چطور و چرا باید نخ دندان کشید؟ - هایپرکلابز

چطور و چرا باید نخ دندان کشید؟ - هایپرکلابز هایپرکلابز :

نخ دندان کشیدن بخشی اساسی در حفظ سلامت دندان است. توصیه می‌شود که دست‌کم یک‌بار در روز نخ دندان بکشید تا به زدودن پلاک‌های میکروبی از نواحی میان دندان‌هایتان که مسواک به آن‌ها نمی‌رسد، کمک شود.

انجام این کار مهم است، زیرا پلاک میکروبی که با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن زدوده نشود، درنهایت سخت شده و به جرم دندانی بدل می‌شود. نخ دندان کشیدن همچنین از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

این‌که کشیدن نخ دندان را پس از مسواک زدن یا پیش از آن انجام دهید، چندان اهمیت ندارد. مادامی به‌طور کامل و درست نخ دندان بکشید، مهم نیست که در چه هنگامی آن را انجام دهید. بهتر است زمانی از روز را برای انجام این کار اختصاص دهید، که چند دقیقه‌ای وقت مراقبت از دندان‌هایتان را داشته باشید. افرادی که در پایان روز بیش‌ازحد خسته هستند، ممکن است از نخ دندان کشیدن در صبح‌ها یا پس از ناهار سود ببرند. دیگران ممکن است بخواهند با دهانی تمیز به خواب روند.

و فراموش نکنید که کودکان نیز نیاز به نخ دندان کشیدن دارند! شما باید به‌محض اینکه کودکتان دو دندان در کنار یکدیگر درآورد، نخ دندان کشیدن برای او را هم شروع کنید. ازآنجایی‌که نخ دندان کشیدن به مهارت دستی بیشتری نیاز دارد، کودکان ممکن است تا رسیدن به 10 یا 11 سالگی نتوانند به‌خوبی نخ دندان بکشند.

توجه داشته باشید که نخ دندان کشیدن نباید دردناک باشد. اگر با شدت زیادی نخ دندان بکشید، ممکن است به بافت‌های بین‌دندانی آسیب برسانید. اگر خیلی آرام نخ دندان بکشید، ممکن است ذرات غذا از میان دندان‌ها خارج نشود. احساس کمی ناراحتی هنگام شروع نخ دندان کشیدن طبیعی است و نباید به‌این‌علت نخ دندان کشیدن را ترک کنید. با مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه،‌ این احساس ناراحتی باید در طول یک یا دو هفته برطرف شود.

پنج قدم برای نخ دندان کشیدن بدون خطا

این راهنمای قدم‌به‌قدم شما را برای انجام نخ دندان کشیدن هدایت می‌کند:

1- حدود 30 سانتی‌متر نخ دندان را جدا کنید و بیشتر طول آن را دور انگشت میانه یک دستتان بپیچید. باقیمانده نخ دندان را به دور انگشت میانه دست مقابل بپیچید. این انگشت نخی را کثیف می‌شود، به دور خود نگاه خواهد داشت.

2- نخ دندان را محکم میان انگشتان شست و انگشتان اشاره‌تان نگهدارید.

3- نخ دندان را استفاده از یک حرکت آرام ساينده میان دندان‌هایتان هدایت کنید. هیچ‌گاه نخ دندان را به درون لثه‌ها فرونبرید.

4- هنگامی نخ دندان به خط لثه می‌رسد، آن را در مقابل یک دندان به شکلی شبیه حرف C درآورید. به‌آرامی آن را در فضای میان لثه و دندان بلغزانید.

5-نخ دندان محکم روی دندان نگهدارید. به‌آرامی کناره دندان را با حرکت‌های به بالا و پایین، درحالی‌که نخ دندان را از لثه‌ها دور نگه‌داشته‌اید، بسایید. این روش را برای بقیه دندان‌ها هم به کار ببندید. بخش پشتی دندان آخر را هم فراموش نکنید.

وقتی کارتان تمام شد، نخ دندان استفاده‌شده را به دور بیندازید و دیگر آن را به کار نبرید.

منبع :http://hamshahrionline.ir/details/315218/Lifeskill...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از محمد حسين رضايي

تفاوت استامینوفن با ایبوپروفن
تقويت سيستم ايمني بدن با رژیم غذایی = مقابله با آنفلوآنزا
اشتباهاتی رایج در موقع کشیدن نخ دندان
تضمین سلامت روده ها با مصرف گلابی
توصیه های تغذیه ای برای وزن گیری مناسب در دوران بارداری
آلرژی نسبت به شیر به خصوص شیر گاو در بین کودکان
سرفه و عطسه یک فرایند کاملا طبیعی در سرماخوردگی
تماشای بیش‌ از حد تلویزیون واقعاً برای مغز بد است
نشستن طولانی‌مدت سلامت بیماران قلبی را به خطر می‌اندازد
ضررهای مصرف بیش از حد کلسیم
چرا دچار اضافه وزن می‌شویم؟
۴ ماده‌ی غذایی برای کنترل قند خون
رژیم‌های غذایی کم قند و طعم شیرین‌تر غذاها
رژیم‌های غذایی سالم ممکن است اثر یکسانی بر افراد نداشته باشد
چطور عادت ناخن‌ جویدن را کنار باید گذاشت؟
11 مشکل پوستی شایع در بزرگسالان
توصیه هایی برای سلامت دستگاه گوارش
7 توصیه برای اینکه در پاییز چاق نشوید
توصیه هایی برای قد بلند شدن
سرعت و مسافت پیاده‌روی بر سلامت قلب در سالمندان تاثیر می‌گذارد