کودکانی که زیاد می‌خوابند کمتر غذا می‌خورند- هایپرکلابز

Z Akbari 9 سال پیش
کودکانی که زیاد می‌خوابند کمتر غذا می‌خورند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

کودکانی که زیاد می‌خوابند کمتر گرسنه‌شان می‌شود و لاغرتر می‌شوند. لالایی می‌خوانید و او را به دست خواب می‌سپارید.
فرزند دلبندتان هم ساعات طولانی می‌خوابد. اگر چاق است یک رژیم جدید یافته‌اید تا به خوبی لاغر شود.
محققان آمریکایی زیاد خوابیدن را برای کودکان چاق، راهی برای لاغر شدن عنوان کرده و نتایج پژوهششان را در Pediatrics به چاپ رسانده‌اند.
چاقی و اضافه‌وزن کودکان دلایل متعددی دارد: مثل تغذیه‌ی نادرست، کم تحرکی و غیره. البته عوامل ناشناخته‌ای مانند کمبود خواب نیز نقش موثری در چاقی ایفا می‌کنند.
محققان آمریکایی تأثیر تغییرات مدت زمان خواب را روی اشتها و وزن کودکان مورد بررسی قرار دادند. این پژوهش 3 هفته طول کشید و روی 37 کودک بین 8 تا 22 سال انجام شد که 27 درصدشان دچار اضافه‌وزن بوده یا چاق بودند.
در هفته‌ی اول کودکان مطابق برنامه‌ی روزانه‌ی خود خوابیدند. در هفته‌ی دوم برخی مجبور بودند که مدت خواب خود را نیم ساعت کاهش دهند و گروه دیگر نیم ساعت بیشتر خوابیدند. در هفته‌ی سوم جای گروه‌ها عوض شد.
نتایج بررسی‌ها نشان داد در هفته‌ای که کودکان بیشتر از حد معمول خود خوابیدند در مقایسه با هفته‌ای که کمتر خوابیدند 134 کالری انرژی کمتری دریافت کردند. علاوه بر این در هفته‌ای که بیشتر خوابیده بودند میزان «لپتین» ترشح شده در حالت ناشتا کمتر بوده است. لپتین هورمونی است که احساس گرسنگی را کنترل می‌کند. محققان مشاهده کردند در هفته‌ای که این کودکان بیشتر خوابیدند 0.22 کیلوگرم لاغرتر شدند.
به عقیده‌ی محققان خواب در کودکان مدرسه‌ای می‌تواند تأثیر زیادی در وزن آن‌ها داشته و از ابتلا به چاقی جلوگیری کند. به عقیده‌ی آن‌ها کمبود خواب می‌تواند عامل چاقی شود و به راحتی می‌توان به ویژه خوابیدن در ساعات مشخص با این عامل مقابله کرد.
توصیه می‌کنیم شب‌ها فرزندانتان را سر ساعت مشخصی به رختخواب بفرستید و اجازه ندهید در اتاق خوابشان تلویزیون یا رایانه داشته باشند. چون یکی از عوامل کم خوابی نشستن پای تلویزیون یا بازی با رایانه است.

منبع :http://hamshahrionline.ir/details/238467
11 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
حميدرضا كريمي حميدرضا كريمي ممنون
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب