مهمترین راهکارهای تغذیه برای رفع خستگی کودکان- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
مهمترین راهکارهای تغذیه برای رفع خستگی کودکان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چند روزی است که فرزند شما چهره‌ای بی حال و رنگ پریده دارد.
نگران نباشید! این حالت گاهی پیش می‌آید. برای بهبود آن کافی است توجه جدی‌تری به برنامه تغذیه‌اش داشته باشید تا نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد معدنی به خصوص ویتامین C و آهن تامین شود.

گوشت قرمز یا ماهی؛ خوراکی‌های مقابله با کم خونی:

باید نیاز کودکان به آهن جدی تلقی شود زیرا امروزه کمبود آهن یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌هاست .20 تا 30% کودکان زیر 3 سال و بین 10 تا 20% کودکان 3 تا 10 ساله از کمبود آهن رنج می‌برند.
آهن ترکیب اصلی برای تشکیل هموگلوبین خون است و کمبود آن عدم اکسیژن رسانی کافی خون را در پی دارد که در نتیجه عامل خستگی شدید در کودکان خواهد بود.

اگر کودک شما رنگ پریده و خسته است، با پزشک مشورت نمایید. انجام آزمایش خون می‌تواند شرایط کودک را به طور کامل نشان دهد تا در صورت نیاز مکمل‌های آهن به مدت حدود سه ماه مصرف شود.اما در بیشتر موارد مصرف خوراکی‌های سرشار از آهن نیز توصیه می‌شود.

به گفته متخصصان، کودکان از سن 1 تا 9 سال روزانه به 7 میلی‌گرم آهن نیاز دارند که در سن 10 تا 12 سالگی به 8 میلی‌گرم می‌رسد.از سن سه سالگی، روزانه باید با توجه به سن و حد گرسنگی کودک دو سهم گوشت قرمز یا ماهی در برنامه غذایی گنجاند. گوشت گوساله، مرغابی و میگو بسیار عالی است زیرا آهن موجود در آنها بهتر جذب می‌شود.

همچنین مقدار توصیه شده پروتئین روزانه تا سن 6 سالگی 50 گرم است که بین 10 تا 12 سالگی به 100 گرم می‌رسد.

سبزی‌جات و غلات غنی از آهن:

بعضی از سبزی‌جات و حبوبات مانند عدس، نخود، لوبیا سفید و اسفناج نیز آهن دارند که البته از سطح آهن گوشت کمتر است.یک استیک گوشت چرخ شده همراه با یک بشقاب اسفناج و مقداری عدس، غذایی مناسب برای تامین نیازهای روزانه بدن است.

البته از غلات نیز نباید غافل شد زیرا سرشار از قندهای پیچیده هستند که انرژی را به تدریج در بدن آزاد می کنند و به حفظ سرحالی کودک در مدت بیشتری کمک شود.


مرکبات و کلم برروکلی؛ گل سرسبد حفظ نشاط:

روی ویتامین C حساب ویژه‌ای باز کنید. این ویتامین جذب آهن در بدن را افزایش می‌دهد و موجب تقویت انرژی می‌شود.کودک بین سن 4 تا 6 سال روزانه به 75 میلی‌گرم ویتامین C نياز دارد که بین 7 تا 9 سال به 90 میلی گرم و 10 تا 12 سال به 100 میلی گرم می‌رسد.

مصرف یک سهم کلم بروکلی، کلم سفید همراه با ناهار یا شام این نیاز را تامین می‌کند. یک عدد پرتقال متوسط یا کیوی نیز چنین تاثیری دارد.با رعایت این توصیه‌های غذایی، کودک شما پس از یک ماه کاملا سرحال و با انرژی خواهد بود.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب