آب گازدار بنوشيم يا نه؟ آب گاز دار طعم دار چیست؟- هایپرکلابز

امید قنبری 7 سال پیش
آب گازدار بنوشيم يا نه؟ آب گاز دار طعم دار چیست؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

آب سالم و غير بهداشتي به يکي از موضوعات مهم و البته جنجالي اين روزها تبديل شده است و نگراني هاي وزير بهداشت در خصوص مضرات آب تهران براي زنان باردار و خردسالان، صحبت هاي وزير نيرو در زمينه بهداشتي بودن آب تهران و رد ادعاي خانم دستجردي و پادرمياني استاندار تهران همگي بر اهميت اين موضوع افزوده است.

گرايش مردم به خريد آب هاي معدني نيز توليدکنندگان اين محصول را ترغيب کرده است تا با ارائه محصولات متنوع ذائقه خريداران را تغيير دهند و در نهايت به سمت محصول خود جذب کنند.

آب هاي معدني گازدار و طعم دار از جمله اين محصولات هستند که مدتي است در سوپرمارکت ها خودنمايي مي کنند و به دليل برابري قيمتشان با آب هاي معمولي و طعم متفاوتشان با استقبال شهروندن مواجه شده اند خبرنگار حوزه سلامت براي آگاهي از فوائد و احيانا مضرات اين محصول با دکتر "روشندل" متخصص تغذيه گفت و گويي انجام داده است که مشروح آن در ذيل مي ايد.

وي آب گازدار را همان آب مي داند که به آن اندکي گازکربنيک افزوده شده است و هنگام بازکردن در بطري از آن خارج مي شود لذا مصرف اين آب براي رفع عطش به مراتب مفيد تر از آب ميوه هاي قنددار است و از بروز مشکلاتي نظير چاقي جلوگيري مي کند.

دکتر روشندل در ادامه به معرفي افرادي مي پردازند که نبايد از اين نوع آب استفاده کنند به گفته اين متخصص تغذيه نوشيدن آب گازدار به افرادي که مشکلات گوارشي، زخم و ورم معده و سوزش سر دل دارند، توصيه نمي ‌شود چرا که نوشيدني هاي گازدار معده راتحريک و مشکلات آن را دوچندان مي کند.

اين متخصص تغذيه ادامه دارد: علي رغم اينکه آب گازدار براي رفع عطش توصيه مي شود اما اغلب دندانپزشگان، اسيدي بودن اين نوع نوشيدني ها و اثر آنها بر پوسيدگي دندان ها را از جمله مضرات آب هاي گازدار عنوان کرده و خواستار عدم مصرف آن هستند.

وي در پايان اين گفت و گو استفاده از آب گازدار براي کودکان زير پنج سال را مضر دانست و تأکيد کرد: به قيده من اين محصول جايگزيني مناسب براي افرادي است که عادت به خوردن نوشابه هاي گازدار دارند چرا که پوسيدگي استخوان مهمترين عارضه اي است که افراد علاقه مند به نوشابه هاي گازدار را تهديد مي کند.

--------------------
آب گازدار
اگر گاز کربنیک یا همان سودا را با فشار زیاد در آب حل کنند، آب گازدار تولید می‌ شود. هنگامی که درب بطری های این آب ها را باز می ‌کنید، مانند نوشابه ‌های گازدار، ابتدا گاز آن با فشار از بطری خارج می ‌شود.
دکتر دباغ مقدم درباره علت یا هدف تولید این ‌گونه آب ها می گویند:
"یکی از بحث هایی که در صنایع غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است، در نظر گرفتن ذایقه مصرف کنندگان و رعایت اصل تنوع در تولید است؛ مثلا چرا هیچ ‌کس نمی ‌پرسد به چه علت بیش از صدها نوع بیسکوییت در بازار وجود دارد؟ چون مسلما همه می ‌دانند که انواع مختلف بیسکوییت برای ذایقه‌ های متفاوت طراحی شده است.
تولید آب ‌های گازدار یا طعم دار هم همین گونه است. اصولاً آب، ماده بدون طعم و بویی است و تولید کنندگان برای این که به سلیقه مصرف کننده احترام بگذارند و کششی به سمت این نوشیدنی بی مزه و البته ضروری برای بدن به وجود بیاورند، اقدام به تولید این محصولات كرده‌اند."
البته برخی از تولیدکنندگان، هدف خودشان از این کار را فروش بیشتر محصول و جلب توجه بچه ها و حتی بزرگ ‌ترها به مصرف آب دانسته اند و عنوان کرده‌ اند که شاید بتوانند با تولید آب گازدار یا طعم‌ دار، به والدین در نوشاندن آب به فرزندان‌شان کمک کنند. آن ها می گویند که گرایش به سمت نوشیدنی های مضری مثل نوشابه‌ های گازدار یا آب ‌میوه‌ های شیرین در جامعه ما بسیار زیاد است و همین موضوع (حفظ سلامت عمومی جامعه) باعث تولید یا واردات آب‌های گازدار و طعم ‌دار شده است.
مضرات آب گازدار
دکتر دباغ مقدم تفاوتی بین آب گازدار و طعم‌ دار با آب‌ های معمولی قائل نیست و می‌ گوید: "در دنیا فقط دو نوع نوشیدنی وجود دارد که رفع عطش می‌ کنند؛ یکی آب و دیگری شیر."
او نوشیدن چای و قهوه را به خاطر مدر (ادرارآور) بودن ‌شان برای رفع عطش چندان مناسب نمی داند و می ‌افزاید: "آب گازدار یا طعم‌دار نیز می ‌تواند همان فوایدی را داشته باشد که آب‌ های معمولی دارند. فقط به خاطر وجود گاز در این محصولات، خوردن ‌شان به کسانی که مشکلات گوارشی، زخم و ورم معده و سوزش سر دل دارند، توصیه نمی ‌شود. این ‌گونه افراد نه تنها آب گازدار، بلکه هیچ نوع نوشیدنی گازدار دیگری را نباید مصرف کنند."
در ضمن، برخی از دندانپزشکان، مصرف آب های گازدار را منع می ‌کنند. آن ها اعتقاد دارند که اسیدی بودن این نوع نوشیدنی ها، باعث پوسیدگی دندان ‌ها می ‌شود.
بچه ‌ها، آب طعم‌ دار نخورند
آب‌ های طعم‌ دار، شیرین نیستند و رنگ خاصی هم ندارند. به این آب ها فقط کمی اسانس طعم‌‌ دهنده ی مجاز خوراکی می‌‌ زنند تا آب از آن مزه یکنواخت اش در بیاید؛ طعم‌ دهنده‌ هایی مانند گیلاس، سیب، هلو، طالبی و لیمو.
دکتر دباغ‌ مقدم، مصرف این نوشیدنی ها را به بچه ها توصیه نمی ‌کند و می ‌گوید:
"هر چند که مصرف آب‌ های گاز یا طعم ‌دار ضرری برای کسی ندارد، اما این موضوع در مورد بچه‌ ها مخصوصا بچه های زیر 5 سال کمی متفاوت است. بهتر است در تغذیه این گروه سنی، از مواد مصنوعی و شیمیایی استفاده نشود، حتی اگر این مواد، خوراکی و مجاز باشند. دلیل این حرف هم این است که دستگاه گوارش، کلیه و کبد در سنین خردسالی کامل می شوند و بهتر است هیچ ماده مصنوعی در این دوران، وارد بدن کودکان نشود."
همراه غذا آب نخورید
خیلی ‌ها عادت دارند با هر لقمه از غذای‌ شان، کمی آب، نوشابه یا دوغ بنوشند. اما دکتر دباغ‌ مقدم این کار را عادت خوبی نمی داند و می گوید:
"از نظر روانکاوی، نمی توان غذا را خشک خشک خورد و بلعید. ترشح بزاق هم به خاطر سهولت در بلعیدن لقمه های غذا است و گاهی هم این ترشحات به اندازه لازم نیستند و ما مجبور می شویم تا با کمک نوشیدن اندکی آب، غذای‌ مان را فرو ببریم. اما این که ما به دلیل یک عادت اشتباه مدام هنگام خوردن غذا آب بنوشیم، اصلاً کار درستی نیست. این عادت غلط باعث رقیق شدن شیره های گوارشی و در نتیجه ایجاد سوءهاضمه در فرد می ‌شود."
او یک توصیه هم به آن هایی که نمی‌ خواهند دچار اضافه وزن شوند و از طرفی هم نمی ‌توانند جلوی پرخوری شان را بگیرند، دارد:
"اگر می خواهید کمتر غذا بخورید یا قصد لاغر شدن دارید، کمی قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید تا مقداری از حجم معده ‌تان پُر شود. این ‌طوری دیگر دست به پُرخوری نمی ‌زنید. فقط حواس ‌تان باشد آبی که می نوشید زیاد سرد نباشد، زیرا محیط داخلی معده گرم است و اگر شما آب خیلی سرد بنوشید، عضلات معده تان دچار اسپاسم می ‌شوند و شما را به دردسر می اندازند."
به جای نوشابه گازدار، آب گازدار بنوشید
کم نیستند افرادی که روزی دو تا سه لیوان نوشابه گازدار می خورند. تولید و عرضه آب‌ های گازدار شاید بهترین وسیله برای این افراد باشد تا به جای مصرف نوشابه و ابتلا به پوکی استخوان زودرس، آب گازدار بنوشند.
البته افراط در هر کاری ممکن است عارضه داشته باشد و طبیعتا مصرف افراطی آب گازدار هم می‌ تواند به مرور زمان مشکلاتی برای ‌تان به وجود آورد، اما جایگزین کردن آب گازدار به جای نوشابه گازدار یک عادت تغذیه ‌ای مناسب است و اگر بعدها بتوانید آب معمولی یا دوغ کم چرب را جایگزین آب گازدار کنید، چه بهتر.
دكتر آراسب دباغ‌ مقدم می ‌گوید : "مصرف افراطی آب‌ معدنی‌ های طعم‌ دار و گازدار ممکن است با عوارضی همراه باشد."

منبع :http://www.mashreghnews.ir/fa/news/2068/

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از امید قنبری

علائمی که فشار و استرس شما را نشان می دهند
تلاش کنید روزتان را اینگونه شروع نکنید!
آیا خوردن لبنیات اثرات مضر آلودگی هوا را کاهش می دهد؟
تصورهای درست و نادرست درباره سرماخوردگی
پیشنهادات یک دندانپزشک برای دندان‌‏های حساس
آنفولانزای نوع A چیست و چه علائمی دارد؟ روش جلوگیری چیست؟
پاسخ به سوالات مهم و رایج درباره بیماری ایدز
کارهایی که برای سلامت کلیه ها مضر است، مراقبت از کلیه ها
خواص پیاز و آب پیاز
روش تشخیص درد- دلیل دردهای هر روز ما چیست؟
جینسینگ چیست؟ انواع جینسینگ و خواص آنها
خواص درمانی گیاه خرنوب - دفع استرس و درمان نازایی و حل مشکل بارداری
فلون چیست و چگونه موجب عفونت نوک انگشت میشود
آنچه باید درباره قلب و معجزات آن بدانید
واقعیت هایی در مورد لوازم آرایش و استفاده از آن
مواد غذایی سرطان‌زایی که هر روز می‌خوریم!
نشانه های واقعی از سرطان که جدی نمی گیرید
از خواص جادویی انار که شاید نمی دانستید
تمام اتفاقات بدن در زمانی که خواب هستید
7 شگفتی مخمر آب جو