مغز همسرتان را اسکن کنید- هایپرکلابز

MOZHGAN ZAREH 8 سال پیش
مغز همسرتان را اسکن کنید- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اگر روش کار مغز همسرتان را ندانید، او را به بی توجهی و بی مسئولیتی در مورد خودتان محکوم خواهید کرد و این ابتدای یک زندگی نازیباست.
« شوهرم اصلاً به من و احساساتم اهمیتی نمی دهد.»
«هر کاری که کرده ام هرگز کافی نبوده و همیشه یک چیزی هست که من به اشتباه انجام داده ام.»
« زنم همیشه سعی می کرد مرا تغییر دهد.»
«کار تنها چیزی است که برایش مهم است.»
«زنم خیلی احساساتی است. این مرا خسته کرده.»

اینها جملاتی است که به هنگام جدایی زن و شوهر می شنویم.در عمق هر یک از این جمله ها نشانه ای از سوء تفاهم یا سوء تغییر آشکار است.
اینها افرادی هستند که شریک زندگی شان را درک نمی کنند و به بن بست رسیده اند. آیا این جملات، حرف دل شما هم هست؟ چند درصد آن؟ چقدر از زندگی با همسرتان ناامید شده اید و چقدر به ادامه زندگی امیدوارید؟ قبل از این که خیلی دیر بشود، متن زیر را با دقت بخوانید:

یک راز...
همسران موفق ، آن ها که سال هاست زندگی مشترک خوبی دارند، اغلب عنوان می کنند که مدت ها پیش، دست از تغییر دیگری برداشته اند. این نوع پذیرش، هیچ یک از آن ها را در برابر دیگری تحقیر نمی کند، بلکه پایه ای می شود تا عشق دائمی بر آن ساخته شود. با پذیرش تفاوتها، و با کنار گذاشتن بخش عمده ای از آنها، زن و مرد آزاد می شوند با هم فعالیت کنند و به آرامش دست یابند.

مردانی که نصف مغزشان کار نمی کند و زنان انتقام جو
یکی از مهم ترین تفاوت های زنان و مردان ، نوع واکنش آن ها به استرس و نگرانی هاست. مردان ترجیح می دهند مشکلاتشان را فراموش کنند، اما زنان سعی در برقراری ارتباط و در میان گذاشتن مشکلاتشان دارند.
روش مقابله ی ما با استرس، بیان کاملی از تفاوت ذاتی مغزی ما است. هنگامی که زن، از یک بخش مغزش استفاده می کند، بخش های دیگر مغزش نیز همزمان، فعال می شوند. اما هنگامی که مرد از یک بخش مغزش استفاده می کند خون به آرامی به آن بخش جریان می یابد و بخش های دیگر مغز مرد تا زمانی که نیاز نباشد، تقریباً بیکار می مانند.
به همین دلیل است که مردان ترجیح می دهند در یک زمان، تنها یک کار را انجام دهند، اما زنان چند تا کار را با هم انجام می دهند. و باز به همین دلیل است که هر مردی شاید در زمانی که در محل کارش مشغله ی فکری دارد، فراموش می کند شیر بخرد و به خانه بیاورد و یا تولد همسرش است. آیا این دلیل بی توجهی مرد است؟ اگر روش کار مغز مرد را ندانید، چنین فکر خواهید کرد و شوهرتان را به بی توجهی و بی مسئولیتی در مورد خودتان محکوم خواهید کرد و این ابتدای یک زندگی نازیباست.
مغز زن دارای رشته های عصبی فراوانی است و بین نیمکره ی چپ و راست مغز ارتباط بیشتری برقرار می کند، بنابراین به معنای واقعی کلمه، همزمان کارهای زیادی انجام می دهد. زن در شرایط استرس زا، ممکن است بیش از حد دستپاچه و تحریک پذیر شود. آیا این موضوع او را به لحاظ احساسی ضعیف می کند؟ اگر ندانید که مغز زن چگونه کارهای مختلف را کنار هم قرار می دهد، شاید به این نتیجه برسید.
شاید در شرایط استرس زا تصور کنید فردی بی گذشت است و همه ی اشتباهاتی که تاکنون انجام داده اید را یادآوری می کند. اما به این دلیل نیست که انتقامجو است. دلیلش، وجود بخشی از مغز به نام «هیپو کامپ» (مرکز حافظه ی مغز) است که هر اشتباهی را انجام دهید، به خاطر می سپارد.
اما یک کارگردان هنری زن، با این که همه ی این کارها را انجام می دهد، در مغزش به شامی هم که باید آماده کند، جایی که برای تولد پسرش باید کیک بخرد و لباسی که باید خودش و شوهرش در سالگرد ازدواجشان بپوشند نیز، فکر می کند. برعکس، کارگردان تلویزیون مرد به حدی سرگرم کارش می شود که مسائل مهمی مانند مهمانی شب یا حتی تولد همسرش را فراموش می کند
می دانم در ذهنتان می گویید: مردان زیادی هستند که چند تا کار را با هم انجام می دهند. کارگردان تلویزیونی را در نظر بگیرید. او چند کار را با هم و همزمان انجام می دهد: اعلام شاتها برای سه دوربین، متوقف کردن حرکت پنج یا شش بازیگر و گوش دادن به تلفن، ضمن اینکه با گوشی به کارگردان فنی هم گوش می دهد.
اما یک کارگردان هنری زن، با این که همه ی این کارها را انجام می دهد، در مغزش به شامی هم که باید آماده کند، جایی که برای تولد پسرش باید کیک بخرد و لباسی که باید خودش و شوهرش در سالگرد ازدواجشان بپوشند نیز، فکر می کند. برعکس، کارگردان تلویزیون مرد به حدی سرگرم کارش می شود که مسائل مهمی مانند مهمانی شب یا حتی تولد همسرش را فراموش می کند.
هر دو نیمکره ی مغز زنان برای انجام چند کار همزمان با هم ارتباط دارند و مغز مردان در یک زمان روی یک کار بیشترین تمرکز را می کند. یک زن هرگز مسئولیت هایش را فراموش نمی کند حتی اگر مشغول کشیدن یک نقاشی یا در حال اسکی کردن روی یک سراشیبی تند باشد.
زمانی که مردی در حال استراحت است و همه چیز را فراموش می کند تا استرسش را از بین ببرد، اما زن همه ی آن ها را به یاد می آورد.

حال چه کنیم؟
زمانی که زن به خاطر فعالیت بیش از حد مغزش آشفته می شود، توجه خاص مرد به او، البته اگر با عشق و درک همراه باشد، می تواند او را آرام کند و به او در بازسازی هورمون کاهنده ی استرس (اکسی توسین) کمک کند.
همه ی اینها موید یک گفته ی قدیمی است: «کار هیچ زنی تمامی ندارد». آن نیمکره ی مغز زن، که مربوط به پذیرش مسئولیت می شود، به معنای واقعی کلمه «خاموش» نمی شود. زن نمی تواند با استراحت کردن، مشکلات روزش را به راحتی فراموش کند. زنان با وقت گذاشتن برای در میان گذاشتن مشکلاتشان، با استرس مقابله می کنند ، اما چیزی را فراموش نمی کنند. پس زنان با حرف زدن، فقط دارند استرس هایشان را تخلیه می کنند و اگر به احساسشان احترام بگذارید، روزهای خوبی خواهید داشت.
برای هیچ مردی هم شبیه شدن به یک زن امکان پذیر نیست. مرد برای از بین بردن استرسش، و برخورد با وظایف چند گانه اش به غار تنهایی می رود، روی مبل دراز می کشد و فوتبال می بیند!
شناختن تفاوت های ذاتی مغزی به ما کمک می کند تا از انتظارات غیر واقعی خود بگذریم و بپذیریم که مردان همیشه مرد، و زنان همیشه زن هستند. تفاوت های مهم در ماهیت درونی ما واقعیاتی هستند و اگر آنها را بپذیریم، نه تنها به برداشت مثبت تر ما از شریک زندگی مان کمک می کند، بلکه دیگر توقع آن را نخواهیم داشت که آن ها باید مثل ما فکر، احساس و رفتار کنند.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=291786
2 نفر این را می پسندند
مشاهده 1 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
حميدرضا كريمي حميدرضا كريمي like
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب