موضوع :سولاریوم و خطرات آن- هایپرکلابز

زهرا ولاشجردی 7 سال پیش
موضوع :سولاریوم و خطرات آن- هایپرکلابز هایپرکلابز :

سولاریوم یا اتاقکهای برنزه کننده پوست آسیبهای جبران ناپذیری را به پوست وارد میسازد. اتاقک سولاریوم از یک تشک خورشیدی ساخته شده است که در آن لامپهایUVA وUVB قرار داده شدهاند و از بالا و پایین به بدن اشعه تابانده میشود. حتی مقدار ناچیزی ازUVA وUVB میتواند به پوست آسیب برساند، به این ترتیب که فرآیند پیرشدگی را تسریع بخشیده و همچنین سبب بروز سرطان نیز میشود.

خطر سرطان پوست در زنان جوانی که جلسات متعدد در سال از سولاریوم استفاده کردهاند، ۷بار بیشتر از زنانی می باشد که از این دستگاهها استفاده نکرده اند.

اشعه ماوراء بنفش دستگاههای سولاریوم به اندازه اشعه ماوراءبنفش آفتاب خطرناک و زیان آور است و دستگاههای سولاریوم می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را چندین برابر افزایش دهند.

بر طبق استانداردهای موجود جهانی، کلیه مراکزی که خدمات سولاریوم ارائه میدهند به هیچ وجه اجازه ندارند در تبلیغات خود از واژههای «سالم و بیخطر» استفاده کنند و توصیه می شود افراد با اگاهی از تمامی مضرات بالقوه این روش نسبت به استفاده از ان تصمیم گیری نمایند.

استفاده از سولاریوم برای کودکان زیر ۱۵سال ممنوع اعلام شده است و همچنین برای نوجوانان زیر ۱۸سال نیز وجود رضایتنامه کتبی از سوی والدین الزامی است.

سایرمضرات سولاریوم ، افزایش بروز لکه ها و خال های پوستی در کوتاه مدت، تسریع روند پیری پوست و بروز وابستگی روانی و فیزیکی به انجام آن به واسطه تغییر میزان ترشح برخی میانجی های شیمیایی نظیر اندورفینها در بدن پس از قرارگرفتن در معرض نور ماورای بنفش می باشد.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب