«کنجکاوی»؛ کاوشگر مریخ‌نورد ناسا- هایپرکلابز

M* Razaghi 8 سال پیش
«کنجکاوی»؛ کاوشگر مریخ‌نورد ناسا- هایپرکلابز هایپرکلابز :

کاوشگر مریخ‌نورد ناسا به نام «کنجکاوی» از وقتی که در ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ بر سطح مریخ فرود آمد تا به حال تصاویر بسیار دقیق و شفافی از سطح سیاره سرخ ثبت کرده است. مریخ‎ در منظومه شمسی بیشترین شباهت را به کره ‌زمین دارد.

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ فرستاده است. این خودروی شش-چرخه که 2.9 متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ده سال به حرکت ادامه دهد؛ که برای بازدید از همه کفِ دهانه و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه برداری کند و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی روباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.

1. در این تصویر که ۸ بهمن ۱۳۹۱ ثبت شده است بازوی کاوشگر «کنجکاوی» مشغول نمونه‌برداری از سطح مریخ است. در دماغه کاوشگر کنجکاوی مته مخصوصی بر روی یک بازوی ربات نصب شده که می‌تواند با نمونه برداری اولین آزمایش‌ها را بر روی خاک مریخ انجام دهد.

2. نمایی از سطح مریخ که توسط دوربین کاوشگر مریخ‌نورد ناسا به نام «کنجکاوی» گرفته شده است.

3. ماموریت «کنجکاوی» پرهزینه‌ترین، پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین کاوشی است که تا به حال بر سطح مریخ انجام شده است. این کاوشگر به به دو جفت دوربین ناوبری (NavCams) مجهز است که با اسکن کردن سطوح پیش رو به مهندسان ناسا در زمین کمک می‌کند تا کاوشگر را در جهت درست هدایت کنند. با کمک دوربین‌های اجتناب از خطر که در پایین خودرو نصب شده‌اند، کاوشگر می‌تواند بدون برخورد با موانع خطرناک به راه خود ادامه دهد.

4. مریخ‎ در منظومه شمسی بیشترین شباهت را به کره ‌زمین دارد.

5. کاوشگر «کنجکاوی» به اندازه یک اتومبیل کوچک است، شش چرخ دارد و می‌تواند تا ۹۰ درجه بچرخد.

6. پیش از این مریخ‌نورد «کنجکاوی» در جست‌وجوی آثار حیات بر کره مریخ موفق به کشف بستر یک رودخانه‌ قدیمی شده بود. در تصویرهای ارسالی این کاوشگر ریگ‌هایی دیده می‌شوند که به گفته‌ی کارشناسان بر اثر جریان آب شکل گرفته‌اند.

7. به گفته‌ دانشمندان ناسا در کاوش‌هایی که قبلا بر روی مریخ انجام شده نشانه‌هایی از وجود آب به دست آمده بود اما تصویرهای جدید در نوع خود تاکنون بی‌نظیر بود‌ه‌اند.

8. دانشمندان معتقدند گرچه همسایه‌ی سرخ زمین امروز خشک و غبارآلود به نظر می‌رسد، اما زمانی گرم‌تر و مرطوب‌تر از حال بوده است. این زمان سه تا چهار میلیارد سال پیش تخمین زده می‌شود. «کنجکاوی» نخستین مریخ‌نوردی است که قادر است با بررسی لایه‌های مختلف مریخ دانشمندان را در بازسازی گذشته‌ این سیاره یاری کند. نمایی از سطح مریخ.

9. نمایی از مریخ‌نورد «کنجکاوی» بر سطح مریخ.

10. «کنجکاوی» یک آزمایشگاه سیار است که توسط ۵ هزار دانشمند و محقق از ۳۷ کشور ساخته شده است. ساخت آن ۱۰ سال طول کشید، ۹۰۰ کیلو وزن و سه متر طول آن است. ساخت آزمایشگاه «کنجکاوی» نزدیک به ۲ و نیم میلیارد دلار هزینه‌ برداشته است. نمایی ثبت شده توسط کاوشگر «کنجکاوی» از سطح مریخ.

11. نمایی از مریخ‌نورد «کنجکاوی» پیش از ارسال به سطح مریخ. فرود مریخ‌نورد کنجکاوی، یکی از دشوارترین عملیات فرود فضایی و پیروزی بزرگی برای مهندسان ناسا به شمار می‌رود، این فرود به علت جو نازک مریخ، خطرات بسیاری داشت، اما با استفاده از چتر و راکت‌های پرتابی و بازوهای فضایی سرعت آن از حدود ۲۲ هزار کیلومتر در ساعت آنقدر کاهش یافت که توانست با موفقیت بر سطح مریخ بنشیند. از ۱۴ فضاپیمای بدون سرنشینی که تا کنون از این مرکز فضانوردی به مریخ فرستاده شده، تنها ۶ فروند با موفقیت بر سطح آن نشسته‌اند. ناسا برای انجام این ماموریت، حدود ۱/۹ میلیارد یورو هزینه کرده‌است. زمان ارسال فرمان‌های زمینی کنترل به کنجکاوی، ۱۴ دقیقه به‌طول می‌انجامد. در این مدت، این ربات هوشمند به‌طور خودکار عمل می‌کند.

12. این آزمایشگاه سیار با خود ۱۰ شاهکار فن‌آوری را حمل می‌کند. یکی از آن‌ها لیزری است که از فاصله ۲۰ متری بسوی سنگ‌های مریخ شلیک و آن را بصورت مذاب در می‌آورد. کنجکاوی سپس با نور حاصله از این پلاسما می‌تواند ترکیب شیمیایی مواد سنگ‌ها را تشخیص دهد.

13. کاوشگر «کنجکاوی» ۱۷ دی ۱۳۹۱ برای اولین‌بار غبار از روی یک تکه سنگ در مریخ برداشت و سنگ را تمییز کرد.

منبع :http://www.bartarinha.ir/fa/news/141359/%DA%A9%D9%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب