فرمول موفقیت را بیاموزید..- هایپرکلابز

علی حیدری 7 سال پیش
فرمول موفقیت را بیاموزید..- هایپرکلابز هایپرکلابز :

یکی از ویژگی‌های افراد موفق هدفمند بودن آن‌هاست. با هدفمندی و یافتن راه های صحیح دست یابی به اهداف، تغییرات مطلوب بسیاری را می‌توان در زندگی بوجود آورد.
در اینجا با فرآیند هدف گذاری آشنا می‌شویم.
الف – تعیین خواسته‌ها
ابتدا باید خواسته های خود را به روشنی مشخص کنید. در زندگی روزمره چه چیزهایی وجود دارد که شما را ناراحت می‌کند و مایل هستید آن را تغییر دهید؟ به چه موضوعاتی اشتیاق دارید؟ چه چیزهایی کیفیت زندگی شما را تغییر می‌دهد؟ چه موضوعاتی احساس رضایتتان را افزایش می‌دهد؟  چه مهارتی فراگیرید؟ چه خصلتی به وجود آورید؟ چه تصمیمی در زمینه مالی باید بگیرید؟ چه آرزوهایی دارید؟ چه خدماتی از شما ساخته است؟ چه چیزهایی زندگی‌تان را کمی راحت‌تر می‌کند؟ و…
این‌ها سوالاتی هستند که به شما کمک می‌کنند، به تصویر روشنی از خواسته‌ها و نیازهای خود برسید. خواسته‌ها و اهداف خود را در این هشت حیطه مشخص کنید:
١. اخلاقی و معنوی
٢. تحصیلی
٣ . شغلی
۴. مالی
۵. سلامت جسمانی
۶. سلامت روانشناختی
٧. اجتماعی
٨. تفریحی
ب – انتخاب اهداف
به فهرستی که از خواسته های خود تهیه کردید مراجعه کنید و از بین آن‌ها:
۴ هدف بلند مدت (اهدافی که دستیابی به آن‌ها ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد)
۴ هدف میان مدت (اهدافی که دست یابی به آن‌ها هفته‌ها یا چند ماه طول می‌کشد) و
۴ هدف کوتاه مدت (کاری که می‌توانید طی چند روز یا کمتر انجام دهید)
انتخاب کنید.
سپس این ۱۲ هدف انتخاب شده را ارزیابی کنید و مناسب‌ترین آن‌ها را برگزینید. جهت ارزیابی فاکتورهای زیر را درنظر بگیرید. شدت علاقه و اشتیاق شما برای هر هدف چقدر است؟  چقدر زمان، تلاش، استرس یا پول برای رسیدن به این هدف باید صرف کنید؟ چه موانعی در رسیدن به هدف وجود دارد؟
و در نهایت از هر یک از اهداف بلند مدت، میان مدت وکوتاه مدت، یک هدف را که احتمال دستیابی به آن بیشتر است و با توجه به فاکتورهای ذکر شده از فیلتر شما گذشته است را انتخاب کنید. به اینصورت شما تا اینجا ۳ هدف را برای خود مشخص کرده‌اید.
ج – برنامه ریزی برای اهداف
حال وقت آن است که ببینید چگونه، کی، کجا و به کمک چه کسانی به اهداف خود دست می‌یابید. مراحلی را که برای رسیدن به هدف لازم است در یک چارچوب زمانی فهرست کنید.
ببینید چه خصلت‌ها یا مهارت‌هایی را برای رسیدن به هدف باید در خود ایجاد کنید. چه عواملی ممکن است مانع اجرای برنامه‌ی شما شود و چه نیروهایی شما را به سمت هدف سوق می‌دهد. با شناسایی این عوامل و پیش بینی راهکارها با آمادگی بیشتری وارد مرحله عمل می‌شوید. می‌توانید با گفتن مراحل دستیابی به هدف، به یکی از دوستان یا اعضای خانواده، خود را برای اجرای برنامه متعهد کنید.
د – عمل
بدین ترتیب شما دارای مجموعه ای از اهداف هستید که تکلیف خود را با آن‌ها می‌دانید چرا که برای رسیدن به آن‌ها دارای یک برنامه مشخص با چارچوب زمانی روشن هستید. آستین‌ها را بالا بزنید حالا نوبت اجراست، به برنامه عمل کنید، اما شادی و لذت را فراموش نکنید. ما می‌خواهیم با شادمانی به هدف برسیم نه اینکه ابتدا به هدف برسیم بعد شادی کنیم. وقتی در مسیر تغییر و تکامل باشیم و مسئولیت رفتارمان را خود، به عهده بگیریم احساس شادی و رضایت دور از انتظار نیست.وقتی به هدف‌ها نزدیک می‌شوید بلافاصله هدفی تازه انتخاب کنید. هر هفته حداقل یک هدف کوتاه مدت را انجام دهید چرا که موجب تقویت روحیه شده و شما را برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر یاری می‌کند.
ﻫ – بازنگری
نحوه عملکرد خود برای رسیدن به هدف را بازنگری کنید. اگر متوجه شدید که لازم است تغییراتی لحاظ شود انعطاف پذیر باشید و با ترمیم و تصحیح مراحل، احتمال رسیدن به هدف را افزایش دهید. ببینید کجای کار ایراد داشته، شاید اطلاعات شما ناکافی بوده، شاید اهداف شما واقع بینانه نبوده یا اینکه اشکالی در برنامه ریزی وجود داشته، شاید مدیریت زمانی ضعیف بوده و گاهی هم ترس از شکست مانعی است در رسیدن به هدف. در هر صورت فرضیات و شیوه کار خود را آنقدر عوض کنید تا به هدف برسید.
فراموش نکنید که:
« بیشتر مردم همان اندازه خوشبختند که خودشان می‌خواهند »

منبع :

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب