با 7 مشکل پوست پاها آشنا شوید - هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
با 7 مشکل پوست پاها آشنا شوید - هایپرکلابز هایپرکلابز :

پا عضوی بسیار حساس است، زیرا همیشه تحت فشار قرار دارد. این فشار ها می تواند ناشی از پوشیدن کفش تنگ و یا پاشنه بلند، پیاده روری طولانی مدت و ... باشد. در این مقاله به بررسی 7 مشکل موجود در پوست پاها می پردازیم.
عفونت قارچی پوست پا
گاهی یک عفونت مسری ایجادشده توسط قارچ های میکروسکوپی، می تواند پا مخصوصا پای ورزشکاران از جمله شناگران را درگیر کند و باعث درد، خارش، ورم، قرمزی، پوسته پوسته شدن و یا ایجاد پوسته های سفید عفونی بین انگشتان پا شود.
علت این مشکل می تواند ناشی از تماس پا با سطوح آلوده مانند سطوح استخر و حمام های عمومی و یا استفاده از کفش دیگران باشد.
از آنجا که قارچ های بیماری زا در گرما، رطوبت و تاریکی رشد بیشتری دارند، ثابت ماندن پای خیس در کفش ها به مدت طولانی شرایط را برای رشد این میکروب های آزاردهنده فراهم می کند.
البته بهتر است بدانید وجود ترک در پا و یا خراشیدگی در ناخن پا، شرایط را بدتر می کند.
برای پیشگیری، در هنگام شنا از کفش های مخصوص استفاده کنید و یا اگر در حال حاضر دچار این مشکل هستید، بهترین راه برای درمان استفاده از کرم ها و لوسیون ها (برای درمان عفونت قارچی ناخن و پوست) و محلول ضد قارچ (برای بین انگشتان پا) است.
اگر مدتی پس از درمان، مجددا علائم این عفونت مانند ضخیم و تیره شدن ناخن ظاهر شد، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.
استفاده از اسپری های ضد میکروبی برای داخل کفش ها هم می تواند بسیار موثر باشد.
جالب است بدانید با فریز کردن کفش هایتان (قرار دادن کفش ها در کیسه نایلونی و گذاشتن در فریزر) می توانید میکروب ها را تار و مار کنید.
این ضایعات های پوستی، آبکی هستند. تاول ها معمولا در اثر اصطکاک زیاد ایجاد می شوند.
کفش های بسیار بزرگ و نامناسب و یا جوراب های بزرگ با بافت شل که به پا اجازه ی حرکت زیاد می دهند، دو دلیل اصلی ایجاد تاول هستند.
اگر پایتان تاول زد، به آن دست نزنید (آن را نترکانید) و فقط روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید و با گاز استریل بپوشانید.
در صورتی که تاول باز شد، از پماد ضد باکتری و یک باند برای جلوگیری از انتشار عفونت استفاده کنید.
میخچه و پینه پا
پینه بخش مرده ای از پوست است که اغلب سطحی و بدون درد می باشد. اما میخچه توده ای متمرکز و کوچک تر از پینه است و گاهی شدیدا دردناک می شود.
پینه و میخچه هر دو حاصل فشار زیاد بر روی پاها هستند و می توانند به علت فشار واردشده بر روی نقطه ای خاص از پا تشکیل شوند.
همچنین ساختار استخوانی پا مثل صاف بودن کف پا نیز می تواند یکی از علل ایجاد پینه و میخجه باشد.
میخچه های قسمت بالایی پا اغلب به دلیل پوشیدن کفش های تنگ تشکیل می شوند و میخچه های پایینی با پیاده روی طولانی و یا حرکات خاص ورزشی مربوط به کف پا ایجاد می شوند.
برای درمان این مشکلات می توانید دو بار در هفته محل پینه و میخچه را با سنگ پا بمالید.
اگر پوست پایتان سالم است، استفاده از نرم کننده های حاوی سالیسیلیک اسید می تواند به بهبودی پایتان کمک شایانی کند.
همچنین می توانید به پزشک مراجعه کنید تا هسته ی مرکزی میخچه را از پایتان خارج کند که این خود موجب کاهش درد و درمان می شود.
اخطار: افراد مبتلا به دیابت و افرادی که دچار سوختگی پا هستند، به هیچ وجه نباید از نرم کننده های حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنند.
ترک پاشنه پا
این مشکل اغلب به دلیل عدم وجود نوعی چربی طبیعی در بدن پیش می آید. راه رفتن نادرست و عرق نکردن پا هم مسبب ایجاد ترک و خشکی پا هستند.
کرم های مخصوصی برای حل این مشکل وجود دارند. اگر پوست پایتان زخم و یا دچار پارگی شده، از کرم حاوی آنتی بیوتیک استفاده کنید و حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع :http://www.beytoote.com/attire/cuticle/legs4-skin-...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب