۸ نمایشگاه تجسمی افتتاح شدند- هایپرکلابز

معصومه شوقي 7 سال پیش
 ۸ نمایشگاه تجسمی افتتاح شدند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

گالری‌های تهران در روزهای آخر هفته‌ای که گذشت میزبان نمایشگاه‌های تازه شدند.
گالری‌های تهران اخر هفته گذشته به استقبال نمایشگاه‌های تازه رفتند. از این میان افتتاح ۸ نمایشگاه تازه را با هم مروز می‌کنیم.

"آفتابه لگن هفت دست" در گالری بوم

دور نخست پروفورمنس "آفتابه لگن هف‌ت دست" اثر نادر مشایخى با رونمایی از نت‎های موسیقى این رهبر ارکس‌تر و نقاشی "هما ارکانی" و نمایش ویدئوآرت "افروز وزیرپور" عصر جمعه یازدهم اردیبهشت در گالری بوم برگزار شد.

بیش از هر چیز به نظر می‌رسد مشایخی با ارائه نت‌های قطعه مورد نظر خود به شکل تابلوهایی که حال و هوای خوشنویسی یا شاید به روال مرسوم نقاشی‎خط در آن‌ها دیده می‌شود تلاش کرده باشد که پلی میان بخش شنیداری این پروفورمنس با بخش دیداری آن ایجاد کند. هرچند تنها پیوند بصری این دو بخش‌‌ همان بصری بودن آنهاست و آنچه در پروفرومنس نقاشی از سوی هنرمند آن "هما ارکانی" ارائه شد شکل دیگری از نقاشی است.

آنچه از سوی مشایخی برای این قطعه موسیقی مورد تاکید قرار گرفته است استفاده از امکانات تکرار به عنوان یکی از دو جنبه دریافت و رسیدن از آن به عنصری به نام تغییر در این پروفورمنس است. عنصری که مشایخی معتقد است باعث تبدیل شنیدن به گوش دادن و دیدن به نگاه کردن می‌‏شود.

بخش سوم این رویداد به ویدئوآرت افروز وزیرپور اختصاص داشت، یک ویدئو که در فضایی سوررئال و با استفاده از تکرار سعی داشت موضوعاتی چون دروغ و هویت را بیان کرده و به این ترتیب مسیر موسیقی نادر مشایخی و نقاشی هما ارکانی را در فضایی متفاوت ادامه دهد.

"اندر احوالات من؛ ملقب به تاجبخش"

تهمینه منزوی هنرمند عکاس که نمایشگاهی از پروژه جدید او با عنوان "اندر احوالات من؛ ملقب به تاجبخش" از جمعه ۱۱ اردیبهشت برپا شده، این مجموعه را در قالب استیج فوتوگرافی تهیه کرده و همه مدل‎های حاضر در آن زنان هستند. این عکس‌ها در یک خانه بسیار قدیمی در جنوب تهران ثبت شده است و در حقیقت تلفیقی از دو مجموعه قبلی او است که یکی از آن‌ها درباره خانه‎های قدیمی و دیگری درباره مد بودند.

در این عکس‌ها دختران جوانی در حالت‎های مختلف در حالیکه تاج بر سر دارند دیده می‌شوند. این عکس‎‌ها در واقع نفی همه ویژگی‎هایی هستند که به دختر شایسته سال نسبت داده می‌‏شود و در واقع این پروژه به مخاطب می‌‎گوید که همه زنان ایران شایسته هستند.

منزوی با ارائه این مجموعه یادآوری می‌کند؛ در جهان واقعی، دخترانِ شایسته در چهارچوبی تعریف شده و در فضایی تکلیف شده برای نشان دادن بهترین‌هایشان روی صحنه ظاهر می‌شوند. با لبخند و صورتی عروسکی و خالی از احساسات درونیشان. فردیت این دختران، اخته می‌شود و نمایش ظاهر، تنها عنصر جذابیت آنهاست.

انگار روش انتخاب دختران شایسته شبیه بازی دوران کودکیمان است، هر کس زود‌تر روی صندلی بنشیند، سزاواربلند مرتبهترین جایگاه است. با در نظر داشتن قابلیت‌های نهانی هر زن درون جامعه برای شایسته بودن، فارغ از ظاهر، فرهنگ و حتی طبقه اجتماعی، دختران و زنان شایسته ایرانی را در پیاده‌رو‌ها و میدان‌های شهر به آسانی می‌توان دید.
ماهی‌ها و مرجان" در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه از مجموعه‌ آثار ۳۸ هنرمند درباره ماهیان و مرجان‎های خلیج فارس از پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در گالری فرهنگسرای نیاوران به نمایش درآمده است. گروه هنری "پیله بهشت" یک NGO زیست محیطی است که با شعار "هنر برای حفاظت" این نمایشگاه را تدارک دیده است.

به دلیل صید بی‎رویه و استفاده از شیوه صید کفی، ماهیان غیر خوراکی، خوراکی، زینتی و غیر زینتی و جانداران مهم دیگر این منطقه مانند مرجان‎‌ها در خطر نابودی قرار دارند. پروژه "ماهی و مرجان" با دعوت ۲۶ هنرمند نقاش و ۱۲ هنرمند تصویرگر به دنبال خلق آثار هنری و جلب توجه مردم و مسئولین به این مشکل زیست محیطی بوده است.

در این نمایشگاه علاوه بر نمایش آثار نقاشی از هنرمندانی چون پرویز کلانتری، حسین محجوبی، گیزلاوارگا سینایی، قباد شیوا، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری، مینا غازیانی، علی ندایی، علی ذاکری، بهنام کامرانی، عاطفه خاص به همراه میترا سلطانی یک اثر محیطی را در برابر دید مخاطبان اجرا کردند. همچنین ویدئو آرت محمود نورایی نیز در این مراسم به نمایش گذاشته شد؛ این ویدئو "۵۸ درصد" نام دارد و به موضوع مرجان‎‌ها و ماهیان خلیج فارس اختصاص دارد.

از چشمان هیچ زنی نباید گذشت

فاطمه عیاس‌زاده دراین مجموعه پرتره‌هایی عکاسی شده در خیابان‌های شهر و اتوبوس‌ها و مترو‌ها و.. را به نمایش می‌گذارد. پرتره‌هایی که هر روز دیده می‌شوند و در فضای شهر گم می‌شوند و دیگر دیده نمی‌شوند مگر بر حسب اتفاق. پرتره‌هایی که به یاد می‌سپاریم و یا فراموش می‌کنیم. تصویر یک چهره بر اساس رابطهٔ دو سویه همراه با بار عاطفی خاطره و حس تجربه در ذهن بیننده یا مخاطب نقش می‌بندد. زنان این مجموعه را می‌توان به یک اجتماع مرتبط با حافظه‌ها و فراموشی‌ها که برخی از ان‌ها پیوند‌های عاطفی و همین طور روایتی دارند تقسیم کرد. پرتره‌های این مجموعه حرف‌هایشان را روی صورتشان نوشته‌اند فقط باید خواندن بلد بود.

علمی‌نیا خود درباره آثارش می‌گوید: "زمانی که مقابل بوم قرار می‌گیرم، آگاهانه تلاش می‌کنم تمام افکار گذشته‌، حال و آینده‌ام را کنار بگذارم و به معنای واقعی برهنه روبروی بوم بایستم و هر ایده‌ای که به "خود" مربوط می‌شود را انکار کنم تا قلم‌موی من قادر باشد طبیعی‌ترین، پاک‌ترین‌ و غریزی‌ترین رابطه بین خود، ‌ رنگ و بوم را خلق کند."آنچه در این مجموعه می‌تواند یاری گر مخاطب باشد صرفا "از چشمان هیچ زنی نباید گذشت" نیست بلکه درست دیدن است و شاید یک فریم برای مخاطب این مجموعه کافی باشد تا قادر باشد درست دیدن را بیاموزد.

جعبه کبریت، تی‌بگ و کاغذ شکلات متریال‌هایی است که این مجموعه را شکل می‌دهد و حکایت از تغییر شکل دادن یک امر مصرفی دارد. در این میان امور به اصطلاح پیش پا افتاده از بالقوگی نابودی بیشتری برخوردارند تا امور ظاهرا مهم.


"به چپ چپ" در گالری اثر

"به چپ چپ" عنوان نمایشگاه بابک روشنی‌نژاد است که در آن شش تابلوى نقاشى در ابعاد بزرگ و یک مجسمه به تماشا درآمده است.

نگارخانه اثر در متنى که براى دعوت از مردم برای دیدن "به چپ چپ"، آخرین نقاشیهای بابک روشنی‌نژاد انتشار داده درباره این نمایشگاه مى نویسد: "این مجموعه همچون سایر آثار بابک روشنى‌نژاد حاصل نگاه او به مقوله فرهنگ و فلسفه علوم اجتماعی است که با تاکید همیشگى‌اش برعمل نقاشی و قدرت بیان دیداری آن در ایجاد ارتباط به روش نقاشانه خاصش خلق شده است."

آخرین نمایشگاه انفرادى روشنى‌نژاد، آبان ١٣٩١ با عنوان "نه! تاریخ را فاتحان نمى نویسند" در همین گالرى بر پا شده بود؛ این نقاش ٣٨ ساله، از سال ۱۳۸۹ تا کنون با حضور پررنگ و مستمر در آرت فرهاى بین المللی نظیر آرت مسکو، کانتمپورسی استامبول و آرت دوبی، نگاه‌ها را به خود جلب کرده و با استقبال شایان توجه منتقدین هنری و نیز مجموعه داران معتبر هنرى روبرو شده است.

روشنی‌نژاد که علاوه بر نقاشی در نوشتن فعالیت مستمر دارد، در بوم‌هایش مى کوشد با ارائه فیگوراتیو مضامین مورد نظرش از منظر زیبایى شناسى تصویرى و خلق نشانه هایى که خاص خود اوست ساحت هاى معنایى نوینى به روى مخاطب بگشاید.

منبع :http://honar.tebyan.net/newindex.aspx?pid=298661

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از معصومه شوقي

منتظر رامبد و جناب خان باشید!
در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود
جواد یحیوی: در حق پسرم کوتاهی کردم!
تصویری از نیکی کریمی در جشنواره‌ی ونیز
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت دوم)
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت اول)
گریم سخت مهدی پاکدل و دیگر بازیگران فیلم محمد رسول الله
ایرج کریمی منتقد سینما درگذشت
وقتی استفاده از پروتز، پرویز پرستویی را جوان کرد
هدیه تهرانی؛ از اوج درخشش تا خاموشی
عاشقانه‌ی "در دنیای تو ساعت چند است" در صدر فروش‌ بیپ‌تونز
حسین محب اهری از مبارزه با سرطان می گوید
تئاتر‌هایی که توقیف شده‌اند
بیوگرافی ندا مقصودی
جناب‌خان کیست؟/ گفتگوی خواندنی با صدا پیشه عروسک جناب خان
فرهاد آئیش بازیگر فیلم تازه مانی حقیقی شد
خاطره طنز ملیکا شریفی نیا از مادرش، هنگامی که در ترافیک گیر کردند
ساره بیات و رعنا آزادی ور از محمد رسول الله چه گفتند؟
کارگردان «جیغ» درگذشت
لباس متفاوت و زیبای محمد علیزاده در کنسرت اش