بیش از 40 ژن که تهاجم ملانوم را مشخص می کنند کشف شد- هایپرکلابز

بیش از 40 ژن که تهاجم ملانوم را مشخص می کنند کشف شد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

محققان مرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا، بیش از 40 ژن که درجه تهاجم ملانوم را مشخص می کنند و آن را از دیگر تومورهایی که تشخیص آنها دشوار است، متمایز می سازد را کشف کردند.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، به گفته محققان این کشف که در مجله علمی ˈسلول سرطانیˈ منتشر شده، این مطالعه بسیار مهم است زیرا توضیح می دهد که چرا یک دارو که همچنین در این مرکز ساخته شده به طور انتخابی به سلول های سرطانی ملانوم که در زمان حاضر یکی از سرطان هایی است که بیشترین متاستاز را دارد و بخوبی شناخته شده نیست، حمله می کند.
محققان گفتند: قابل توجه است که عواملی که در ملانوم افزایش می یابند، همچنین در تشکیل سلول هایی به نام ˈاندوزومˈ دخیل هستند.

به گفته دانشمندان، اندوزوم ها دستگاه هایی هستند که سلول های توموری به توسط آنها و از طریق یک پروسه به نام ˈاندوسیتوسیسˈ می توانند اجزای اطراف خود را ترکیب دهند و با نابودی آن، انرژی به دست آورند. این پروسه همچنین به عنوان یک خود پاکسازی برای حذف پروتئین ها یا اجزای سلولی آسیب دیده و یا سلول هایی که لازم ندارد، استفاده می شود.
در میان همه ژن هایی که پروسه اندوسیتوسیس را کنترل می کند، محققان مطالعه مذکور به طور خاصی بر روی یکی از آنها به نام RAB7 که بیشترین میزان انباشته شده سلول های ملانوم را ارائه می دهد، متمرکز شدند.
پس از شش سال تحقیق، گروه محققان به مدیریت ˈماریا سوئنگاسˈ رییس گروه ملانوم مرکز سرطان شناسی اثبات کرد که RAB7 همانند یک رهبر ارکستر عمل کرده و مقصد سلول های ملانوم را معین می کند.
محققان مشاهده کردند که با میزان بالای RAB7 نابودی سلولی فعال تر است و این به سلول های توموری اجازه می دهد که انرژی به دست آورند، از انباشته شدن ترکیبات سمی جلوگیری می کند و بدین طریق به تقسیم و تکثیر می پردازد و هنگامی که RAB7 کاهش می یابد سلول ها از اندوزوم ها برای بازیافت پروتئین های متاستاز استفاده می کنند و با این کار به پخش آن در بدن کمک می کنند.

به گفته سوئنگاس، مشخص شدن ˈکلید مقصد سلول های توموریˈ فقط یکی از جنبه های جدید در مورد ملانوم است که این مطالعه کشف کرده است.
وی اذعان کرد که این مطالعه از نقطه نظر اساسی ، بسیار مهم است زیرا اجازه می دهد که نقاط ضعف خاص ملانوم شناسایی شوند.
محقق مذکور ادامه داد: پیدا کردن مکانیسم های موجود در ملانوم که تشخیص می دهند که چرا ملانوم آنقدر تهاجمی است، بسیار پیچیده است زیرا در این تومور، بیش از 80 هزار جهش صورت گرفته است.
اما این مطالعه همچنین کاربرد کلینیکی دارد و یکی از این کاربردها پیش آگهی پیشرفت ملانوم است زیرا محققان مطالعه در نمونه برداری های توموری نشان دادند که میزان RAB7 در تومور پوست، خطر گسترش متاستاز را معین می کند.
سوئنگاس تصریح کرد: این مطالعه با باز کردن دری نشان می دهد که پروتئین هایی که آندوزوم ها و نابودی سلول ها را کنترل می کنند، می توانند به عنوان نشانگر های جدید بقا بیماران به کار روند.
افزون بر آن، این نتایج، کمک به درک مکانیسم عمل یک ترکیب می کند که همانطوری که این دانشمندان با کشف آن در سال 2009 نشان دادند، برای سلول های ملانوم و دیگر تومورها کشنده است. این عامل که بر اساس نانو ذرات آر ان ای (ARN) است دقیقاً سلول ها را هنگامی که در حال ساخت آندوزوم ها هستند، از بین می برد.

منبع :http://www.irna.ir/fa/News/81217633/%D8%A7%D8%B1%D...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از بهرام میرزائی بافتی

کلسترول؛ دشمن سرسخت جوانی
کاهش عوارض آلودگی هوا با لبنیات
مهار کبد چرب با تغییر رژیم غذائی
آنچه به نام سوسیس و کالباس می خوریم!
سیری کاذب و قند بالا دو ویژگی اصلی زولبیا و بامیه
افرادی که پیش زمینه دیابت دارند، روزه بگیرند
پرخوابی در میانسالی به اندازه کم خوابی مضر است
مواد اولیه پخت زولبیا و بامیه باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد
عامل اصلی سرطان کلیه شناخته شد
زیاده روی در تماشای تلویزیون احتمال مرگ زودرس را دو برابر می کند
نیم لیتر دود در یک پک قلیان
رفع تشنگی در ماه رمضان با نوشیدنی های سنتی
نخستین داروی ساخته شده از سیاه دانه
شیوه جدید مرمت دندان به جای پرکردن پوسیدگی
ام اس؛ بیماری که می توان با آن زندگی کرد(بخش2)
ام اس؛ بیماری که می توان با آن زندگی کرد(بخش1)
تنش سبب اختلال حافظه در پیری می شود
شست و شوی لنز با آب سبب عفونت و زخم قرنیه چشم می شود
کشف ژن جدید عامل پارکینسون
بیست و یکمین کنگره بین المللی بیماری های مغز و اعصاب آغاز به کار کرد