هنگام دويدن چطور تنفس کنيم؟- هایپرکلابز

سارا فروزان 8 سال پیش
هنگام دويدن چطور تنفس کنيم؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

براي هر نوع ورزشي، چطور تنفس کنيم؟
هدفتان چه دويدن باشد و چه وزنه زدن، يا انجام حرکات يوگا، مطلب زير را بخوانيد تا متوجه شويد بهترين روش تنفس براي افزايش کارايي که همه مي‌توانيم از آن استفاده کنيم، کدام‌ها هستند.
هنگام ورزش در زمين چمن، مسابقه‌ي دو يا تمرين با دستگاه، تنفس، اولين چيزي نيست که به ذهنمان مي‌آيد. اما براي رساندن اکسيژني که بدنمان براي انجام درست وظايفش به آن احتياج دارد، تنفس درست و کارامد بسيار مهم است.
تنفس درست، مي‌تواند به ورزشکاران کمک کند که با تلاش کمتر و آرامش ذهني بتوانند مدت بيشتري ورزش کنند. با کمي آگاهي بيشتر و انجام بعضي تمرينات، مي‌توانيد بدرستي نفس بکشيد.

در زير نکاتي را که بايد مدنظر داشته باشيد، بيان مي‌کنيم:
دويدن با فرم، سرعت، و استراتژي درست، به اندازه‌ي کافي چالش برانگيز است، اما کار يک دونده به آنجا ختم نمي‌شود. شما نمي‌توانيد با دم و بازدم کوتاه و سريع در طول مسير، به خط پايان برسيد. در واقع، مطالعات نشان مي‌دهد که روش تنفس نادرست، سرعت و عملکرد شما را تضعيف مي‌کند.
در حاليکه هيچ قانون طلايي براي اينکار وجود ندارد، بسياري از دوندگان ترجيح مي‌دهند که در هر دو گام، يکبار نفس بکشند. آليسون مک کانل، کارشناس تنفس و نويسنده‌ي “Breathe Strong Perform Better” مي‌گويد اين به معني در نظر گرفتن دو مرحله (چپ و راست) در زمان نفس‌گيري و دو مرحله در زمان بيرون دادن نفس است که بعنوان ريتم تنفس ۲:۲ شناخته مي‌شود.
چرا اين روش موثر است: از آنجا که ديافراگم و همه‌ي اندام‌هاي اطرافش، تحت تاثير نيروي جاذبه هستند، مک کانل مي‌گويد: هماهنگ سازي ريتم تنفس، مانع از اين مي‌شود که اندام‌ها بر ديافراگم، فشار غير ضروري، که مانع تنفس مي‌شود و دويدن را سخت‌تر از آنچه که هست مي‌کند، وارد کنند.
دهان در مقابل بيني
در حاليکه برخي از مطالعات، تنفس از طريق دهان و بيني را در طول ورزش، مقايسه مي‌کنند، اکثر آنها از بي‌نتيجه بوده است. مک کانل مي‌گويد: توصيه‌ي من اين است که در طول ورزش، از راه دهان نفس بکشيد زيرا اين مسير، داراي کمترين ميزان مقاومت است. تنفس از طريق بيني در طول ورزش، تنها باعث سخت‌تر شدن تنفس مي‌شود.
از سوي ديگر، برخي از کارشناسان مي‌گويند که تنفس از راه بيني، مزاياي خاص خود را دارد. از جمله افزايش اشباع دي‌اکسي کربن در خون، که باعث آرامش بيشتري مي‌شود.
دکتر روي سوگرمن، مدير علم عصب شناسي کاربردي تيم فوتبال آمريکا، مي‌گويد که تنفس از راه بيني باعث مي‌شود که هواي وارد شده به شش‌ها گرم شود، و ممکن است ميزان آلرژي را به حداقل برساند.

منبع :http://www.madarclub.com/fa/ndt/108237/%D9%87%D9%8...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب