آموزش ساده ماسک کردن در فتوشاپ- هایپرکلابز

M* Razaghi 8 سال پیش
آموزش ساده ماسک کردن در فتوشاپ- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ماسک کردن، از جمله تکنیک‌هایی است که یادگیری آن باعث تغییر روش استفاده از فتوشاپ می‌شود. فهم این تکنیک به شما کمک می‌کند که از یک کاربر آماتور فتوشاپ، به یک متخصص حرفه‌ای فتوشاپ تبدیل شوید.

در این مقاله سعی در توضیح این مطلب داریم که ماسک کردن در فتوشاپ چگونه کار می‌کند و چطور به شما کمک می‌کند که بصورت غیرپایدار به ویرایش عکس بپردازید. پیش نیاز یادگیری این مطلب، دانستن نحوه استفاده از قلموها، نحوه تغییر رنگ سیاه سفید و فهم تفاوت آنها و همچنین نحوه استفاده از لایه‌ها در فتوشاپ است.

نحوه ماسک کردن در فتوشاپ

اگر به معنی واژه ماسک دقت کنید، تا حدود زیادی به فهم این مقوله نزدیک می‌شوید. چرا ما از ماسک استفاده می‌کنیم؛ برای پوشاندن چهره، درست؟ پس دلیل استفاده ما از ماسک بر روی یک لایه، پوشاندن یا آشکار کردن محتویات آن لایه از لایه‌‌های دیگر است. به وسیله ماسک شما می‌توانید شفافیت (opacity) و غلظت (fill) یک لایه را کنترل کنید. البته این مسئله بدون ماسک هم امکان پذیر است، اما در حالت معمولی بر روی کل لایه تاثیر می‌گذارد، درحالی که به وسیله ابزار ماسک شما قادر خواهید بود که این تاثیرات را بر روی قسمت‌های خاصی از لایه اعمال کنید.

از دو راه می‌توان یک ماسک جدید ساخت. روش اول با فشردن آیکون ماسک در پایین تب لایه‌ها، و روش دوم با ساختن یک adjustment layer که دقیقاً به روش ماسک عمل می‌کند.
هنگام کار با ماسک بخاطر داشته باشید که رنگ سفید نشان دهنده مکان‌هایی است که تصویر لایه نمایش داده شده و رنگ سیاه بیانگر قسمت‌هایی از لایه است که پنهان می‌شوند و نمایش داده نخواهند شد. اگر ماسک شما به طور کامل سفید باشد، یعنی لایه شما بطور کامل نمایش داده خواهد شد. همچنین اگر ماسک شما کاملاً سیاه باشد، لایه شما کاملاً پنهان شده و لایه زیرین نمایش داده می‌شود.

به خاطر بسپارید؛ سفید : آشکار بودن لایه ، سیاه : پنهان شدن لایه

در عکس مورد استفاده ما، لایه بالایی، یعنی لایه‌ای که برای آن ماسک ساخته شده است سیاه و سفید بوده و لایه زیرین که لایه اصلی است رنگی است.

یکی از تکنیک‌های استفاده از ماسک

مانند کاری که ما کرده‌ایم، از لایه اصلی عکس خود یک کپی درست کرده و لایه کپی را سیاه و سفید کنید.

سپس برای لایه کپی یک ماسک بسازید. توجه داشته باشید که ماسک کاملاً سفید باشد.

ماسک ساخته شده را از تب لایه‌ها انتخاب کنید. سپس ابزار قلمو را انتخاب کرده و رنگ مورد استفاده را سیاه انتخاب کنید.

یکی از آبجکت‌های عکس خود را برای رنگی شدن اننتخاب کنید. ما در این عکس گیتار را انتخاب کرده‌ایم. سپس قلمو را روی ‌آن بکشید تا جسم کاملاً رنگی شده و ماسک ‌آن پاک شود.

منبع :http://www.bartarinha.ir/fa/news/140794/%D8%A2%D9%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب