خيانت به همسر در زندگي زناشويي- هایپرکلابز

رضا حبيبي 9 سال پیش
خيانت به همسر در زندگي زناشويي- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خيانت، زيانبارترين مسأله در يك ارتباط زناشويي است كه نه‌تنها منجر به صدمات غيرقابل جبران به طرفين مي‌شود، بلكه اعتماد، اطمينان و اعتقاد كسي كه مورد خيانت قرار گرفته را نيز نسبت به افراد ديگر از بين خواهد برد. معمولاً نارضايتي از مسائل گوناگون در يك رابطه باعث خيانت مي‌شود؛ ولي به‌طور كلي هيچ دليل و بهانه‌اي براي اين عمل زشت و ناپسند قابل قبول نيست.
درددل خانمي كه همسرش در زندگي زناشويي به او خيانت كرده است
وقتي فهميدم كه به من خيانت كردي، ديگر از چشمم افتادي! اما داستان تو به همين جا ختم نشد، من در عمق وجودم، اعتماد و اطمينانم را به دنيا، به تو و حتي به خودم از دست دادم!

تأثيرات و پيامدهاي فيزيولوژيك:
بي‌شك ما در اين گونه مواقع دچار تغييرات فيزيولوژيكي خاصي در سيستم اعصاب مركزي و نيز فعاليت‌هاي شناختي خود مي‌شويم. حق داريد شما تحت تأثير ترشح هورمون آدرنالين و ساير هورمون‌هاي تنش وابسته به درون اعصاب مركزي بدن‌تان، به‌شدت برانگيخته مي‌شويد و احساس مي‌كنيد شايد دائماً نشانه‌هايي از خيانت و كجروي در رفتار شوهرتان بروز كند.

تأثيرات و پيامدهاي روان‌شناختي:
براساس تحقيقات روان‌شناختي همسري كه در زندگي زناشويي‌اش به او خيانت شده، دچار 9 نوع ضايعه احساس فقدان مي‌شود كه همه آن موارد پيرامون از دست دادن شريك زندگي دور مي‌زند و آن ضايعه «از دست دادن خويش» است. شايد تشخيص اين نوع فقدان كه به اشكال مختلفي رخ مي‌دهد، براي شما دشوار باشد، زيرا هيچ كدام آشكار و هويدا نيستند!

احساس فقدان عبارتند از:
1-‌ از دست دادن هويت خود 2-‌ از دست دادن عزم، اراده، انگيزه و حتي امكان ادامه زندگي 3-‌ از دست دادن عزت نفس به خاطر رفتار همسر و قرباني اميال او شدن 4-‌ از دست دادن قدرت برقراري و ادامه ارتباط با ديگران 5-‌ كمرنگ شدن ايمان ديني 6-‌ از دست دادن احساس استثنايي بودن 7-‌ از دست دادن كنترل افكار و اعمال خويش 8-‌ از دست دادن احساس دروني و ذاتي خويش درباره عدالت 9-‌ احساس از دست دادن اعتماد به نفس به اين خاطر كه نتوانسته‌ايد همسرتان را توجيه كنيد كه نسبت به شما خيلي بي‌انصافي كرده است.

نگاهي به تفاوت‌هاي جنسي و ديدگاه زوج‌ها نسبت به خيانت به همسر در زندگي زناشويي
عكس‌العمل زنان و مردان خيانت‌ديده:
1-‌ زن‌ها سعي دارند رابطه زناشويي خود را حفظ كنند، اما مردها مسير خود را تغيير داده و گريزانند! 2-‌ زن‌ها زانوي غم به بغل مي‌گيرند و مردها عصباني مي‌شوند! 3-‌ زن‌ها به عنوان شريك زندگي و مردها به عنوان معشوق، احساس بي‌لياقتي و تنهايي مي‌كنند! 4-‌ زن‌ها به‌طور پيوسته در افكار خويش با اين موضوع دست به گريبانند، اما مردها با كار و موارد ديگر زندگي، خود را سرگرم و مشغول مي‌سازند.

بررسي علل و عوامل خيانت زنان به مردان در زندگي زناشويي:
خوشبختانه در جامعه ما به‌دليل وجود فرهنگ و آداب و رسوم كهن و سنتي و اصيل ايراني، تعداد زناني كه به همسرانشان خيانت مي‌كنند، بسيار اندك و ناچيز است. در زير به برخي از علل و عوامل خيانت زنان در زندگي زناشويي اشاره مي‌كنيم:
ماجراجويي و حسادت: به نظر مي‌رسد يكي از دلايل خيانت، حس ماجراجويانه و برانگيخته شدن احساسات بر اثر حسادت نسبت به شوهران زنان ديگر است!
ارضا نشدن اميال و نيازها: مشكل برطرف نشدن نيازهاي غريزي هم از جمله مواردي است كه گاهي باعث خيانت در زندگي زناشويي مي‌شود.
وضعيت اقتصادي: برخي از زنان به دليل اينكه شوهرشان وضعيت مالي خوبي ندارد و به اندازه كافي به آنها پول نمي‌دهد، دست به خيانت در زندگي زناشويي مي‌زنند!
خيانت شوهر: اگرچه همه زنان براي انتقام‌جويي از همسرشان به آنها خيانت نمي‌كنند؛ ولي اكثراً احساس مي‌كنند، حال كه مورد خيانت قرار گرفته‌اند، آنها نيز مجاز به مقابله به مثل هستند.
مورد غفلت واقع شدن: وقتي زن احساس مي‌كند كسي كه دوست داشت تمام اوقات خود را با او بگذراند، اكنون بيشتر وقت خود را در محل كار يا با دوستانش سپري مي‌كند، احساس تنهايي كرده و به خاطر عدم توجه و مورد غفلت قرار گرفتن از سوي شوهر، دست به اين كار مي‌زند.

بررسي علل و عوامل خيانت مردان به زنان در زندگي زناشويي:
خيانت مردان به زنان نيز دلايل گوناگوني دارد كه از جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
عدم جذابيت همسر: زندگي كردن طولاني با يكديگر، گاهي اوقات باعث مي‌شود زنان ديگر مانند گذشته به شوهران خود توجه نكنند و اين باعث خيانت مردان مي‌شود.
از بين رفتن عشق و علاقه: پس از گذشت زمان طولاني با هم بودن، برخي مردان آن عشق و علاقه ابتدايي را از دست مي‌دهند و در چنين شرايطي دست به خيانت مي‌زنند.
‌ هوسباز بودن مرد: اين حقيقت غيرقابل انكار است كه مردان هوسباز تصور مي‌كنند اگر به همسرشان خيانت كنند و با اشخاص ديگري در ارتباط باشند، همسرشان متوجه نخواهد شد و اين استدلال را براي خود قابل قبول مي‌دانند.
‌ خيانت همسر: برخي از مردان پس از آنكه به بي‌وفايي همسر خود پي بردند، تنها راه آرام كردن خود را مقابله به مثل با زن خويش مي‌دانند!
سهل‌‌انگاري زنان: برخي از زنان زود و راحت شوهرشان را به خاطر رفتارهاي ناشايست مي‌بخشند. اين عامل خود مي‌توان يكي از عواملي باشد كه زمينه‌هاي خيانت را فرهم مي‌سازد!

و كلام آخر اينكه:
شايد اين پرسش در اذهان شما خوانندگان عزيز شكل بگيرد كه آيا زوج‌ها مي‌توانند از خيانت يكديگر چشم‌پوشي كنند؟
پاسخ اين است كه آري! مشروط بر اينكه هر يك از زوج‌ها بخواهند اندكي صادقانه و صميمانه به خود، افكار و عقايد و نيز به اعمال خود نگاهي بيندازند و آمادگي خود را جهت كسب مهارت‌هاي لازم در اين زمينه براي شناخت و ارزيابي اين رويداد به دست آورند.

منبع :http://social-logy.blogfa.com/post/17

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب