اینترنت ارزان جهان را تسخیر می‌کند - هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 7 سال پیش
 اینترنت ارزان جهان را تسخیر می‌کند - هایپرکلابز هایپرکلابز :

شرکت گوگل در حال کار روی پروژه بلندپروازانه‌ای به نام «لون» برای انتقال سرویس اینترنت به وسیله فرستادن بالن‌های غول‌پیکر در جو زمین است.

دو سال قبل در چنین روزهایی گوگل با انتقال ارسال اینترنت ارزان به کل نقاط جهان 30 بالن را از نیوزیلند به جو فرستاد.
غول اینترنت آمریکا بالن‌های پرفشاری را به ارتفاع 25 کیلومتری زمین فرستاد و این بالن‌ها در ارتفاعی نزدیک به دو برابر ارتفاع پرواز هواپیماها در جو زمین رها شدند.
از آن زمان تاکنون گوگل پیشرفت زیادی را در این پروژه حاصل کرده و نشان داده که می‌تواند بالن‌های غول پیکر را ماه‌ها در آسمان نگه دارد و مدعی است که این فناوری تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
مهندسان گوگل در حال تمرکز روی آزمایش بالن‌های اینترنتی خود که قطر آنها به 15 متر می‌رسد در سردخانه‌های بزرگ هستند تا از عدم نشت آنها مطمئن شوند.
این بالن‌های پر از هلیوم می‌توانند اینترنت G3 را به چهار میلیارد و 800 میلیون نفر از مردم جهان که هنوز به اینترنت دسترسی ندارند برسانند.
هدف اصلی گوگل برای بالن‌های هوشمند شامل انتقال اینترنت به مناطق دورافتاده و توسعه نیافته‌ای همچون آفریقاست که تنها 10 درصد مردم در آن به اینترنت دسترسی دارند و برزیل که در آن کودکان اغلب برای دریافت سیگنال بهتر در گوشی‌های موبایل خود از درختان بالا می‌روند. در کل چهار میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارند و بیشتر آنها حتی امکان دسترسی به آن را ندارند زیرا هیچ‌گونه پوشش شبکه اینترنت در مناطق آنها وجود ندارد.
به این دلیل گوگل باید در علم بالن پیشرفت حاصل کند‌ این شرکت به دنبال این بود که این بالن‌ها 100 روز در آسمان باقی بمانند اما 60 بالن اولی که با آسمان فرستاده شدند بلافاصله پس از رسیدن به جو زمین منفجر شدند.آزمایش‌ها کمک کرده که بالن‌ها بیشتر از قبل در آسمان بمانند. در فوریه 2014 رکورد ماندن آنها در جو 50 روز بود اما در دوم مارس امسال این رکورد به 187 روز رسیده است.
راون آروستار که برای ناسا بالن می‌سازد به گوگل کمک کرده بالنی را به سازد که 187 روز در آسمان بماند. در سال 2013 برای به آسمان فرستادن یکی از این بالن‌ها به 14 نفر و 54 دقیقه زمان احتیاج بود.اما گوگل اکنون یک آشیانه قابل حمل ساخته که دارای یک جرثقیل برای پهن کردن بالن قبل از پر کردن گاز هلیوم در آن است. با استفاده از این وسیله چهار نفر می‌توانند در 15 دقیقه یک بالن را به آسمان بفرستند.
گوگل هم اکنون از اطلاعات سازمان‌های هواشناسی برای پیش بینی وضعیت آب و هوا و ارتقای توان بالن‌ها در مقابله با بادها استفاده می‌کند.
به گفته گوگل زمانی که این بالن‌ها به بهره‌برداری برسند می‌توانند به منطقه‌ای به وسعت 780 مایل مربع (دو برابر وسعت نیویورک) شبکه اینترنت را برسانند.این پروژه در لابراتوار ایکس گوگل توسط همان تیمی که پروژه عینک هوشمند و خودروی بدون راننده را دنبال می‌کنند، اداره می‌شود.این امید وجود دارد که این پروژه در صورت بهره‌برداری بتواند به کشورهای در حال توسعه در زمینه صرفه‌جویی هزینه‌های بالای کشیدن کابل‌های گرانقیمت فیبر‌نوری به مناطق دور افتاده کمک کند و باعث افزایش دسترسی به اینترنت در مناطق محرومی همچون آفریقا و جنوب شرق آسیا شود.
انسان چند قرن است که از بالن برای مصارف ارتباطی، حمل‌و‌نقل و تفریح استفاده می‌کند. در سال‌های اخیر محققان نظامی و هوانوردی از بالن برای ارسال سیگنال‌های اینترنت به پایگاه‌های نظامی در مناطق دور افتاده استفاده کرده‌اند. این بالن‌ها نیروی مورد نیاز خود را از پنل‌های خورشیدی به دست می‌آورند که ظرف چهارساعت شارژ کافی برای یک روز را جذب می‌کنند.
نوع زمین برای پروژه لون مشکلی ایجاد نخواهد کرد به طوری که این بالن‌ها می‌توانند اینترنت را به منطقه پر پیچ و خم خیبر افغانستان یا شهر یائونده (پایتخت کامرون) که براساس اعلام بانک جهانی از هر 100 نفر تنها چهار نفر به اینترنت دسترسی دارند، برساند.
سیگنال‌های ارسالی به وسیله این بالن‌ها در طیف بدون مجوزی حرکت می‌کنند به این معنی که گوگل مجبور نیست از سازمان‌های تنظیمات مقررات رادیویی، تبعیت کند.
گوگل امیدوار است تا پایان امسال به کمک این بالن‌ها به مدت چند روز در مناطق دورافتاده جهان ارتباط اینترنتی برقرار کند و تا سال آینده این سرویس را به بهره‌برداری تجاری برساند.

منبع :http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_tgn&fi...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب