خرید شما نشانگر شخصیت شماست- هایپرکلابز

مریم صادقی راد 9 سال پیش
خرید شما نشانگر شخصیت شماست- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خرید عملی است که هر فرد در زندگی خود برای رفع نیازهایی که دارد، آن را انجام می دهد. البته گاهی خرید می تواند یک کار ضروری و گاهی هم نوعی تفریح برای فرد باشد...

از طرف دیگر، گاهی برخی از افراد سعی می کنند با خرید کردن، خشم و ناراحتی خود را خالی کنند. با این حساب می توان گفت باتوجه به تیپ شخصیتی مختلف افراد، خرید کردن انواع متفاوتی دارد. خرید عادی برای در اختیار داشتن کالاهای مورد نیاز روزانه مانند خرید انواع خوراکی یا پوشاک ضروری، انجام می شوند و معمولا هم افراد به دلیل نیاز به کالاهای خریداری شده، از خریدشان راضی هم هستند. این در حالی است که بعضی از افراد بعد از خرید کردن، رضایت چندانی از کالاهایی که خریده اند ندارند یا از خریدشان لذت نمی برند.

وسواسی ها ناراضی از خرید

افرادی که شخصیت وسواسی دارند (منظور ما دقیقا شخصیت وسواسی است که نباید آن را با اختلال وسواسی اشتباه گرفت)، کسانی هستند که برای انتخاب جنس مورد نظرشان خیلی دقت می کنند. یعنی وقتی می خواهند کالایی را بخرند، از افراد مختلف در مورد آن کالا پرس وجو می کنند و در نهایت هم با دقت خاصی محصول مورد نظرشان را تهیه می کنند. این افراد همان کسانی هستند که برای خریدن یک کالا، به مغازه ها و فروشگاه های مختلفی که آن کالا را دارند، سر می زنند و بعد از پرس وجوی زیاد، یا خرید نکرده به خانه برمی گردند و یا بعد از خریدی که کرده اند، پشیمان می شوند. این افراد وقتی به محصول خریداری شده شان نظر می اندازند، مدام پیش خودشان می گویند که کاش آن مدل دیگر یا آن رنگ دیگر را انتخاب می کردم و در نهایت هم با تمام وسواسی که به خرج داده اند، بازهم رضایتی از خریدشان نخواهند داشت. با اینکه این افراد در تصمیم گیری های خود، بسیار از دیگران راهنمایی می گیرند ولی درنهایت از تصمیمی که می گیرند، پشیمان هستند. این افراد باید سعی کنند با توجه به دقتی که به خرج داده اند و راهنمایی هایی که گرفته اند، به کالای خریداری شده اطمینان کنند و از آن لذت ببرند. در ضمن، برای اینکه خرید و تصمیم گیری برایشان سخت نشود، کمی دایره انتخاب بین جنس های مختلف را برای خودشان محدودتر کنند. به طور کلی افرادی که شخصیت وسواسی دارند ایده ال گرا و کمال طلب هستند به همین خاطر باید بدانند که همیشه هر چیزی که می خرند به طور حتم یک مورد بهتر از آن وجود خواهند داشت.بنابراین از خرید خود لذت ببرند و از سلیقه خود اطمینان داشته باشند.

نمایشی ها چشم به دهان دیگران

گروه دیگری از افراد مانند آنهایی که شخصیت نمایشی دارند، دارای شخصیت تلقین پذیری هستند. اینها کسانی هستند که وقتی تصمیمی می گیرند یا کاری می کنند، به شدت تاثیر حرف ها و نظرهای دیگران قرار می گیرند. مثلا اگر چنین افرادی یک کفش بخرند و کسی به آنها بگوید که چه کفش زشتی خریده ای یا این کفش اصلا مناسب تو نیست، بلافاصله ناراحت می شوند و فکر می کنند که چیز بدی خریده اند. درواقع، افراد دارای شخصیت وسواسی خودشان از خریدی که کرده اند پشیمان و ناراضی هستند اما افرادی که شخصیت تلقین پذیری و نمایشی دارند، به خاطر اهمیت دادن به حرف دیگران از خریدشان پشیمان می شوند. چنین افرادی باید با اعتماد به نفس بالا به انتخاب و سلیقه خودشان اطمینان کنند و بدانند که به هر حال هر فردی سلیقه خاصی دارد و ممکن است اگر چیز دیگری هم خریده بود، بازهم با سلیقه گروه دیگری از اطرافیانش جور درنمی آمد.

مضطرب ها و عصبانی ها و خرید الکی

گروه دیگری از افراد هستند که وقتی مضطرب، نگران، عصبانی یا خشمگین هستند، رو به خرید کردن می آورند. یعنی خرید کردن برای آنها به منزله خالی کردن خشم و ناراحتی شان است. ممکن است وقتی چنین افرادی در حالت ناراحتی یا عصبانیت به خرید می روند، کالاهایی بخرند که اصلا مورد نیازشان نیست یا حتی شاید در حالت عادی خیلی هم از آن کالاها خوششان نیاید، اما تنها برای رسیدن به آرامش، آنها را می خرند. معمولا در بیشتر موارد، خریدهایی که در برای از بین بردن خشم و ناراحتی صورت می گیرند، تبدیل به خریدهایی بی فایده می شوند و گاهی فرد هیچوقت هم از آنها استفاده نمی کند. البته بهتر است بدانید که این افراد خودشان هم بعدا عنوان می کنند که به دلیل ناراحتی و عصبانیت و برای آرامش آن خرید را انجام داده اند و به همین دلیل هم هست که خریدهای زیاد و بی فایده ای کرده اند. این گروه از افراد کمی بعد از خریدهای غیر ضروری شان هم دچار عذاب وجدان می شوند. به طور کلی خرید تکانشی در خانم ها بیشتر از آقایان است زیرا آقایان راه هایی جز خرید را برای فروکش کردن خشم، نگرانی و ناراحتی خود انتخاب می کنند.

دکتر حامد محمدی کنگرانی

روان‌پزشک، مشاور خانواده و ازدواج

عضو کمیته رسانه و کمیته آموزش انجمن روان‌پزشکان ایران

منبع :http://www.aftabir.com/articles/view/health_therap...
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
طناز حیدری طناز حیدری من اگه ازچیزی خوشم بیاد حتما میگیرمش ونظر دیگران نمیتونه نظرمو عوض کنه شخصیت من چه جوریه؟؟؟؟؟؟؟
9 سال پیش
SHAHAB ** SHAHAB ** لایک
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب