بهترین ورزش ها در دوران سرماخوردگی- هایپرکلابز

عبدالحمید وثوق 8 سال پیش
بهترین ورزش ها در دوران سرماخوردگی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

در هوای سرد و مخصوصاً در صورت سرماخوردگی، ورزش کرن آخرین کاری است که به ذهن ما می رسد. واقعیت هم این است که وقتی که بدن ما دچار سرماخوردگی است، فشار آوردن به اون کار عاقلانه ای نیست اما در بعضی از موارد، انجام فعالیت های سبک تا متوسط نه تنها مضر نیست بلکه به بهبودی ما کمک می کند.

در وهله اول باید به سراغ “قانون گردن” برویم. قانون گردن یعنی اینکه اگر علائم سرماخوردگی در بالای گردن باشد (عطسه، فشار سینوس ها، آبریزش بینی)، عرق ریختن در اثر ورزش، ضرری ندارد. در چنین شرایطی ما باید به ندای بدن خودمون گوش کنیم. در ادامه چند نمونه از بهترین ورزش ها رو در زمان سرماخوردگی، معرفی می کنیم.

پیاده روی

سرماخوردگی انرژی ما رو کاهش می دهد. بنابراین، توانایی انجام ورزش های سنگین رو نخواهیم داشت. اما حتی اگر فقط ۲۰ دقیقه پیاده روی کنیم، برای ما مفید خواهد بود و علائم سرماخوردگی رو هم کاهش می دهد. اگر راه بینی مسدود شده باشد، نفس های عمیق در حین پیاده روی به باز شدن راه بینی کمک می کند. البته اگر احساس کردید که با ورزش و پیاده روی، بدتر شده اید، باید دست نگه دارید و استراحت کنید. مطالعات نشان می دهند که کسانی که به طور منظم ورزش می کنند، کمتر دچار بیماری می شوند.

آهسته دویدن

تا زمانی که آهسته دویدن، بخشی از برنامه منظم ورزشی ما باشد، نیازی به توقف اون در زمان سرماخوردگی خفیف نیست. دویدن مانند داروی بازکننده راه تنفسی در سرماخوردگی عمل می کند. اما تفاوت اون با دارو در این است که دویدن به طور طبیعی این کار رو می کند. با توجه به اینکه بدن در طول سرماخوردگی با عفونت مبارزه می کند، می توانیم از شدت دویدن کم کرده و فقط به حالت آهسته بدویم اما اگر دچار آنفلوانزا شده باشیم و علائم سرماخوردگی در نواحی پایین گردن باشد (مثل حالت تهوع و استفراغ)، بهتر است که تا مدتی از ورزش کردن، خودداری کنیم.

ورزش چی کونگ

حرکات چی کونگ، آرام و با حضور کامل ذهن است و ورزشی مابین ورزش های رزمی و مدیتیشن محسوب می شود. با توجه به اینکه این حرکات از شدت کمی برخوردار هستند، باعث ریزش عرق فراوان نمی شوند و هزاران سال است که به منظور کاهش استرس و اضطراب، بهبود جریان خون و افزایش انرژی، مورد استفاده قرار می گیرد. شواهد نشان می دهند که چی کونگ، سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کند. مطالعات دانشگاه ویرجینیا در سال ۲۰۱۱ شناگرانی که حداقل هفته ای یک بار از چی کونگ استفاده می کنند، تا ۷۰٪ کمتر در معرض عفونت دستگاه تنفس قرار می گیرند.

ورزش یوگا

بدن در طول مبارزه با عفونت سرماخوردگی، کورتیزول (هورمون استرس) ترشح می کند. تحقیقات نشان می دهند که این امکان وجود دارد که تکنیک های کاهنده استرس مثل یوگا و ورزش های تنفسی، به تقویت سیستم ایمنی، کمک نمایند. همچنین، انجام حرکات کششی آرام دردهای بدنی ناشی از سرماخوردگی و نیز عفونت سینوس ها رو کاهش می دهد. بهتر است که از حرکات آرامتر یوگا استفاده کنیم (مثل یوگای Hatha یا Iyengar) یا بر روی حرکاتی مثل بالا بردن پاها بر روی دیوار یا حرکت بچه در یوگا، تمرکز کنیم. همچنین، بهتر است که از تکرار “ام” غافل نشویم چون یک مطالعه در سوئد نشان داد که این کار راه سینوس ها رو باز می کند.

منبع :http://yeka.ir/blog/?p=1724

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب