نحوه نشستن صحیح پشت كامپیوتر - هایپرکلابز

امیرحسین رحمتی 10 سال پیش
 نحوه نشستن صحیح پشت كامپیوتر - هایپرکلابز هایپرکلابز :

متنطرز نشستن و شیوه قرار گرفتن بدن هنگام كار با كامپیوتر اهمیت ویژه‌ای دارد. شما ممكن است ساعت‌ها پشت كامپیوتر مشغول به كار باشید، پس خوب است بدانید چگونگی قرارگیری در این وضعیت بر سلامت و كارآیی شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.

اگر درد در ناحیه گردن، شانه ها، پشت و چشم شما را می‌آزارد، خوب است به این نكته بیشتر دقت كنید زیرا تمام این موارد می‌تواند به چگونگی نشستن شما پشت كامپیوتر برای مدتی طولانی مربوط شود.

شاید به دلیل عادت كردن به شیوه‌های نادرست نشستن، در ابتدا برای ما سخت باشد كه درست بنشینیم؛ ولی برای حفظ سلامت خودمان، خوب است كمی بیشتر دقت كنیم.

در قدم نخست محیط كار خود را حتی‌الامكان طوری انتخاب كنید كه راحت باشید؛ فضای كافی برای خود در نظر بگیرید؛ شما نباید قوز كرده یا با سر و كمر خمیده كار كنید.

صندلی
از راحتی صندلی كار خود مطمئن باشید و ارتفاع میز و صندلی را تنظیم كنید. در حالت ایده‌آل میز كار چند سانتی‌متر بالاتر از ران بوده و صفحه كلید كامپیوتر درست مقابل شما قرار می‌گیرد.

تا جایی كه می‌توانید، در قسمت انتهایی صندلی بنشینید، به این معنی كه باسن به تكیه گاه صندلی نزدیك باشد. ارتفاع صندلی نیز باید به نحوی تنظیم شود كه كف پاها روی زمین قرار گیرد و زانوها نیز در راستای ران‌ها و كمی پایین‌تر از باسن باشند.

زاویه پشتی صندلی با نشیمنگاه باید حدود 100 تا 110 درجه باشد. مطمئن باشید كه پایین و بالای كمر شما توسط صندلی تكیه گاه دارد و اگر لازم است از بالشی كوچك یا كوسن استفاده كنید.

بهتر است صندلی دسته هم داشته باشد و دسته‌های صندلی نیز باید به گونه‌ای تنظیم شوند كه شانه‌ها شل و رها باشند.

صفحه كلید
صفحه كلید كامپیوتر باید دقیقاً روبه‌روی بدن قرار گیرد. همچنین باید نزدیك به آن بنشینید.

محل قرار گرفتن صفحه كلید نیز باید به گونه‌ای باشد كه شانه‌ها رها بوده، آرنج‌ها براحتی كار كنند و مچ و دستان شما صاف و مستقیم قرار گیرند.

صفحه نمایش
صفحه نمایش را به گونه‌ای قرار دهید كه گردن شما راحت و صاف قرارگیرد. برای این منظور صفحه نمایش باید دقیقا جلوی شما و بالای صفحه كلید باشد.

هنگام كار، حداقل یك طول دست از صفحه نمایش فاصله بگیرید تا به چشمان شما آسیبی نرسد.

صفحه نمایش باید در مكانی قرار گیرد كه تابش نور مستقیم آفتاب به آن حداقل است. برای این كار می‌توان از پرده‌های مناسب نیز استفاده كرد.

در ضمن حتماً در فواصل زمانی معین (هر 20 تا 30 دقیقه) به خودتان (یك تا 2 دقیقه) استراحت دهید، از جایتان بلند شوید و كمی راه بروید تا گرفتگی عضلات را بهبود بخشید. زمان ناهار نیز بهتر است از پشت كامپیوتر بلند شوید.

مراقبت از چشم‌ها
چشم‌ها نیز پس از كار طولانی مدت با كامپیوتر خسته می‌شوند و به استراحت احتیاج دارند. پس هر از چند گاهی چشم از مانیتور بردارید و به نقطه‌ای در فاصله‌ای دور نگاه كنید.

همچنین می‌توانید با پوشاندن چشم‌ها توسط كف دست به مدت 10 تا 15 ثانیه، به آنها استراحت دهید.

منبع :http://www.irannaz.com/news_detail_8159.html
0 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
سمیه جون سمیه جون ممنون
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب