بروز بیماری‌های فراوان با اختلال در خواب- هایپرکلابز

حنانه باغي پور 8 سال پیش
بروز بیماری‌های فراوان با اختلال در خواب- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خواب شبانه ناکافی می‌تواند موجب بیماری‌هایی چون چاقی، سندرم متابولیک، کبد چرب، دیابت ، افسردگی و حتی سرطان شود، البته فقط کم خوابی نیست که می‌تواند موجب بیماری شود، بلکه زمان، مدت و کیفیت خواب همگی در این قضیه نقش دارند.
به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید چرا به خواب نیاز دارید؟ لابد می‌گویید، خوب معلوم است برای رفع خستگی و تجدید قوا! بله حق با شماست اما این فقط فایده خواب نیست، بلکه خواب تمام اعمال طبیعی بدن از جمله هضم، متابولیسم مواد و دفع مواد زاید بدن را هم تقویت می‌کند و علاوه بر تجدید قوای مغز و اندام‌های دیگر، نقش مهمی در تنظیم فعالیت اعضای بدن دارد.

تحقیقات نشان داده‌اند در زمان خواب عمیق بدون رؤیا، در بدن هورمون رشد انسانی ترشح می‌شود. این هورمون موجب تحریک در بازسازی بافت‌ها و تجدید ساخت کبد و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و به تبدیل چربی به قند کمک می‌کند.

خواب شب هنگام و خواب در طول روز تفاوت بسیار دارند. در خواب شبانه فوائد عظیمی نهفته است که در خواب روز وجود ندارد. غده پینه آل ملاتونین را ترشح می‌کند که تأثیر مستقیمی بر خواب دارد. ترشح این ماده در تاریکی بیش از ترشح آن در روشنایی است.

به همین علت است که امروزه محققان معتقدند خواب شبانه ناکافی، علاوه بر خواب آلودگی در طول روز می‌تواند موجب بیماری‌هایی چون چاقی، سندرم متابولیک، کبد چرب، دیابت، افسردگی و حتی سرطان شود، البته تنها کم خوابی نیست که می‌تواند موجب بیماری شود، بلکه زمان، مدت و کیفیت خواب همگی در این قضیه نقش دارند.

به طوریکه متخصصان معتقدند، لازم است تعادل در خواب و بیداری برقرار باشد تا فرد سالم بماند. متأسفانه امروزه کمتر به این مسأله توجه می شود، اغلب مردم تا دیر وقت بیدارند، در خیابان، رستوران‌ها و مغازه‌ها می‌چرخند و گاهی کودکان هم تا چندین ساعت بعد از نیمه شب همراه بزرگترها بیدار می‌نشینند و تلویزیون تماشا می‌کنند. غافل از اینکه با این سبک زندگی زمینه بیماری خود و فرزندانشان را فراهم می‌کنند.

متخصصان دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر این باورند که طب سنتی ایران نه فقط برای مدت و زمان خواب بلکه برای شرایط خوابیدن، محیط آن و وضعیت بدن در زمان خواب هم توصیه‌هایی دارد.

منبع :http://www.tasnimnews.com/home/single/516818?ref=k...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب