روستای زیبای ونایی (بروجرد)- هایپرکلابز

مهدی شریعتی 8 سال پیش
روستای زیبای ونایی (بروجرد)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ونایی روستایی از توابع بخش اشترینان شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است. این روستا از توابع بخش اشترینان این شهرستان می‌باشد و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است.

__ ونایی در تنگه‌ای بین دو کوه بلند برآفتاب و کوه گرین قرار گرفته است و آب و هوایی کوهستانی دارد. زمستانهای آن سرد و پر برف است و تابستانهای آن خنک و معتدل است. جنوب ونایی را دشت کوچکی تشکیل می‌دهد که به دلیل وجود آب فراوان، کشاورزی در آن رونق دارد. چشمه سارهای متعددی مانند سراب سفید و سراب پنبه از دامن کوههای این منطقه می جوشد که منبع اصلی آب شرب شهر بروجرد است. این روستا با جاده آسفالته به بروجرد و اشترینان و با جاده شنی به الشتر وصل می‌شود.
__ بان مردمان ونایی آمیزه‌ای از لری و گویش بروجردی-خرم آبادی است. گروه قابل توجهی از مردم ونایی وابسته به تیره‌هایی از ایلهای لر هستند و برخی خانواده‌های سادات نیز در آنها دیده می‌شود. اهالی آن بیشتر کشاورز، باغدار و دامپرور هستند.

__ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است و در فهرست روستاهای گردشگری استان لرستان قرار دارد. دارای یک قلعه تاریخی به شماره ثبت ملی ۱۱۲۲۴ و یک دهنه غار می‌باشد. ونایی به خاطر سرچشمه‌های گوناگون، بیشه زارها و کوههای مرتفع از توان بالایی برای گردشگری برخوردار است.

سوغات عمده ونایی خیارشور است. خیار ونایی و دیگر محصولات جالیزی آن مشهور است. کارگاههای تولید خیار شور در این روستا فراوان است که بصورت سنتی اقدام به تولید خیار شور و فروش آن می‌کنند. یکی از معروفترین کارگاه های تولید خیار شور کارگاه زاگرس خیارشور مهرشاد میباشد. از مناطق دیدنی این روستا میتوان به:سراب چله،سراب سفید،دربند و غار مردآزما اشاره کرد.

منبع :http://club.golestan.com
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 3 دیدگاه از 3 دیدگاه
مصطفی ایل مصطفی ایل ehtemalan bayad 13 bedar ham kheily jaye didaniii bashe.
7 سال پیش
م ه م ه لایک
8 سال پیش
پانی .... پانی .... هوراااا مرسی ایران خودمون با اینهمه جاذبه های طبیعیش...و مرسی از شما ....
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب