از آخر هفته بیشترین استفاده را ببرید- هایپرکلابز

Z Akbari 10 سال پیش
از آخر هفته بیشترین استفاده را ببرید- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اگر کمی باهوش باشید می توانید آخر هفته هم به کارهای عقب افتاده خود برسید و هم کاملاً استراحت کنید.
کمتر کار کنید و اوقات بیشتری را با خانواده‌تان سپری کنید
شاید تا به حال متوجه شده باشید که آخر هفته بدون برنامه لطفی نخواهد داشت. روزهای آخر هفته بیشتر تبدیل به جلسات بازی کامپیوتری می‌شود که مادر در میان دعوای بچه‌ها باید نقش داور را بازی کند.
هرچند بچه‌ها نیاز به استراحت دارند، اما داشتن اوقات فراغت بیش از حد می‌تواند به جای احساس شادابی و سرزندگی به اندازه یک روز پر کار آن‌ها را عصبی کند.
اوغات فراغت بدون برنامه باعث می‌شود به جای اینکه شب جمعه احساس سرزندگی کنید و احساس کنید که نیروی تازه‌ای گرفته‌اید تا صبح شنبه ثانیه شماری کنید. اگر به تازگی مادر شده باشید، مشکل دیگری که آخر هفته‌ها دارید این است که مرتب باید مشغول باشید و کارهای خانه را انجام دهید.
راه نجات؛ راه‌هایی که در خانواده‌ها به صورت آزمایشی انجام شده تا پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها وقت بیشتری داشته و سرزنده‌تر شوید:

تغییر کامل زمان انجام وظایف
گاهی اتفاق می‌افتد که مجبوریم کمی از بهترین لحظات خانوادگیمان را صرف گشت زنی در راهروی انباری خانه‌مان کنیم.
اگر واقعاً مجبورید این سری کار‌ها را در آخر هفته انجام دهید، تمام سعی خود را بکنید تا آن را به یک بازی خلاقانه تبدیل کرده و لذت ببرید
(برای مثال «کی می‌تونه اول از همه چسب لوله را پیدا کنه»، «کی می‌تونه تلمبه بتونه زنی را نشون بده.») یا اینکه قبل از بازگشت به خانه، یک خوراکی خوشمزه از فروشگاه بخرید (بستنی در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد).

کودکتان را نوبتی نگه دارید
به جای اینکه یکی از والدین مدت زیادی از روز (یا تمام روز) وظیفه نگهداشتن کودک را به عهده داشته باشد و آخر روز خسته و کوفته شود، سعی کنید این وظیفه را به نوبت‌های کوتاهی تقسیم کنید.
ملیا (Melia) و کری (Kerry) ویلکینسون از اهالی بلاتیمور هر کدام دختر ۱۶ ماه‌شان را هر بار نیم ساعت بغل می‌کنند. ملیا می‌گوید:
«وقتی همسرتان مواظب بچه است، به اندازه کافی برای انجام کارهای کوچکی مانند جمع آوری برگ‌های باغچه یا شستن لباس‌ها وقت خواهید داشت.
هر دوی ما وقتی نوبت نگهداری از کودکمان می‌رسد، سرزنده و سرحال هستیم. این کار به نفع کودکمان هم هست، چون هر نیم ساعت چهره جدیدی را می‌بیند و ما هم به کلی از کار‌هایمان می‌رسیم.»

زود بخوابید
به جای اینکه شب‌های جمعه به بچه‌ها اجازه بدهید تا ۱۰ شب بیدار بمانند (و با خودتان بگویید که آخر هفته است بگذار خوش بگذرانند)، آن‌ها را سر ساعت معمول به رختخواب بفرستید.
با این کار هفته آینده مجبور نخواهید شد که با بچه‌های بد خلق و خواب آلود سر‌و‌کار داشته باشید
و برای خودتان هم اوقات ارزشمندی را ایجاد می‌کنید. لورا و ریچ هاگز از اهالی سوییکلی (Sewickley)، پنسیلوانیا، ۴ فرزندشان (اون ۶ ساله، کیت ۴ ساله، مگ ساله ۳ و سارای ۱ ساله) را هر روز هفته، ساعت هفت و نیم به رختخواب می‌فرستند.
«شب‌های جمعه زود‌تر غذایشان را می‌دهیم. آن‌ها را به رختخواب می‌فرستیم و خودمان دوتایی غذا سفارش می‌دهیم که به خانه بیاورند، یک فیلم هم می‌بینیم و این جالب‌ترین اوقات من در طول هفته است.»

صبحتان را غنیمت بشمارید
لورا می‌گوید: «اخیراً آخر هفته زود‌تر از همه از خواب بیدار می‌شوم. به جای اینکه سعی کنم کارهای خانه را انجام دهم، قهوه و روزنامه‌ام را برمی دارم، به ایوان خانه می‌روم و قبل از اینکه کسی بیدار شود و سرو صدا کند، از سکوت لذت می‌برم. اینکه نیم ساعت قبل از ساعت معمولِ همیشه از خواب بیدار شوم خیلی سخت نیست.
به علاوه فایده آن تا ساعت‌ها نصیبم می‌شود (و حتی اگر رویای استراحت در رختخواب برای صبح‌های آخر هفته را در سر داشته باشید، می‌دانید که با وجود بچه‌های کوچک در دور و برتان این رویا هرگز محقق نخواهد شد.)»

با هم آشپزی کنید
هر چند بچه‌های کوچک واقعاً نمی‌توانند آشپزی کنند، اما در عوض می‌توانند کمکتان کنند، می‌توانند میز غذا را بچینند، دستمال سفره را تا کنند و مواد اولیه را هم بزنند.
نانسی شوارتز از اهالی فروتلند سالاد ساز دستی را به دختر سه ساله‌اش می‌دهد و از او می‌خواهد که آن را بچرخاند.
«او همچنین در درست کردن نان موزی و حتی پاک کردن لوبیا سبز کمک کرده است.» بچه‌های بزرگ‌تر عاشق درست کردن کارت‌های جایگیری و فهرست غذا هستند.
نکته اینجاست که با این کار می‌توانید شام را تبدیل به یک ضیافت کنید (حتی می‌توانید با استفاده از لوازم جانبی مانند شمع و تزئیناتی که کودکتان درست کرده است و گاهی بستنی برای دسر، پیتزا را هم یک شام رسمی کنید).
اما اگر آخر کار به ریختن کاهو و سس گوجه روی زمین کشیده شد چه کار کنید؟ می‌توانید کلی به آن بخندید و برایتان خاطره شود. موضوع تعطیلات آخر هفته هم همین است!
ببینید شهرتان چه امکانات تفریحی رایگانی را ارائه می‌دهد
کیسل از اهالی پیتسبرگ، مادر کارینا ۸ ساله، بروک ۶ ساله، زین ۴ ساله و الیزا ۹ ماهه می‌گوید: «با داشتن ۴ فرزند، حتی بولینگ یا سینما کلی هزینه می‌خواهد. برای همین خلاق شده‌ایم:
به نمایشگاه هنرهای نامتعارف می‌رویم، سوار متروی شهری می‌شویم و حتی در محوطه آرامگاه‌ها پیاده روی می‌کنیم.
چیزهای قدیمی و جالب زیادی هست که می‌توانید انجام دهید. اگر حراست آرامگاه‌ها اجازه بدهند می‌توانید روی سنگ قبرهای قدیمی چاپ سایشی انجام دهید؛
کاغذ را روی سنگ قرار داده و با مداد شمعی یا مداد روی کاغذ را رنگ می‌کنیم تا تصویر سنگ روی کاغذ بیافتد.»
سعی کنید شهر یا مرکز شهرتان را از چشم کودکتان ببینید. جین می‌گوید: «تابستان گذشته، یک روز به مرکز شهر رفتیم و در مرکز خرید (پلازا) نشستیم.
بچه‌ها متوجه شدند که زمین از مربع‌های بزرگ سیاه و سفیدی درست شده که آن را شبیه شطرنج کرده است. بنابراین بخشی از بعد ازظهرشان را مانند شطرنج جادوگران فیلم هری پا‌تر صرف بازی زنده شطرنج کردند.»
مکانی برای عبادت بیابید که بتوانید با خانواده به آنجا بروید
هیچ مکانی آرامش بخش‌تر از یک مکان عبادت دنج و زیبا نیست - به شرط آنکه مجبور نشوید کوچولویی که کنارتان نشسته است را ساکت کنید. لورا هیوز با کودکانش به کلیسای محله‌شان می‌رود.
«من عاشق این هستم که با آرامش بنشینم و بدون اینکه کسی به من دست بزند یا چیزی از من بخواهد، به یک پیام زیبا گوش کنم و ساعتی را با افکار و عقاید خودم سپری کنم. »

بچه‌ها را با پرستارشان بیرون بفرستید
برای ایجاد تنوع در بیرون رفتن از خانه، اجازه بدهید پرستارتان بچه‌ها را به زمین بازی یا خانه دوستشان ببرد و خودتان تنها در خانه از بعد از ظهر لذت ببرید.
چند دقیقه آنجا بمانید و در آرامش غوطه ور شوید- و به یاد بیاورید که قبل از آمدن صدای پاهای کوچک معمولاً چه کاری انجام می‌دادید.
نکاتی برای میان هفته به منظور لذت بردن بیشتر از آخر هفته

قبل از خواب شب، در طول روز فعال باشید
اگر کارهای خانه روی هم تلنبار شوند، ممکن است تمام روز تعطیلتان را اشغال کنند. برخی مادران عادت دارند که اتاق بچه‌ها را آخر هفته تمیز کنند، برای همین با کوهی از اسباب بازی‌ها مواجه می‌شوند.
ولی اگر با تنظیم تایمر این کار را تبدیل به مسابقه کنید و هر روز هفته ۵ دقیقه قبل از خواب آن را انجام دهید، کودکانتان هم تمایل بیشتری برای کمک خواهند داشت.

رخت چرک‌ها را برای آخر هفته نگه ندارید
حتماً بخش زیادی از تعطیلات آخر هفته خود را صرف شستن لباس‌ها می‌کنید.
اگر بیشتر صبح‌ها لباس‌ها را در ماشین ریخته و سپس شب، هنگام درست کردن شام، آن‌ها را به خشک کن منتقل کنید، آخر هفته راحت خواهید بود.

این کار را بخشی از کارهای روزانه‌تان کنید.
برای هریک از اعضای خانواده از سبد یا کیسه استفاده کنید. همین که لباس‌ها را از خشک کن بیرون آوردید آن‌ها را تا کرده و در سبد آن فرد قرار دهید و مستقیم به اتاق مخصوصش ببرید.

فرصت‌ها را دریابید
اگر کودکانتان آنقدر بزرگ نشده‌اند که بتوان آن‌ها را تنها در حمام‌‌ رها کرد، شیوه زیرکانه‌ای برای استفاده از زمان حمام آن‌ها این است که با آن‌ها در حمام بمانید و حمام را تمیز نمائید.
فرصت‌های مشابه: اتاق نوزادتان را زمانی تمیز کنید که با شیشه شیر، غذایش را می‌خورد؛
کابینت ظروف را زمانی تمیز کنید که کودکتان به کوبیدن کاسه بشقاب‌ها مشغول است و هنگامی که روی پتویی روی چمن‌ها خوابیده و با خوشنودی به سبزه‌ها نگاه می‌کند، باغ را هرس کنید.

بیرون غذا بخورید
گاهی وقت‌ها انقدر خسته‌اید که نمی‌توانید ساعت ۵ بعد از ظهر شروع به پختن شام کنید. برای همین اگر واقعاً لازم است، گاهی در طول هفته به رستوران بروید.
با این کار سلامت روحی و انرژیتان را برای آخر هفته حفظ می‌کنید.

منبع :http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/blest_family/...
12 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
امير مهدی امير مهدی لايكههههههههههه
10 سال پیش
اميد ***** اميد ***** rose
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب