چطور سالن ورزشی مناسب انتخاب کنیم؟ - هایپرکلابز

چطور سالن ورزشی مناسب انتخاب کنیم؟ - هایپرکلابز هایپرکلابز :

یافتن سالن ورزشی مناسب می‌تواند به شما در رسیدن به تناسب بدنی یاری برساند.

برای یافتن یک سالن ورزشی مناسب که نیازهای شخصی‌تان را برآورده کند و به شما کمک کند تا انگیزه‌تان برای ادامه ورزش را حفظ کنید، باید یادداشت بردارید، به برخی از پرسش‌های مهم پاسخ دهید، و درباره اهدافی که می‌خواهید به آن برسید، واقعگرا باشید.

ممکن است هدف شما برای رفتن به سالن ورزشی کمتر کردن وزن اضافی‌تان باشد یا پس از یک عمل جراحی بر روی زانو یا کمر بخواهید عضلات آسیب‌دیده‌تان را دوباره به حالت طبیعی بازگردانید. گاهی فرد ممکن است برای بهبود کارکردش در یک رشته ورزشی بخواهد تناسب اندام بیشتری پیدا کند.

اما جدا از این اهداف گوناگون، شمار زیادی از افرادی که در اول سال به سالن‌های ورزشی می‌روند و مربی شخصی انتخاب می‌کنند، پس یک تا سه ماه رفتن به سالن را کنار می‌گذارند.

مشکل اصلی این است که با وجود سالن‌های ورزشی متعددی که می‌تواند نیازهای آنان را برطرف کند، افراد پیش از انتخاب سالنی که واقعا مناسب آنها باشد، بررسی کافی انجام نمی‌دهند.

این پنج راهنمایی در یافتن یک سالن ورزشی مناسب به شما کمک می‌کند:

1- سالن ورزشی در نزدیکی خانه یا محل کارتان انتخاب کنید: شاید این توصیه بدیهی به نظر برسد، اما یک خطای شایع افراد انتخاب سالن ورزشی است که از خانه یا محل کارشان خیلی دور است. و دوری و نزدیکی سالن ورزشی می‌تواند عاملی اساسی در رفتن یا نرفتن فرد به سالن باشد.

شاید در ابتدا فاصله 20 دقیقه‌ای سالن ورزشی تا خانه‌تان مناسب به نظر برسد، اما هنگامی که مسئله رفتن روزانه به سالن، ترافیک و سایر عواملی که وقت شما را می‌گیرد مطرح می‌شود، ممکن است به تدریج انگیزه‌تان را از دست بدهید. برای بسیاری از افراد که از لحاظ یافتن زمان آزاد برای ورزش دچار مشکل هستند، اضافه شدن نیم ساعت به زمان رانندگی برای رسیدن به سالن ورزشی ممکن است به کلی آنها از رفتن به سالن منصرف کند.

سالن ورزشی در شرایط ایده‌آل نباید فاصله‌ای بیش از 10 دقیقه با پیاده‌روی یا با ماشین از خانه یا اداره‌تان داشته باشد.

2- امتیازات و قوانین عضویت در سالن را بررسی کنید: وارسی سالن ورزشی را از همان لحظه‌ای که به درون آن قدم می‌گذارید، شروع کنید. آیا مسئولان سالن فورا و به شکل حرفه‌ای از شما استقبال می‌کنند، یا شما را به درون اتاقی هدایت می‌کنند و سعی می‌کنند عضویت سالن را به شما بفروشند، یا بلافاصله از امتیازات ویژه عضویت در سالن در آن ماه صحبت می‌کنند.

نکته مهم این است که حس کنید که مسئولان سالن میزانی از حرفه‌ای‌گری را دارند و صرفا یک فروشنده از شما استقبال نمی‌کند.

سوال کردن مسئول عضویت از شما درباره اهداف برنامه ورزشی‌تان، انواع کلاس‌هایی که می‌خواهید در آن شرکت کنید، و زمانی از روز که برای‌تان مناسب است، نشانه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

درباره شکل‌های عضویت در سالن سوال کنید و ببینید آیا سالن برنامه متنوع و انعطاف‌پذیری دارد یا نه. اگر مسئول عضویت بخواهد بلافاصله و بدون توضیح بخواهد شما را قانع کند گزینه عضویت مادام‌العمر رابا پرداختن مقدار زیادی حق عضویت بپذیرید، یا اگر از شما پیشنهاد کنند در مقابل تخفیف در هزینه ماهانه پول عضویت چند سال را از پیش بپردازید، باید حواس‌تان را بیشتر جمع کنید. این پیشنهادها به معنای آن است که سالن ورزشی از لحاط مالی دچار مشکل است.

به طور دقیق درباره قیمت‌های اشکال گوناگون عضویت پرس و جو کنید تا اطلاع کامل درباره ویژگی‌های هر شکل عضویت پیدا کنید. به طور مثال آیا باید برای عضویت پیش‌پرداخت بدهید؟ یا هر شکل عضویت شامل چه کلاس‌هایی می‌شود؟

در عین حال که باید مراقب باشید پول اضافی برای عضویت در سالن از شما نگیرند، خیلی هم نباید ناخن‌خشکی به خرج دهید. یک سالن ورزشی ارزان‌قیمت ممکن است بسیار شلوغ باشد، بنابراین اگر اولویت شما خلوت بودن و امکان کار کردن یک به یک با تمرین‌دهنده سالن است، پرداخت مبلغ بیشتر ضروری است.

3- درون سالن ورزشی مورد نظرتان چرخی بزنید: ضروری است که پیش از امضای قرارداد درون سالن چرخی بزنید. در هنگام این وارسی به جزئیات ریز دقت کنید. تجهیزات وزنه‌زنی را چک کنید. آیا این وسائل درست کار می‌کنند. آیا به این وسائل به خوبی رسیدگی می‌شود- آیا این وسائل تمیز هستند و پس از استفاده پاک می‌شوند. اگر به تجهیزاتی برخوردید که خراب شده‌اند، درباره مدت زمان معمول برای تعمیرات وسائل سوال کنید.

دقت کنند که آیا وزنه‌ها زنگ‌زده هستند یا نه، و حتی پوشش چرمی یا بالشتک‌های وسائل گوناگون را وارسی کنید. اگر این پوشش‌ها پاره و ترک‌خورده باشند، معلوم است که وسائل ورزشی به خوبی نگهداری نمی‌شوند.

یک محل مهم دیگر در سالن ورزشی، اتاق رختکن است. اتاق رختکنی که به هم ریخته و مرطوب باشد، حوله‌ها در آن روی زمین انباشته شده باشند، و محل دوش گرفتن کثیفی با کاشی‌های ترک‌خورده داشته باشد، یک ویژگی منفی بزرگ برای سالن ورزشی است.

اطمینان حاصل کنید که اتاق رختکن بهداشتی است، دارای سرویس تعویض حوله است، و تجهیزات کافی دارد- به طوری که پس از یک ساعت ورزش کردن مجبور نیستید برای یک دوش خالی منتظر بمانید. کمدهای شخصی هم مهم هستند، به خصوص اگر پیش یا پس از کار به سالن می‌روید، و نیاز به محلی ایمن برای قرار دادن لباس کار و چیزهای قیمتی‌تان هستید. مطمئن شوید که کمدهای شخصی در سالن وجود دارند و ایمن هستند، و هزینه اجاره کردن آنها را بپرسید.

4- درباره شیوه رفتار کارکنان سالن پرس و جو کنید: یک عامل دیگر در ارزیابی یک سالن ورزشی شیوه رفتار و تعامل کارکنان با اعضا است. ببینید که آیا مربیان با مراجعان با سالن کار می‌کنند یا در کناری نشسته‌اند و به آنها بی‌توجهند.

مطمئن شوید که سالن تجهیزات و کلاس‌هایی که شما به آن نیاز دارید، برای مثال یک برنامه تخصصی تمرین با وزنه یا میدانی برای انجام بسکتبال یا راکت‌بال - را در اختیار دارد. بنابراین اگر انجام بازی اسکواش در سالن برای‌تان مهم است، باید ببینید سالن میدانی برای این کار دارد یا نه.

همچنین باید درباره وجود بخش‌های انحصاری در سالن ورزشی سوال کنید، چرا که ممکن است در برنامه ورزشی شما موثر باشند. برای مثال اگر بخشی از سالن یا زمان معینی از کار سالن به صورت انحصاری به زنان اختصاص داده شده باشد، ممکن است مراجعان مرد یا فضای کافی یا زمان مناسب برای انجام ورزش پیدا نکند.

سالن‌های تناسب اندام معمولا در شروع خدماتی مانند یک جلسه رایگان با مربی شخصی یا آموزش رایگان نحوه کار با دستگاه‌های گوناگون را به مشتریان عرضه می‌کنند. توجه داشته باشید که از این جلسات رایگان استفاده کنید.

5- به یاد داشته باشید: شما برای خودتان به سالن ورزشی می‌روید:

شخصی از دوستی در اداره در باره سالن ورزشی که آن دوست به آن می‌رود، سوال می‌کند، زیرا می‌خواهد به همراه یک دوست ورزش کند و صرفا به دلیل اینکه دوستش به آن سالن می‌رود، در آن سالن عضو می‌شود. بعد دوستش به خاطر تغییر برنامه کاریش آن سالن را ترک می‌کند. شاید برای شما چنین وقایعی رخ داده باشد. فرد ناگهان با این وضعیت روبه‌رو می‌شود که تصمیمش برای عضو شدن در یک سالن صرفا به دلیل همراهی با یک شخص دیگر بوده است.

این اشتباهی رایج و عمده است. در نظر داشته باشید که فقط هنگامی به همان سالنی که دوستان یا بستگان‌تان توصیه‌اش می‌کنند، بروید که نیازهای تمرینی‌شان با نیازهای شما مشابه باشد، آنان وضعیت جسمی مشابهی با شما داشته باشند، و اهداف مشابه شما از لحاظ تناسب بدنی را دنبال کنند.

برای مثال یک جوان بدن‌ساز 18 ساله سالنی را به شما توصیه می‌کند، و شما مرد 45 ساله‌ای هستند که می‌خواهید وزن کم کنید، شاید راهنمایی‌های آن جوان به شما کمکی نکند.

مسئله مهم‌تر این است که شما در چه سنی هستید و می‌خواهید به تناسب بدنی برسید، در 50 سالگی یا 25 سالگی: شما برای خودتان ورزش می‌کنید. اول باید نیازها و راحتی خودتان را در نظر بگیرید.

منبع :http://www.hamshahrionline.ir/details/166227/Sport...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از محمد حسين رضايي

پلاتینی در دادگاه عالی ورزش با درخواست تجدیدنظر حکم محرومیت خود
علی دایی: معیار دعوت بازیکنان به تیم ملی چیست؟؟
۴ نفر برای ریاست فدراسیون والیبال نامزد شدند
کواچ ۱۷ هزار یورو می‌گیرد و می‌رود
میزبانی جام ملتهای 2023 ، رویایی که محقق نمی شود
هفته سیزدهم: شکست سپاهان مقابل گسترش فولاد
مهاجرت حقیقی برای حفظ یک پیراهن
جام حذفی: پیروزی ذوب‌آهن مقابل سپاهان در یک ماراتن زیبا
هفته ۱۳ بوندس‌لیگا؛ جشنواره گل ولفسبورگ و ادامه درخشش بایرن
چرا پرسپولیس محترم شده است؟
کی‌روش: شاید ادامه ندهم؛ امیدهایم را از دست داده‌ام
نتایج دیدارهای هفته ششم لیگ برتر والیبال و جدول رده‌بندی
پورقاز نامی ناآشنا برای تیم ملی
انتخابی المپیک؛ پیروزی هندبال ایران مقابل عمان
پیمان اکبری: قول صد در صد المپیکی شدن دل شیر می‌خواهد
اول کدام ؟ تمرین‌های هوازی یا قدرتی؟
چطور شدت ورزش‌ را تنظیم کنیم؟
چطور زمان ورزش‌ را تنظیم کنیم؟
چطور در محیط کار ورزش کنیم؟
مفاهیم: شست فوتبال چیست؟