبشارهای فراوان، تنوع زیستی گیاهی و جانوری از جاذبه های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده اشترانکوه به شمار میروند.

از گونه‌هاي جانوري اين منطقه مي‌توان به خرس قهوه‌اي، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستري، بز کوهي، قوچ کوهي و از پرندگان نيز مي‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک، شاهين و … اشاره كرد که همگي تحت حفاظت اداره كل حفاظت محيط زيست استان لرستان هستند.
در اشترانکوه پسته کوهي به فراواني يافت مي‌شود و پوشش گياهي متنوع آن اعم از گون، ريواس و استپها در شيب ملايم بعضي نقاط و گلهاي طبيعي و خودرو محل مناسبي براي جانوران ساکن در اشترانکوه است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذيه مي‌کنند.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز


تاریخ تاسیس منطقه ازابتداتا کنون: با توجه به اهمیت منطقه در سال 1340 این منطقه با نام قرق اختصاصی تیون ، شکار ممنوع اعلام شد که شامل رشته کوه اشترانکوه و دره نی گا بود این ممنوعیت تا سال 1349 ادامه داشت و در این سال سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت قرق اختصاصی تیان (تیون) را با اضافه کردن ارتفاعات سفید کوه بزرگ و کوچک ، پریز کوه کوچک و بزرگ ،گزرسون ، سرسبز ، تخت کالا ، اسینه ، بادی بزرگ و کوچک گچه و گولک حفاظت شده اعلام کرد و نام منطقه حفاظت شده اشترانکوه بر آن نهاد.

موقعیت عمومی منطقه: منطقه مورد نظر در موقعيت جغرافيائي 48 درجه، 58 دقيقه، 10 ثانيه تا 49 درجه، 27 دقيقه، 33 ثانيه طول خاوري و 33 درجه، 10 دقيقه، 50 ثانيه تا 33 درجه، 35 دقيقه، 17 ثانيه عرض شمالي قرار دارد. اين منطقه در جنوب و جنوب شرقي شهرستان دورود و در بخش غربي شهرستان ازنا والیگودرزدر استان لرستان واقع شده .

ویژگی وسیمای عمومی منطقه شامل(وضعیت توپوگرافی،چشم انداز،پوشش گیاهی وگونه های گیاهی شاخص گیاهی،وضعیت عمومی حیات وحش وگونه های شاخص وکریدورها): اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی وجانوری بسیار بالایی برخورداراست ،600گونه گیاهی و274گونه جانوری درمنطقه شناسایی شده اند.که از 600گونه گیاهی شناسایی شده درمنطقه 68گونه آن انحصاری منطقه است.
پوشش گیاهی منطقه شامل گونه های بلوط ایرانی ،ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی،زالزالک،گون،درمنه،بومادران،آویشن،سریش ایرانی،لاله واژگون،کما،کلاه میرحسن،پونه اشترانکوهی،محلب،شیرخشت لرستانی،سیر،موسیرو…

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز


جانوران شاخص منطقه عبارتنداز:پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای،کل وبز،قوچ ومیش،گربه وحشی،کفتار،گرگ،روباه،شغال،شنگ ،کبک دری،کبک،عقاب طلایی،کرکس،کرکس مصری،شاهین ،بالابان،دلیجه کوچک،سهره طلایی،سهره نوک بزرگ،سارصورتی ،جی جاق،لاکپشت مهمیزدار،آگامای صخره ای فلس درشت،گرزمار،افعی شاخدار،سوسمارمارچشم و…
تنوع زیستی گیاهی وجانوری بالا،وجود دریاچه گهرودیگرچشم اندازهای طبیعی،زمینه فعالیت های علمی،پژوهشی وگردشگری رادر منطقه فراهم نموده اند.
دریاچه گهریکی اززیباترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه ،درارتفاع 2400متردراین منطقه قراردارد.عمق دریاچه گهر حدود28مترومساحت سطح آبی آن 100هکتار است.

جاذبه های اکوتوریستی:وجود دریاچه گهرورودخانه ها وآبشارهای فراوان ،تنوع زیستی گیاهی وجانوری
وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی:اکثر مردم منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند
تعارضات مهم منطقه:وجود روستاهای متعدد درداخل وحاشیه منطقه،حضورعشایر،وفورسلاح ومهمات ،اراضی کشاورزی ومستثنیات،وجود معادن و…
تجهیزات وامکانات:یک دستگاه خودرو پیکاب،هفت دستگاه موتورسیکلت،سه دستگاه بیسیم ثابت وهفت دستگاه بیسیم سیار،پنج پاسگاه ثابت وچهارپاسگاه سیاردرفصل بهاروتابستان.

ساير تصاوير

منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز منطقه حفاظت شده اشترانکوه- هایپرکلابز
منبع :http://seeiran.ir/%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب