آبشار مارگون سپیدان فارس- هایپرکلابز

نوا صادقی 10 سال پیش
آبشار مارگون سپیدان فارس- هایپرکلابز هایپرکلابز :

رو به‌ رویش كه می ‌ایستی و به بلندایش كه نگاه می‌ كنی به وجدت می‌ آورد؛ صدای روان شدن و غلتیدنش بر سنگ‌ ها ذهن و دلت را آرام می ‌كند و خنكای ذراتش در هوا، چشمانت را بر هم می‌ گذارد تا در دنیای خیالت غوطه‌ ور شوی.


--------------------------------------------------------------------------------

آبشاری با بلندای 70 متر و عرض 100 متر در دل ارتفاعات منطقه سپیدان، آبشاری كه بر زیبایی ‌های طبیعت بكر دره‌ های سرسبز منطقه چون نگینی می ‌درخشد. آبشار زیبای مارگون در جاده سپیدان به یاسوج و در روستای مارگون واقع شده است.


این آبشار بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشارایران است که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می کند. این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای 2200 متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود.


اگر روزی خواستید به دیدن این منطقه و آبشار بلند بالایش بروید، هم از شیراز و هم از یاسوج می ‌توانید به ‌سمت مقصد حركت كنید. اگر از شیراز راهی شدید به سپیدان بروید و از آنجا 130 كیلومتر كه برانید، به مارگون می ‌رسید. اگر هم از یاسوج حركت كردید، هم می‌ توانید به سپیدان بروید و هم به سمت كاكان، از كاكان هم 65 كیلومتر تا منطه زیبای آبشار راه در پیش دارید. یادتان باشد كه همه این راه ‌ها هم آسفالت هستند. پس انتخاب با خود شما.


راه ماشین رو تا حدود 800متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت ، یك پیاده ‌روی جالب و به یاد ماندنی؛ پیاده ‌روی در راهی سنگ فرش كه در نزدیكی آبشار به پله ‌هایی سیمانی می ‌رسد.


وقتی به مارگون برسید، تا دلتان بخواهد باغ‌ های سیب زرد و سرخ می ‌بینید. در بین درختان جنگلی هم زالزالك و نوعی زرشك می ‌روید. ساكنان منطقه را هم «لر» ها و كوچندگان «قشقایی» تشكیل می‌ دهند؛ قشقایی‌ هایی كه به‌ هر‌ دلیلی حالا پاگیر و ساكن شده ‌اند.


یكی از رسوم زیبای روستای مارگون این است كه هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد به همراه مهمانان و با لباس‌ های زیبای محلی به سوی آبشار می ‌روند و مدت زمانی را آنجا می‌ مانند و عكس‌ هایی به یادگاری می‌ گیرند.

منبع :http://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangar...
1 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
علی جمالی علی جمالی مرسی...
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب