تأثیرات منفی مقایسه کردن خود با دیگران- هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 8 سال پیش
تأثیرات منفی مقایسه کردن خود با دیگران- هایپرکلابز هایپرکلابز :


ماجرا از چند دهه قبل شروع مي‌شود. از همان زماني كه اطرافيان‌مان از ما انتظار بي‌عيب و نقص بودن داشتند و با ايرادگيري‌هاي مداوم از ما مي‌خواستند كه فرد ديگري باشيم. عجيب نيست كه با شنيدن هر روزه چنين انتقادهايي عادت قياس كردن خود با ديگران همراه ما شده است. انگار كه هنوز هم قرار است همه مهارت‌هاي اطرافيان‌مان را داشته باشيم و از هر پله‌اي كه آنها بالا مي‌روند، بالا رويم. اگر شما هم به هزار و يك دليل، به فردي كمال‌گرا تبديل شده‌ايد كه مي‌خواهيد آنچه خوبان همه دارند را يكجا داشته باشيد، اين مطلب را از دست ندهيد. در اين صفحه با كمك پژوهشگران 5 شيوه رايج اما مخرب مقايسه كردن را به شما معرفي مي‌كنيم.

به «سلفی» دیگران خیره می‌شوید؟

شما هم از کسانی هستید که وقتی صفحه شبکه‌های اجتماعی را باز می‌کنند، ساعت‌ها به آلبوم عکس دوستان‌شان خیره می‌شوند و در عکس‌های تازه آشنایان‌شان سرک می‌کشند؟ اگر ناخودآگاه روی عکس دوستان‌تان کلیک می‌کنید تا چهره‌شان را بزرگ‌تر ببینید و وقت زیادی را در صفحه شخصی آنها می‌گذرانید مراقب باشید. به نوشته بی بی سی، پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که صرف اوقات زیاد برای دیدن عکس‌های دوستان در شبکه‌های اجتماعی اعتماد به نفس را در دختران و زنان پایین می‌آورد و به آنها این حس را القا می‌کند که ظاهر مناسبی ندارند. از نظر محققان زمانی که افراد برای خیره شدن به «سلفی» دیگران صرف می‌کنند رابطه مستقیمی با پایین آمدن اعتماد به نفس‌شان دارد. یعنی هرچه بیشتر سراغ دیدن سلفی زنان دیگر بروند، برداشت‌شان از خصوصیات ظاهری خود منفی‌تر می‌شود. جالب اینجاست که با خیره شدن به سلفی ستاره‌ها و آدم‌های سرشناس، افراد به زیبایی ظاهرشان شک نمی‌کنند اما وقتی پای دوست و آشناها به میان می‌آید، مشاهده کننده، هر روز از خود ناامیدتر می‌شود.

چرا نبایدسلفی خود را با دیگران مقایسه کنید؟

فراموش نکنید که دیگران در سلفی‌های‌شان بهترین خود را به نمایش می‌گذارند. آنها از خود چهره و ظاهری بی‌عیب و نقص می‌سازند و با افتخار آن را با دوستان‌شان به اشتراک می‌گذارند. پس یک نفس عمیق بکشید و به خودتان قول دهید که به جای سرک کشیدن در عکس‌های دیگران، از همین امروز از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای مبادله اطلاعات و باخبر شدن از حال عزیزان‌تان کمک می‌گیرید.

به عشق همسرتان شك مي‌كنيد؟

شوهرتان برخلاف شوهرخواهرتان در خانه کار نمی‌کند؟ برخلاف همسر همکارتان که 10 سال است ازدواج کرده، گاهی مناسبت‌های مهم را فراموش می‌کند؟ برعکس شوهر دوست قديمی‌تان اشتباهات خانواده‌اش را پیش چشم شما به آنها گوشزد نمی‌کند؟ برایش مردهای دیگر را مثال می‌زنید و از او می‌خواهید که مثل همسر دوست‌تان یا شوهرخواهرتان رفتار کند؟ مراقب باشید! چنین فکری نه تنها می‌تواند شما را خیلی زود از پا در بیاورد، بلکه همسرتان را هم روز به روز از رابطه‌تان دلسردتر می‌کند! ام اس ان از زبان روانشناسان می‌نویسد که مردها مقایسه شدن را به معنای دوست داشتنی نبودن تلقی می‌کنند و وقتی در مقابل‌شان مرد دیگری را مثال می‌زنید، احساس می‌کنند از انتخاب‌تان پشیمان شده‌اید.

فراموش نکنید که هیچ زوجی ایده‌آل و کامل نیست. همین مردهای مثال‌زدنی دوروبرتان ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوند که همسرتان هرگز در رفتارها و زندگی‌اش آنها را نشان نمی‌دهد. پس از بيرون گود قضاوت نكنيد و از كسي اسطوره نسازيد. از طرف دیگر، باید باور کنید که همین مرد، همسر شماست و مانند خود شما ممکن است ایرادهای بسیاری داشته باشد. نمی‌توانید انکار کنید که شما با هیچ زن دیگری قابل مقایسه نیستید! پس با بیان کردن ذهنیات‌تان، فکر او را هم به سمت مقایسه کردن سوق ندهید.

پيش چشم ديگران روي ترازو مي‌رويد؟

از هيكل‌تان ناراضي هستيد و خودتان را با دوستاني كه حسابي وزن كم كرده‌اند و به وضعيت ايده‌آل رسيده‌اند مقايسه مي‌كنيد؟ شايد اين بار مقايسه كردن چندان به زيان شما تمام نشود و به انگيزه‌اي براي رژيم گرفتن و ورزش كردن تبديل شود. اما مراقب باشيد كه اين قياس كردن‌ها اضطراب شما را بيشتر نكرده و ترس از نرسيدن به وضعيت ايده‌آل شما را از ادامه راه منصرف نكند. شايد بهتر باشد كه راه و رسم وزن كم كردن را از همكاران لاغرتان بپرسيد اما در مقابل آنها روي ترازو نرويد. يكي از محققان دانشگاه میشیگان مي‌گويد خانم‌هایی که در زندگی اجتماعی خود با زنان لاغر اندام موفق سر و کار دارند، اغلب از ظاهر خود ناراضی هستند و چون خودشان را با این خانم‌های لاغر مقایسه می‌کنند، نسبت به روشنی آینده خودشان احساس ناامیدی می‌کنند. پس بهتر است به جاي رقابت با اين خانم‌ها و حسادت به آنها، از سبك زندگي‌شان درس بگيريد.

فراموش نكنيد كه چربي‌هايي كه طي سال‌ها در بدن شما انباشه شده‌اند، يك شبه از بين نمي‌روند و شما هم يك شبه به همكار لاغرتان شبيه نمي‌شويد. اصلا شايد با وجود رژيم گرفتن و ورزش كردن، به دليل فرم متفاوت اندام‌تان هيچ‌وقت شبيه الگوي ايده‌آل‌تان نشويد. پس واقع‌گرا باشيد و بپذيريد كه تغيير به سمت وضعيت بهتر، گاهي به اندازه رسيدن به شرايط ايده‌آل مي‌تواند
با ارزش باشد.

فرزندتان را ناتوان‌تر از بچه‌هاي ديگر مي‌بينيد؟

مي‌دانيم كه مادرهاي كمال‌گرا دوست دارند فرزندشان تمام نقاط قوت بچه‌هاي ديگر را داشته باشد. اما باور كنيد مقایسه کردن فرزندتان با ديگران و به رخ كشيدن توانايي‌هاي آنها نه تنها كمكي به بهتر شدن شرايط‌‌شان نمي‌كند، بلكه از آنها افرادي حسود مي‌سازد كه هر روز بيشتر از پدر و مادرشان فاصله مي‌گيرند.

فراموش نكنيد بچه‌اي كه احساس مي‌كند از همسالانش ناتوان‌تر است، به تك‌تك قدم‌هايش شك مي‌كند و به‌خاطر ترس از اشتباه كردن و سرزنش شدن، نمي‌تواند همه توانايي‌هايش را بروز دهد.

به فیش حقوقی همکارتان سرک می‌کشید؟

میل به مقایسه کردن وضعیت خود با دیگران چیز عجیبی نیست. وقتی شما هم مثل همکارتان 9-8 ساعت از روز را در اداره می‌گذرانید، احتمالا بد‌تان نمی‌آید که سر از فیش حقوقی‌اش در بیاورید تا بفهمید که در محیط کارتان با شما چقدر عادلانه برخورد می‌شود. اما دست نگه دارید. بی بی سی در گزارش دیگری می‌گوید کسانی که درآمد خود را با درآمد دیگران مقایسه می‌کنند، معمولا از کار و زندگی‌شان خوشحالی و رضایت کمتری دارند. گرچه سه چهارم کسانی که در این پژوهش شرکت کرده بودند عاشق مقایسه کردن دستمزدشان با دیگران بودند اما یافته‌ها حاکی از این بود که مقایسه درآمد نه تنها با همکاران، بلکه با اعضای خانواده و آشنایان هم آدم‌ها را از زندگی‌شان ناراضی می‌کند. جالب اینجاست که مقایسه دستمزدها و سرخوردگی و غم ناشی از آن، در افراد فقیر بیش از دیگران دیده می‌شود.

فراموش نکنید که شما برای رسیدن به موقعیت بهتر، به تلاش و انگیزه بیشتر نیاز دارید. پس انگیزه‌های‌تان را با این فکر و خیال‌ها نکشید. از نظر محققان کسانی که به فیش حقوقی همکارشان سرک بكشند، احساس می‌کنند که در دنیایی نابرابر و ظالمانه زندگی می‌کنند و به همین دلیل هر روز از شرایط خود ناراضی‌تر می‌شوند. حتما خودتان هم می‌دانید که یک کارمند ناراضی که احساس خوبی نسبت به میز کار، همکار و کارفرمایش ندارد، میلی به تلاش بیشتر هم نخواهد داشت. پس با این فکر و خیال‌ها خودتان را از گردونه رقابت‌های کاری خارج نکنید.

منبع :http://www.irannaz.com/negatively-compare-themselv...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب