منیزیم و پیشگیری ازمرگ ناشی از بیماری قلبی- هایپرکلابز

منیزیم و پیشگیری ازمرگ ناشی از بیماری قلبی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

منیزیم در تشکیل استخوان ها و دندانها ، فعال کردن بیش از 300 آنزیم و انتقال تحریکات عصبی و انقباض عضلات نقش دارد ولی مهمترین نقش آن در بیماریهای قلبی و عروقی است. بر طبق مطالعات، منیزیم دارای خواص ضد آریتمی قلبی است و باعث کاهش فشار خون می شود.

در مطالعه ای که اخیراً جهت یافتن ارتباط غلظت منیزیم پلاسما با خطر SCD( مرگ و میر ناگهانی بر اثر بیماریهای قلبی) صورت گرفته است ، بررسی دریافت منیزیم در 88375 خانم سالم از سال 1980 آغاز گردید. اطلاعات مربوطه مانند میزان دریافت منیزیم، دیگر مواد مغذی و روش زندگی هر 2- 4 سال از طریق پرسشنامه پیگیری می شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که در طی 26 سال، 505 نفر به مرگ ناگهانی و یا تپش قلب مبتلا شدند. بعد از یک بررسی چند متغیری خطر SCDدر زنان با هم مقایسه گردید و مشخص شد غلظت منیزیم پلاسما با خطر ابتلا به SCDو بیماریهای قلبی رابطه عکس داشته به این معنا که هر چه مقدار دریافت منیزیم در رژیم بیشتر باشد به مراتب غلظت منیزیم پلاسما نیز بیشتر شده که این امر خطر SCDرا به طور قابل توجهی پایین می آورد. در این مطالعه افزایش به ازای هر 0.25mg/dl در غلظت منیزیم پلاسما، خطر SCD را 41% کاهش داشت.

نکته عملی: با توجه به نقشی که منیزیم در پیشگیری از بیماریهای قلبی دارد توصیه می شود حتماً مواد غذایی که حاوی این ماده معدنی هستند در رژیم غذایی افراد گنجانده شود. منیزیم در بسیاری از غذاها به مقدار فراوان یافت می شود و یک رژیم غذایی معمول در صورت انتخاب درست غذاهای مصرفی می تواند مقدار کافی آن را تامین کند . منابع غذایی خوب منیزیم عبارتند از :انجیر، لیمو، گریپ فروت، ذرت زرد، بادام، گردو، پسته و سیب، دانه ها ، مغزها، آجیل ، سبزیجات برگی شکل مثل کلم ، اسفناج و ... ، غلات سبوس دارو حبوبات مثل لوبیا و سویا و... . البته لازم بذکر است که تصفیه کردن غلاتی مانند آرد گندم و برنج و فرآیند انجام شده بر روی غذاها سبب از بین رفتن املاح از جمله منیزیم می شود.

منبع :http://www.novindiet.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب