مگس پران چشم و جرقه بینایی مگس پران چیست؟- هایپرکلابز

زهرا فلاحی 10 سال پیش
مگس پران چشم و جرقه بینایی مگس پران چیست؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مگس پران چیست؟
گاهی ممکن است ذرات یا ابرهایی را ببینید که در زمینه بینایی شما حرکت میکنند. به این ذرات یا ابرها مگسپران یا نقاط شناور اطلاق میشود. شما همواره آنها را هنگامی که به زمینهای روش و هموار مانند دیوار خالی یا آسمان آبی نگاه می کنید، می بینید.
مگس پران ها در حقیقت دستههای کوچکی از ژل یا سلولهای درون ویتره (مایع ژل مانندی است که درون چشم را پر میکند) هستند.
اگر چه به نظر می رسد مگس پران ها در جلوی چشم قرار دارند اما در واقع در مایع ویتره درون چشم شناورند. آنچه که شما مشاهده میکنید سایههای آنها روی شبکیه (لایه عصبی در پشت چشم که به نور حساس است و دیدن را امکان پذیر میسازد) است.
مگس پران ها اشکال گوناگونی دارند: نقاط، دایرهای، خطوط، ابرها و یا تارهای کوچک.

علل مگس پران چیست؟
هنگامی که شخص به میانسالی میرسد ژل ویتره ممکن است شروع به ضخیم شدن یا جمع شدگی میکند و بدین ترتیب تارهایی را درون چشم تشکیل می دهد. ژل ویتره از دیوار پشتی چشم جداشدگی و پارگی ویتره خلفی را باعث می شود. علت شایع نقاط شناور همین است.
جداشدگی ویتره خلفی بیشتر در افرادی دیده میشود که:
نزدیک بین هستند؛
عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) را کردهاند؛
قبلاً برای چشم خود جراحی لیزری را انجام دادهاند؛
التهاب درون چشمی داشتهاند.
ظهور مگس پران ها ممکن است هشداردهنده باشد به ویژه اگر ناگهان پدیدار شوند. به همین دلیل در صورت پیدایش نقاط شناور، جدید حتماً باید به چشم پزشک مراجعه کنید به ویژه اگر بالاتر از ۴۵ سال سن داشته باشید.

آیا مگس پران ها خطرناکند؟
اگر ژل ویتره جمع شده از دیوار چشم جدا شوند، پارگی شبکیه ممکن است رخ دهد. این امر گاهی به خونریزی مختصری در چشم منجر میشود و این خون ریزی ممکن است به شکل نقاط شناور جدیدی نمود پیدا کند.
شبکیه پاره شده همواره مشکلی جدی است چرا که ممکن است به جداشدن شبکیه منجر شود. شخص باید هر چه زودتر به چشم پزشک خود مراجعه کند چنانچه:
حتی یک نقطه شناور جدید ظهور کند؛جرقههای نورانی ناگهانی را مشاهده نماید.
اگر به علایم دیگری همچون فقدان بینایی جانبی توجه کردید حتماً باید به چشم پزشک خود مراجعه کنید.
با وجود مگس پران ها چه کار می توانید انجام دهید؟
در صورت پیدایش ناگهانی نقاط شناور جدید حتماً باید با چشم پزشک خود تماس حاصل کنید چرا که باید از جداشدگی شبکیه خود یا عدم آن با خبر شوید.

مگس پران ها می توانند در مسیر بینایی واضح قرار گیرند و ممکن است کاملاً ناراحت کننده باشند به ویژه هنگام مطالعه، ممکن است سعی کنید چشمهای خود را حرکت دهید، به بالا سپس به پایین نگاه کنید تا نقاط شناور را از مسیر بینایی خارج سازید.
در حالی که ممکن است برخی از نقاط شناور در بینایی باقی بمانند، بسیاری از آنها به تدریج محو خواهند شد و ناراحتی کمتری را به جای خواهد گذاشت. به محض دیدن مگس پران های جدید چشم شما باید حتماً معاینه شود حتی اگر برای سالها تعدادی نقاط شناور در بیناییتان وجود داشته باشد.

علل جرقه بینایی چیست؟
هنگامی که ژل ویتره روی شبکیه کشیده یا مالیده شود ممکن است چیزهای مانند خطوط با جرقههی بینایی را مشاهده کنید. ممکن است همین احساس را به هنگام وارد شدن ضربه به چشم داشته باشید و ستارههایی را ببینید.
جرقههای بینایی ممکن است برای چندین هفته یا ماه ظاهر و محو شوند. با افزایش سن دیدن این گونه جرقهها نیز بیشتر می­شود. در صورت ظهور ناگهانی جرقههای بینایی باید فوراً به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا از عدم پارگی شبکیه اطمینان حاصل کنید.

میگرن

برخی از افراد جرقه هی بینایی را مشاهده می کنند که مانند خطوط دندانه دار یا امواج حرارتی در هر دو چشم و غالباً به مدت ۱۰ ۲۰ ثانیه ظاهر میشوند. این انواع از جرقهها معمولاً بر اثر اسپاسم عروق خونی مغز یعنی میگرن به وجود میآید.
به سردردی که متعاقب این گونه جرقه ها عارض می شود، سردرد میگرنی اطلاق می شود. با این حال خطوط دندانه دار یا امواج حرارتی میتوانند بدون سردرد رخ دهند. در این صورت به جرقههای بینایی میگرن چشمی یا میگرن بدون سردرد گفته می­شود.

چگونه چشم معاینه می شود؟

در ابتدا چشم پزشک مردمک را با قطرههای چشمی گشاد میکند. در این معاینه بی درد چشم پزشک شبکیه و ویتره را مشاهده میکند.
داشتن همراه برای بازگشت به منزل ضروری است چرا که دیدن با مردمک گشادشده مشکل است.
با افزایش سن پیدایش شناورها و جرقه های نورانی نیز بیشتر می شود. در حالی که تمام شناورها و جرقه های نورانی را نمی توان جدی گرفت اما برای اطمینان از عدم آسیب به شبکیه همواره باید معاینه چشمی توسط چشم پزشک صورت گیرد.

منبع :http://www.persianpersia.com/health/hdetails.php?a...
4 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
آرزو رمضانی آرزو رمضانی مطالب کامل و مفیدی بود.ممنون.
10 سال پیش
مژگان --- مژگان --- ممنون ..
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب